2 sene mezuna kalmak

2015 mezunuyum (Son sınıfta LYS'ye girmemiştim). 2016'da eşit ağırlıkta 370 bin yapmıştım. Geçen yılda -2018'de- 50 bin sıralama yaptım. Şu an istediğim bölümün bahar dönemindeyim. Disiplinli çalış, hedeflerine inan, yeterli.

Arkadaşımın abisi(26) 2 sene üst üste hiç çalışmadan kazandı da gitmedi. Kendine inan gidersin emin ol. Ben de bu sene YKS gireceğim inşallah.

Hedefine ulaşabildiğin sürece sorun yok. Tabii bu benim fikrim. Aile faktörü de çok önemli burda. Seni desteklemeleri lazım ama seninde çabalaman lazım. O azmi sende gormeliler. Mümkün olduğunca çabuk bitirmeye çalış. Araya zaman girerse ve hedeflerinede ulasamazsan ailen için senin için de büyük yıkım olur. Hızlı bitirsen en azından toparlanmaya vaktin olur.

Sen kendine soruyorsun. Bir de bizim eğitim sistemimiz iyi mi diye sorsana. Üniversite okuduktan sonra işsiz kalacaksın. Tabii yurtdışına ya da büyük tanıdığın yoksa.

Bir de bizim eğitim sistemimiz iyi mi diye sorsana.
Açık konuşmak gerekirse eğitim sistemine laf edemem çünkü gerçekten hak edecek şekilde çalışmadım.
Bildiğim kadarıyla mezuna kalanların kendini geliştirme olasılığı pek yüksek değil.
Evet bu durum beni de korkutuyor fakat önümde neredeyse 2 sene var disiplinli çalıştığım sürece olmayacak şey yok. İlk etapta Şubat ayından yaz tatilinin sonuna kadar TYT konularını çalışmayı düşünüyorum ardından ise tamamen AYT odaklı.
İstemediğin bir bölüme gidip veya geleceği olmayan bir meslek sahibi olup mezun olduktan sonra pişman olacağına mezuna kalıp çalışmaya ve denemeye devam etmen daha hayırlı olur senin için.
Aynen bende öyle düşünüyorum fakat iki sene mezuna kalınca yavaştan bana olan güven azalıyor...

Açık konuşmak gerekirse eğitim sistemine laf edemem çünkü gerçekten hak edecek şekilde çalışmadım.
Bu ortak bir nokta veya konu. Tek doğru var ister sabaha kadar çalış ister hiç çalışma ama eğitim sistemin rezil durumda olduğunu kimse değiştiremez :) Eğer eğitim sistemi iyi olsaydı yabancı ülkedeki gibi ufaklıktan bizim yeteneklerimizi ortaya çıkartıp onun üzerinde geliştirme yaparlardı. Bizdeki gibi herkes bu sınava girecek diye bir durum olmazdı.

Şunu da unutmamak lazım, Suriyeliler sınavsız giriyor ve para bile alıyorlar.

İyi ki çalışmamış'sın... Çünkü ülkemizde artık üniversite mezunu olmak yetmiyor. Veya ise yaramıyor. Bilmiyorum ülkeden haberin var mı ama.

Çok konuşulacak şey var aslında ama konu siyasete girer.

Sana Hayat'da başarılar dilerim.

Sen kendine soruyorsun. Bir de bizim eğitim sistemimiz iyi mi diye sorsana. Üniversite okuduktan sonra işsiz kalacaksın. Tabii yurtdışına ya da büyük tanıdığın yoksa.

Bu çok yanlış bir mantık. Önemli olan kendini geliştirmek. Ben çalıştığım şirkette Bilgi İşlem Yöneticisiyim. Bu pozisyona gelene dek Çağrı Merkezi elemanı da oldum mağazada Satış Elemanı'da oldum. Ama boş vakitlerimde hep çalıştım internetten dersler öğrendim ve istediğim işe istediğim konumda başladım. Çalıştığım şirket ufak değil. Üniversite bitirdikten sonra işsizim demek kolay. Kimse kendini geliştirmiyor ve kimse çaba göstermiyor. İngilizce ana dilim gibi yapmaya çalışıyorum. Bunun yanında ek olarak İspanyolca öğreniyorum. Bana bir faydası var mı ? Yok. Kendimi geliştiriyorum.

İş başvurusuna gelen gençleri görüyorum. Üniversiteden çıkıp gelmiş. Hiç bir tecrübe yok, hiç bir eğitim yok. Okul sana bölümün %40'ını verir geriye kalan %6o'lık kısmı sen tamamlarsın.

Lütfen insanların aklını bu tarz şeylerle karşılaştırmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı