Çözüldü 2 SSD 2 işletim sistemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MR. BLUE WOLF

Centipat
Daha fazla  
Laptopumda şu an 1 tane 512 GB M.2 SSD bir de 500GB'lık normal SSD var. M.2 olanına Windows 10 normal SSD olanına Linux Mint kurmak ıstıyorum. Bıldıgım kadarıyla bilgisayar acılırken hangı ısletım sıstemı baslatılsın diye sorması gerekıyor ancak arkadaslarım bunu denedıklerını ve bır turlu basaramadıklarından bahsedıyorlar her defasında Windows 10 baslamıs ve secenek sunulmamıs. Acaba secım yapabılmemız ıcın extra bır program, ayar vs ne yapmamız gereklı bılen varsa yardımcı olabılır mı acaba?

( Not arkadaslarım Windows 10 ve Win 8 kurmaya calısmıslar )
Henuz acemıyım o yuzden tam emın olmadan baslamak ıstemıyorum. Bıldıklerınızı paylasıabılır mısınız lutfen?
Teşekkür ederım.

Çözüm
Birkac gunumu aldi ama olayi cozdum.
1) bilgisayari formatla hiçbir isletim sistemi olmasin.
2) Linux kur.
3) Windows kur.
4) daha sonra boot-repair ile tamir yap.
5) acilirken hangi isletim sistemi baslatilacagini soracaktir.
Not; bende 2 SSD 1 HDD oldugundan once Windows kurunca Linux'u HDD'ye kurmak zorunda birakiyor 2. SSD'yi gormuyor, bende onun icin ilk once 1. SSD'ye Linux kurdum sonra 2. SSD'ye Windows 10 kurdum.( HDD de ortak olarak kullanıyorum ). Windows kurulurken Linux'un bazi kisimlari siliniyor galiba onun icin acilista secim ekrani gelmeden Windows 10 basliyor onun icin USB'ye boot-repair yukleyip format atar gibi USB'yi calistirin boot repairde onerilen onarimi yap dedikten sonra islem tamamlaninca PC'yi kapatip yeniden acin USB'yi cikarmayida unutmayin bu defa acilis ekraninda size bir secim sansi sunulacaktir Win mi Linux mu diye kolay gelsin.
Ozetle isin puf noktasi once Linux sonra Win kurmak ve sonra boor-repair ile tamir etmek.
BIOS'tan boot sırasını değiştirmeniz gerek. Şu anda Windows 10 yüklü olan depolama 1. sırada. Açılmasını istediğiniz depolamayı 1. sıraya alın ama her seferinde BIOS'tan sıra değiştirmeyle uğraşırsınız. BIOS'ta seçenek sunma gibi bir ayar bulursanız onu da açabilirsiniz ama pek bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan boot sıralamasını normal Windows 10 yapın. Linux'e geçeceğiniz zaman da açılışta boot menuden geçiş yapın BIOS sıralamasında oynamaya gerek yok.

Doğru bir Bootloader ile BIOS ve Boot Menu ile falan uğraşmanıza gerek yok. Mesela OpenCore ile bütün işletim sistemlerini boot edebilirsiniz, başka diskte olsa bile! Windows Bootloader'ı Linux'u görmez ama Linux Bootloader'ı (GRUB olması lazım yamulmuyorsam) Windows'u da görür.

Bu durumda boot sırasını bir defaya mahsus olmak üzere BIOS'tan Linux kurulu disk yaparsanız o bootloader size açılışta Windows seçeneği de sunmalı.

Sunmazsa OpenCore kurabilirsiniz...

Laptopumda şu an 1 tane 512 GB M.2 SSD bir de 500GB'lık normal SSD var. M.2 olanına Windows 10 normal SSD olanına Linux Mint kurmak ıstıyorum. Bıldıgım kadarıyla bilgisayar acılırken hangı ısletım sıstemı baslatılsın diye sorması gerekıyor ancak arkadaslarım bunu denedıklerını ve bır turlu basaramadıklarından bahsedıyorlar her defasında Windows 10 baslamıs ve secenek sunulmamıs. Acaba secım yapabılmemız ıcın extra bır program, ayar vs ne yapmamız gereklı bılen varsa yardımcı olabılır mı acaba?

( Not arkadaslarım Windows 10 ve Win 8 kurmaya calısmıslar )
Henuz ace mıyım o yuzden tam emın olmadan baslamak ıstemıyorum. Bıldıklerınızı paylasıabılır mısınız lutfen?
Teşekkür ederım.

Eğer iki tane Windows işletim sistemi kurarsanız (örneğin Windows 10 ve Windows 8) açılışta size 'hangi Windows sürümünü çalıştıracaksınız?' diye sorar. Eğer birbirinden bağımsız iki farklı işletim sistemi kurarsanız (örneğin Pardus ve Windows) açılışta size çok yüksek ihtimalle sormaz. BIOS'ta boot kısmında hangi depolama birimi 1. sıradaysa o depolama biriminde bulunan işletim sistemi çalışacaktır. Diğer işletim sistemine geçiş yapabilmek için BIOS'a girip geçmek istediğiniz işletim sisteminin bulunduğu depolama birimini 1. sıraya almanız gerekir. Bazı yazlımlar aracılığı ile bunu otomatik olarak yapabilirsiniz lakin o kısımda çok bilgim yok.

üstad önce windows u kur sonra linux kur linux direkt olarak tanıyor her 2 işletim sisteminide sadece ekranda sana hangi işletim sistemi ile başlamak istiyosun diye sorar

Birkac gunumu aldi ama olayi cozdum.
1) bilgisayari formatla hiçbir isletim sistemi olmasin.
2) Linux kur.
3) Windows kur.
4) daha sonra boot-repair ile tamir yap.
5) acilirken hangi isletim sistemi baslatilacagini soracaktir.
Not; bende 2 SSD 1 HDD oldugundan once Windows kurunca Linux'u HDD'ye kurmak zorunda birakiyor 2. SSD'yi gormuyor, bende onun icin ilk once 1. SSD'ye Linux kurdum sonra 2. SSD'ye Windows 10 kurdum.( HDD de ortak olarak kullanıyorum ). Windows kurulurken Linux'un bazi kisimlari siliniyor galiba onun icin acilista secim ekrani gelmeden Windows 10 basliyor onun icin USB'ye boot-repair yukleyip format atar gibi USB'yi calistirin boot repairde onerilen onarimi yap dedikten sonra islem tamamlaninca PC'yi kapatip yeniden acin USB'yi cikarmayida unutmayin bu defa acilis ekraninda size bir secim sansi sunulacaktir Win mi Linux mu diye kolay gelsin.
Ozetle isin puf noktasi once Linux sonra Win kurmak ve sonra boor-repair ile tamir etmek.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı