Çözüldü 2 X 8 GB dual channel çalışan RAM'in yanına 16 GB RAM takılırsa nasıl olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emre Kekil

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Biyomedikal Mühendisi ve Öğretmen
Anakart
Asus TUF Gaming B550M Plus Wifi
İşlemci
Ryzen 7 5700G
Merhaba arkadaşlar. Şu an sistemimde 2x8 GB Crucial Ballistix 3200 MHz CL16 RAM var. 16 GB RAM ortalama olarak yetiyor bana sıkıntı çıkarmıyor ama günlük işlerimde Chrome, Word ve Excel, Adobe Acrobat gibi programları çok kullanıyorum ve sadece Chrome yüzünden dahi RAM kullanımım 12-13 GB seviyelerine ulaşıyor. Minimum 15-20 sekme açık olur her zaman. Aslında bilgisayarı ilk topladığımdan beri bu RAM kitinin yanına aynısından bir tane daha almak istiyordum ama çok gerek olmadığından bir de pahalı olduğundan almak istemedim.
Fakat şu an hem fiyatların çok fazla artmasından hem de piyasada artık bulamamam sebebi ile ileriye dönük olarak RAM almak istedim. Bilgisayarı en az 8-10 yıl götürmesi amacı ile aldım. İleride de 16 RAM yetmez diye ek bir 16 GB RAM almak istiyorum. Mevcut bulunan kitin aynısından kalmamış piyasada araştırdığım kadarıyla. Sadece tek modül Crucial Ballistix 16 GB 3200 MHz CL16 modül bulabildim. Fiyat olarak da uygun geldi.
Ben bu tek modül 16 GB RAM'i takınca 2x8 GB RAM'in Dual channel çalışmasına etki eder mi? Anakartımda 4 slot var o konuda sıkıntı yok. Şu an açık gri slotlar dolu siyahlar boş durumda. Ayrıca AMD APU sistemlerde Dual channel önem arz ediyor. Eğer bu şekilde Dual channel bozulacaksa almamayı düşünüyorum. Ya da farklı marka bir 2x8 kit bakacağım.
Şu an ek bir 16 GB eklemenin performansa bir katkısı olmayacağını biliyorum ama ileriye dönük yatırım amaçlı almak istiyorum diyelim. Dual channel iptal olmadığı sürece performans kaygım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çalışmaz diye bir şey yok fakat garantisi de olmuyor. Üreticiler bile veremiyor.
Anladım. Teşekkürler hocam 😊

Merhabalar arkadaşlar. Bir risk alarak Crucial Ballistix RAM'lerimin yanına Corsair'in Vengeance 2x8 GB modülünü aldım. Gayet uyumlu çalıştılar. XMP desteği ile ikisi de 3200 MHz'de çalışıyor. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Belki bu şekilde farklı marka RAM almak zorunda kalan arkadaş varsa bilgilendirme amacıyla söylemek istedim.

20220913_130048.jpg
Gerçekten mi, demek ki farklı RAM alıp da çalışmayanlar palavra sıkıyor, öyle mi? Üreticiler bile garanti veremiyor. Örnek bir konu bakabilirsiniz. Daha da fazlasını da bulabilirsiniz. 2X8 RAM yanına 16 takılırsa aslında Flex bağlantı olur. Programlar ise Dual gösterir.

@Emre Kekil merhaba kardeşim,

Şu an benim bilgisayarımdaki RAM'lar Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16'dır ve sistemi GameGaraj'dan almıştım. Sistemi 32 GB'a çıkartıp bırakmak istiyorum fakat Ballistix'in fiyatı aşırı derecede bahalı olduğundan dolayı bende Corsair 2x8 16 GB 3200MHz RAM alma taraftarıyım. Alacak olduğum RAM'ın linkini buraya bırakıyorum, sence uyumlu olarak çalışırlar mı kardeşim?

Konu hakkında yardımlarını rica ediyorum senden.
Ayrıca RAM'ların görselini de atıyorum.

IMG_1373.jpeg

Merhabalar. Alacağın RAM'i anakartın destekliyor mu ona da bir bak. Ben sonradan farketmiştim ama Asus'un sitesinden baktığımda destek veriyordu. Crucail ile de sıkıntı çıkarmadı. Anakartın MSI galiba. MSI QVL listesi falan yaz. Oradan Bellek desteğine bak. RAM'in detaylı bilgileri ile senin anakartın uyuşuyor mu diye. Bi de ayrı ayrı 8 GB'lik 2 kit alma mümkünse. Tek 2x8 kit olsun.

Merhaba. Alacağın RAM'i anakartın destekliyor mu ona da bir bak. Ben sonradan fark etmiştim ama ASUS'un sitesinden baktığımda destek veriyordu. Crucail ile de sıkıntı çıkarmadı. Anakartın MSI galiba. MSI QVL listesi falan yaz. Oradan bellek desteğine bak. RAM'in detaylı bilgileri ile senin anakartın uyuşuyor mu diye. Bir de ayrı ayrı 8 GB'lik 2 kit alma mümkünse. Tek 2x8 kit olsun.

Selam tekrardan kardeşim, ana kartım MSI MAG B550 DDR4'tür. Benim anakart 4 slotludur ve 2 tanesi dolu sadece 8x2 olaraktır. Ben yine 8x2 olarak almak istiyordum, bu şekilde almamı tavsiye etmiyor musun kardeşim? Ve anakartım uyumlu olur mu, Corsair ile bir bakmam lazım.

Selam tekrardan kardeşim, ana kartım MSI MAG B550 DDR4'tür. Benim anakart 4 slotludur ve 2 tanesi dolu sadece 8x2 olaraktır. Ben yine 8x2 olarak almak istiyordum, bu şekilde almamı tavsiye etmiyor musun kardeşim? Ve anakartım uyumlu olur mu, Corsair ile bir bakmam lazım.
Hayır yanlış anlaşılmış dediğim. 2x8 olarak al mutlaka. Tekli satılan 8 GB RAM'leri ayrı ayrı alma demek istedim. Ayrı ayrı satın alınan 8 GB'lik modüller uyumsuz olabiliyor aynı marka model olsa bile. Senin attığın link tek 8 GB modül. O yüzden öyle bir uyarı yapmak istedim.

Hayır yanlış anlaşılmış dediğim. 2x8 olarak al mutlaka. Tekli satılan 8 GB RAM'leri ayrı ayrı alma demek istedim. Ayrı ayrı satın alınan 8 GB'lik modüller uyumsuz olabiliyor aynı marka model olsa bile. Senin attığın link tek 8 GB modül. O yüzden öyle bir uyarı yapmak istedim.

Anladım şimdi kardeşim, benim atmış olduğum link üzerinden 2 adet sipariş verdimmi 8x2 olur 😄. Umarım ana kartım ile uyumlu olur çünkü ben Kıbrıs'ta yaşıyorum risk alıp siteden atmış olduğum RAM'dan 2 tane sipariş vereceğim. Fakat dediğin gibi 8x2 olarak almak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı