2 modem + VPN ile YouTube upload neden yükselmedi?

agrippaxx

Centipat
Daha fazla  
YouTube kanalıma video upload hızını arttırmak için 2. bir hat daha aldım. TP-Link TL-R407t+ ile bu hatları birleştirdim. Upload ve download hızım 2 katına çıktı. YouTube upload için tek bağlantı kabul ettiği için VPN kullanmak durumunda kaldım. Open VPN kurdum. Open VPN ile aldığım hızlar neredeyse aynı.

VPN ile bağlı iken YouTube Almanya açılıyor. VPN sunucu orada. Yani teyitte edebiliyorum VPN ile bağlı olduğumu. Ona rağmen 2 modemin birleşik hızlarını YouTube uploadda göremiyorum. Sadece tek modem upload hızını kullanıyor. VPN ile her yerde 2 katı. YouTube'a gelince sanki tek modem var.

Bunun sebebi ne olabilir?

1. VPN hızını yavaşlatıyor olabilir.
2. Tam emin olmamakla birlikte (sadece bir tahmin) nasıl Download hızlarında kimi yerden bir şey indirirken 3-4 MB/sn alırken kimi yerde 500-600 kb/sn alıyoruz. Onun gibi bir üst limit olabilir diye düşünüyorum YouTube sunucularında.

VPN açık iken hız testi yapın. Upload çok düşüyor.
Şu saatteki hızım bu. İlki VPN (Opera), ikincisi Google Chrome (VPN'siz).
IMG_20210208_180221.jpg
IMG_20210208_180236.jpg

Son düzenleme:
VPN açık iken hız testi yapın. Upload çok düşüyor.
Şu saatteki hızım bu. İlki VPN (Opera), ikincisi Google Chrome (VPN'siz).
Eki Görüntüle 871118Eki Görüntüle 871120

VPN'li ve VPN'siz hızlarım neredeyse aynı bir kayıp diyebilirim.
1. VPN hızını yavaşlatıyor olabilir.
2. Tam emin olmamakla birlikte (sadece bir tahmin) nasıl Download hızlarında kimi yerden bir şey indirirken 3-4 MB/sn alırken kimi yerde 500-600 kb/sn alıyoruz. Onun gibi bir üst limit olabilir diye düşünüyorum YouTube sunucularında.

Yaptığım Speedtest'lerinde hız düşüşü yaşamadım. Bileşik upload hızım 15 mbps. Youtube upload üst sınırı sanırım daha yüksektir.

VPN ile ne kadar Upload alıyorsunuz? Eminsiniz değil mi VPN açık olduğuna?
Evet eminim. OpenVpn Frankfurt serverindan bağlıyım. Login olunca youtube.de açılıyor. 92/15 hız alıyorum vpnle vpnsiz de 85-90 arası download 14-15 upload alıyorum.
Az önce yaptığım hız testi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Son olarak konuya dair deneyimlerimi paylaşayım. Belki birinin işine yarar. 2 hattı vpn ile birleştirebilsem bile youtube a upload hep tek modem üzerinden gerçekleşti. 2 kat hız alamadım. Speedify diye bir servis var. Onu kullanarak denedim. Hem kablolu hem de wifi açıp kullandım. Çok stabil değildi. Bağlandım ama çok verimli olduğunu düşünmediğim için vazgeçtim. 2 modemi kullanmaya devam ediyorum. ilerde daha stabil bir çözüme rastlarsam yine bu konuya yazarım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı