2. Kez Witcher 3 Oynayışım ve Değerlendirmem

Yazıdaki tüm (belki de hepsi değildir) sürprizbozanlar oyun ve DLC'ler hakkında bilgi içerir. Ona göre açın.


İlk oyun

Başlıkta 2. oynayışım dememe rağmen ilkinden de bahsedeceğim. İlk oynayışımda diyalogların hatırı sayılır miktarını atlamıştım. Yan görevleri çok yapmamış olsam da Sisler Adası'na gitmem gerektiğinde aldığım uyarı ile o an yapılabilecek ne varsa yapmıştım. Aklınıza gelebilecek her şeyden bahsediyorum. Tüm Gwent kartlarını almak. Mümkün olan tüm soru işaretlerini (Evet, Skellige'dekiler de dahil) yapmak. Tüm ikincil görevler. Tüm kontratlar. Tüm hazine avları. Bunları DLC'ler için de düşünün. Çeşitli başarısız görevlerim olmuştu, hangileri olduğunu hatırlamıyorum ama benim yaptığım seçimler vb. şeylerden kaynaklanıyordu genel olarak. Bu şekilde oyun yaklaşık 150 saat sürdü. Steam üzerinden kontrol etmiştim. Arada açık kaldığı falan olmuştur ama 150 saat demekte sakınca görmüyorum.

İkinci oynamama kadar bir 60 saat daha eklendi üstüne. Bunun bir kısmı GeForce NOW üzerinden oynamam, bir kısmı da Steam hesabımı bir arkadaşıma vermem dolayısıyla oldu. Bu sayede oyun 210 saate çıkmış oldu. Aslında tam 210 değildi. Süreyi kendim tutmak için bakmak oyuna başladıktan bir süre sonra aklıma geldi. Aslında birkaç saat daha fazladır yani, ama önemsiz. Şu an Steam'de 407 saat var. İkinci seferim görevler hariç 197 saat oluyor. Oyun içinde ise 177 saat.


İkinci oyun
İkinci oynamamda adam akıllı diyaloglara bakmaktı asıl amacım. Bunun yanında ilk oynamam üzerinden yeteri kadar zaman geçmesi, artık oynayınca tekrar o zevki alabildiğimi fark etmem, ilk oynayışımda Triss ve Yen ile yatıp bir yerlerime tekme yemem sonucu oyun sonunda Ciri (Aslında Ciri'yi de severim ama Yen dururken hiç şansı yok) ile kalmam, bir de önceki oyunları oynamalısın çünkü onlar olmadan Witcher 3 hiçbir işe yaramıyor diyen akıllıların haksız olduklarını bilmeme rağmen ne kadar haksız olduklarına tanık olmak istememden dolayı ikinci kez oynadım oyunu.

İlk oynayışımda oyun sonu Corvo Bianco'da Witcher teçhizatlarını dizmek için Cheat Engine ile para basmıştım. İkincide ise hiç acımadan anınca para bastım. Bana çok büyük bir üstünlük sağladığını sanmıyorum. Zorluk olarak hikaye ve kılıç seçtim çünkü gördüğüm kadarıyla daha zor olması sadece savaşları gereksiz uzatıyor.

Üşendiğim için buranın tamamını sürprizbozana alacağım.
İlk oynayışımda yaptığım gibi daha çok ana görev ağırlıklı gidip Sisler Adası görevi gelince diğerlerine dönmek yerine olabildiğince erkenden etraftaki şeyleri yapmaya başladım.
Diyalogları okudum. İlan tahtalarındaki boş ve dolu olan (envantere gelen) şeyleri okudum. İlk fırsatta tüm Ak Bostan'ı temizledim. Ana görev ile Velen'e gittim. Harita ile mi açtım, tam ne yaptım bilmiyorum ama tüm soru işaretleri bir şekilde açılıyor. Yine de bazı şeyler açılsın diye ana görevlerde belirli bir ilerleme kaydettim. Sonra var olan tüm yan görevleri yaptım. Onlar bitince Velen ve Novigrad'daki tüm tabelalara (oyundaki ismi bu mu emin değilim) gittim. Çoğu açık olsa da atladıklarım varmış. İnternetteki harita sitelerine baktığımda Hearts of Stone DLC'si ile gelen yerler yoktu. Oraları kendim keşfetmek zorunda kaldım. Velen ve Novigrad soru işaretlerini bitirdim. Heats of Stone'a başlayıp onu da soru işaretleri ile bitirdim. İlk oynayışımda Gaunter O'Dimm ya da namıdiğer GOD kötü karakter gibi gelse de ikinci seferde diyalogları okumam, kitapları okumam vb. şeyler ile Olgierd'in başına gelecekleri hak ettiği sonucuna vardım.

