2 yıl değişmeyen termal macun yenilenmeli mi?

Deutschtay

Kilopat
Daha fazla  
R5 1600 işlemcim ile 2x12mm fanlı kule tipi soğutucu kullanıyorum. 2 sene önce Zalman termal macun sürmüştüm işlemci boşta 34, yükte maksimum 60 dereceyi görüyordu. 2 yılın ardından değerler halen aynı termal macunu değiştirme sürem geldi de geçiyor gibi ama sıcaklıklar neden sanki yeni sürmüşüm gibi değişmiyor?

3 ayda bir kontrol etmen gerek. Bence değişmelisin.

Üç ay neye göre kime göre? Etmiş ya zaten, sıcaklıklar hâlâ aynı. Ne yapması lazım, soğutucuyu sökmesi mi? O zaman da yeniden macun sürmesi gerekmez mi? Şu macun mevzusu ne çok abartılıyor.

@leyleq ben Ryzen 1500X kullanırken 4 sene macun değiştirmedim, sıcaklıklar da hep normaldi. Neyse dedim şunu kaliteli bir macunla değiştireyim ne olacak 1-2 derece oynadı bu kadar. Sıcaklıklardan memnunsan ve eskiye göre bir anormallik yoksa uğraştığına değmez.

@leyleq ben Ryzen 1500X kullanırken 4 sene macun değiştirmedim, sıcaklıklar da hep normaldi. Neyse dedim şunu kaliteli bir macunla değiştireyim ne olacak 1-2 derece oynadı bu kadar. Sıcaklıklardan memnunsan ve eskiye göre bir anormallik yoksa uğraştığına değmez.
Orası doğru ama çoğu kişi senede bir değişmeli falan dediği için acaba uzun süre değiştirmemek işlemciye hasar verir mi diye düşündüm.

@kino

Hocam i5 11500 işlemciye sahibim 6 ay önce sıfır almıştım stok macun üstünde henüz dediğiniz gibi sıcaklık yükselince mi yenilenmeli?
Orası doğru ama çoğu kişi senede bir değişmeli falan dediği için acaba uzun süre değiştirmemek işlemciye hasar verir mi diye düşündüm.

O biraz da macun üreticilerinin "dürtüp korkutmazsak 4 gram macunu 20 sene kullanırlar, sürümden kazanamayız" düşüncesi gibi geliyor. Bak bu işlemci soğutucusunu 3300X'e taktığımda Ekim ayıydı, geçen ay kasa temizliği yaparken merak ederek macunu da değiştirdim. Ne oldu birebir aynı sıcaklıklar.

Bugün atıyorum 65 derece oluyor işlemci, seneye gittin kasayı temizledin baktın 67 derece. Gerek var mı? Ne zaman 65 gider 75 olur, kasayı temizleyince fark yaratmaz o zaman dersin macun ömrü gelmiştir. Bu macunlar ekran kartlı çiplerine de sürülüyor ve 2 sene garantisi boyunca kimsenin macun değiştirin diye servislere koştuğunu görmedim.

Geri
Yukarı