Blood and Wine'a başlayıp onu da bitirdim. Blood and Wine çok daha uzun ve güzel bir DLC bence. Bunda direkt Orianna'ya gitmiştim. Aslında hala gidilebiliyormuş ama görev veya diye ayırınca kaşınmayayım dedim. Hikaye olarak Regis'in ısrarı ile Syanna'ya gittim. İyi ki de gitmişim. O hikaye diyarı gayet güzel. Ama Unseen Elder abimiz karakterler kısmında gölge olarak kaldı bu sefer. Wiki'den bazı şeylere baktığım için Anna'yı kurtarmış olmak adına ikisi de kurtardım.

Yazı fazla uzun olmadı çünkü onu yaptım bunu yaptım şeklinde bir sürü saati bir cümleye sığdırabiliyorum. Görevleri hala okumadığımı tekrar belirteyim. Okuyacağım. Okuyunca konuya mesaj olarak yazarım oyun süresini. Karakterleri Sisler Adası'na gitmeden önce saydığımda 104 karakter vardı. Sonrasında eklenenler oldu, onları da okudum ama tekrar saymadım. 345+1+1 de görev var. Oyunun tamamının içeriği bu demiyorum. Bendekiler bu. Bu +1'leri anlatayım. İlki Gwent hepsini topla görevi. Turnuvaya destem kötü iken girdiğim ve eski kayıt üzerinden vakit geçtiği için çıkamadım. Lider kartları burada missable olarak söylenmiş. Dolayısıyla onların da sayıldığı kanısına vardım. Hatta Sosyal'de konu açmıştım ama pek güzel bilgi çıkmadı. O görev bu yüzden hala duruyor. İlk oynamamda bunu yapmıştım. İkincisi ise The Soldier Statue görevi. Buraya göre ben o görevi yaptım. Bu adımların hepsini yaptım. Görev bitti sesini de duydum. Zaten başka görevdeyken yeni görev eklendiği solda yazıyor videoda. Ben görevler kısmında ne varsa yapıp öyle Sisler Adası'na gitmiştim. Orası ve sonrasındaki görevleri yaparken arada görevler kısmını açsam da gözüme bu görev çarpmadı. Yeni görev ekranda çıktığında bakıyordum o kısma. Oynarken herhangi bir görev başarısız sesi de duymadım. Nedense başarısız oldu. Triss ile konuşmamışım.


Değerlendirme
Tekrar, her şey ile oynamam sonucunda Witcher 3 oynamadan önce diğer oyunlar oynanılmalı, oynanılmazsa da YouTube üzerinden videoları izlenmeli laflarının saçmalığını bir kez daha anladım. Size öncesinde olan her şeyi en ufak ayrıntısına kadar anlatıyor demiyorum ama gayet fazlasıyla ayrıntılı şekilde anlatıyor. Kitaplar, karakterler ve diğer kısımlar böyle bilgilerle dolu. Bence tüm oyunlar oynansa bile kitaplarda (gerçek olanlar) daha fazla bilgi vardır. Bu yüzden Witcher 1 oyna diyenlerin önce kitapları oku, hatta üstüne diziyi izle, hatta öncesinde yapılan çeşitli dizi/filmler var, onları da izle, en sonunda oyunları sırayla oyna demelerini bekliyorum.
Ki böyle olmasa bile oyunlar tek başına oynanabilecek şekilde üretiliyor. Avatarımın aksine Assassin's Creed fanı değilimdir. Sadece severim. Birisine günümüzde oturup tüm Assassin's Creed serisini oynamalısın. Yoksa tek oyunu oynamanın anlamı yok diyeni hiç görmedim ben. İlk oyunu atla, Ezio'yu oyna diyen Ezio sevdalılarını çok gördüm, o kadar. Tüm oyunlar, özellikle de sonlarda çıkanlar bağlantılı değil diyeceksiniz. Haklısınız. Ama Ezio ile Altair bariz şekilde bağlantılı. Yine de buna rağmen, benim favori AC oyunum olmasına rağmen, günümüzde oynanmaz. Adamı kanser eder.

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler.
 

Deleali

Femtopat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
2
Ben gwent olan görevleri yapmadım hatta kart toplama falan da yapmadım Bi şey kaçırdığımıda düşünmüyorum açıkçası.
Oyunda en nefret ettiğim şey Gwent oldu, ne yapsam başaramadım. En düşük levelde açıyorum yine dövüyor beni, bir daha oynarsam öğreneceğim o oyunu. 130 saat oynadım 0 gwent bilgim var.
1'in pek oynanabileceğini sanmam ama 2'nin hala gideri var.
Knk bence yok açıkçası mekanikleri inanılmaz eski kalıyo örnek vericek olursam kapıdan girerken Bi beklemek gerekiyo sun, bir yere tırmanırken beklemek gerekiyo sun gibi şeyleri gördüğümde oyundan soğudum açıkçası.
Witcher serisine witcher 3 ile başladım sonra dizisini izledim kitaplarını okumaya karar verdim ancak önce witcher 2 yi Bi oynayım dedim demez olaydım açıkçası bu benim düşüncem yani sen seviyorsan bilemem ama ben çok daralmıştım.
 
Son düzenleme:

Arthur callahan

Femtopat
Katılım
2 Mart 2021
Mesajlar
2
Oyunda en nefret ettiğim şey Gwent oldu, ne yapsam başaramadım. En düşük levelde açıyorum yine dövüyor beni, bir daha oynarsam öğreneceğim o oyunu. 130 saat oynadım 0 gwent bilgim var.
Gwent te spy kartlarını öneririm. İşini çok kolaylaştırıyolar sürekli kart çektirmesiyle. Bi de hep aynı desteye bağlı kalmak önemli. Bir süre alıştıktan sonra gözün kapalı oynamaya başlıyorsun zaten
 

Letho of Gulet

Decipat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
3.956
Makaleler
2
Çözümler
26
Yer
Viper School (but he escaped^^)
Eline sağlık, çok sağlam bir inceleme 👍

Ne Steel for Humans, ne Steel for Monsters. Zaten for Monsters'a Enis Kirazoğlu adlı arkadaş yüzünden gıcığım. Bu 2 müzik bana göre oyunun en iyi müzikleri.


 

xCheesy99

Centipat
Katılım
4 Haziran 2020
Mesajlar
3.547
Makaleler
2
Çözümler
8
Yer
Sweet Home Alabama
Oyunu ben normalde almayacaktım fakat forumdaki hocalarım bana önerdi oyunu bende ek paketleri ile aldım. Oyun güzel falan ama Roach yüzünden Dualshock cihazını kırasım geldi o derece sinir etti beni o lanet olası at. Oyun biraz tuhaf havaya sahip daha başlarındayım sanırım 15-16 level falanım umarım oyun daha da güzelleşir ilerleyen saatlerde. Umduğumu bulmadım diyebilirim şimdilik. Önceki oyunların hikayesini az çok dinledim o yüzden biraz bilgiliyim. Wild Hunt ile kapışmak için heyecanlıyım çok sağlam görünüyor. Oyunun alternatif sonunun spoilerini yedim maalesef yani
Geralt'ın ölümünü
öğrendim ve çok üzüldüm öğrenince hatta devam etmemeyi bile düşündüm ama o kadar para vermişim oynayayım en azından.
 

E U R U S

Centipat
Katılım
8 Ağustos 2019
Mesajlar
55
Biz demiyoruz ki ilk iki oyunu oynamazsanız bir bok anlamazsınız. Eninde sonunda 3 ayrı oyun 3 ayrı hikaye. Fakat ilk iki oyunu oynamadan gerçekten zevk aldığınızı söylerseniz o zaman kendinizi kandırmış olursunuz.

İlk oyunları oynamak için en önemli sebep sizi witcher evrenine giriş yaptırması. Size yabancı bir dünya ve olay örgüsüne giriş yapıyorsunuz. Oyun size çevreyi ve oynanış mekaniklerini tanıtıyor. Yan karakterleri çok güzel işliyor. 3. oyuna başladın tamam e ulan sen neden Wild Hunt'ı kovalıyorsun? Ya Kaer Morhen ne burdaki tipler ne ayak? Triss kim ya? Hangisini seçeyim şimdi? Yennefer'ı niye arıyoruz. Nereden geldik buraya. Bu nilfgaardın olayı ne? Yan görevlerdeki bu karakterler kim? 2. oyunu seçmedin Letho da yok şimdi sende.

Gibi gibi. Hikayenin belli bir kısmını anlayabilirsin. Video izledim diyebilirsin ama o iş öyle değil maalesef. Videolar çok yüzeysel anlatıyor. 35 saatlik oyun 5 dakikaya nasıl sığsın senin aklın alıyor mu? Karakterlere karşı kuramadığın duygusal bağ ne olacak?

İlk oyun kötü gözüküyor ki günümüz şartlarında evet öyle. Ama emin olun 5 saatin sonunda çokta şikayet etmiyorsunuz. Kolay moda alıp sadece ana görev giderek sıkıldıkça oynayın. İkinci oyun zaten bence hikayesiyle serinin en iyi oyunu olmaya aday. Mekaniklerine de pek bir şey diyemezsiniz. Hele bir de bu iki oyunu bitirdikten sonra üçüncü ,asıl, oyuna başlama heyecanı o kadar güzel bir duygu ki anlatamam.

Kısacası Witcher'ı gerçekten oynamak istiyorsanız seriyi oynamalısınız. Abartmaya gerek yok 1990'lardan kalma Wolfenstein değil bu oyunlar. He eğer amacınız "abi benim işim hikaye değil vurayım kırayım bir iki büyü yapıp birkaç hatuna da yapıştırayım" ise o zaman siz beklemeyin kardeşim hemen Witcher 3'e başlayın.
 

burak1676

Centipat
Katılım
9 Aralık 2019
Mesajlar
23
Çözümler
1
Oyunu ben normalde almayacaktım fakat forumdaki hocalarım bana önerdi oyunu bende ek paketleri ile aldım. Oyun güzel falan ama roach yüzünden DualShock cihazını kırasım geldi o derece sinir etti beni o lanet olası at. Oyun biraz tuhaf havaya sahip daha başlarındayım sanırım 15-16 Level falanım umarım oyun daha da güzelleşir ilerleyen saatlerde. Umduğumu bulmadım diyebilirim şimdilik. Önceki oyunların hikayesini az çok dinledim o yüzden biraz bilgiliyim. Wild hunt ile kapışmak için heyecanlıyım çok sağlam görünüyor. Oyunun alternatif sonunun spoilerini yedim maalesef yani
Geralt'ın ölümünü
öğrendim ve çok üzüldüm öğrenince hatta devam etmemeyi bile düşündüm ama o kadar para vermişim oynayayım en azından.

Kanka Witcher 3'ün olayı ana hikayeden çok yan görevler ve açık dünyadaki etkileşimler. 3 tane son var zaten ama bunları öğrensen de çok sıkıntı çıkarmazlar sana için rahat olsun. Bu arada roach konusunda haklısın bende deli oluyorum.
 
Yukarı