2 yılda tıp kazanmak mümkün mü?

filozof3441

Femtopat
Daha fazla  
Bu sene sınavda büyük ihtimalle kötü gelecek(150k civarı) o aralıkta prestijli bir üniversite yok maalesef, o yüzden lisans programı yazmayı düşünmüyorum. Ailem bir yere yerleşmemi istiyor baskı var. Bende mecbur şehrimde 2 yıllık bir bölüm yazacağım. 2 yıl boyunca bir yandan ciddi bir şekilde YKS'ye çalışacağım. Sizce kırık OBP ile en kötü bir diş hekimliği kazanabilir miyim? Şu an TYT de 60-70 AYT de 40 civarı yapıyorum.

2 yılda sıfırdan sayısal 2 bin yapan insanlar tanıyorum. Sabah akşam çalışsan 1 yılda bile hallolmayacak iş değil.

2 yıllık yer yazınca OBP puanı kırılmıyor mu? Eğer kırılmıyorsa keyfine göre yaz sana kalmış ama bence en temizi ailenin de durumu kabul edip 1 yıl hazırlık yapman. 150 kdan iyi bir çalışmayla 10 klara düşülür ama prestij kısmı biraz sıkıntı, yani ilk 1 k falan yapman lazım prestijli bir yer için. Kuzenim de hedefine 800 sıralaması olan bir yeri koymuştu, yine de 23 k yaptı, prestiji olmasa da bir tıp bölümüne gitti.

2 yıllık yer yazınca OBP puanı kırılmıyor mu? Eğer kırılmıyorsa keyfine göre yaz sana kalmış ama bence en temizi ailenin de durumu kabul edip 1 yıl hazırlık yapman. 150 kdan iyi bir çalışmayla 10 klara düşülür ama prestij kısmı biraz sıkıntı, yani ilk 1 k falan yapman lazım prestijli bir yer için. Kuzenim de hedefine 800 sıralaması olan bir yeri koymuştu, yine de 23 k yaptı, prestiji olmasa da bir tıp bölümüne gitti.

Prestij olayı tıp ve diş dışında mühendislik için yani yoksa tıp olsun Hakkari'ye bile giderim.

Bildiğim kadarıyla OBP 2. yıl düzeliyor.

AAA dostum gerçekten de öyleymiş MEB'den de baktım sadece bir yıl girmemem lazımmış sınava. Çok iyi vallahi gece gece morali düzeldi. :))

AAA dostum gerçekten de öyleymiş MEB'den de baktım sadece bir yıl girmemem lazımmış sınava. Çok iyi vallahi gece gece morali düzeldi. :))
Bir yıl sınava girmemeniz değil de girdiğiniz sınavda bir yere yerleşmemeniz gerekir. Şöyle somutlaştırayım;
  • 2024 Sınava girdiniz 2 yıllık bir bölüm kazandınız
  • 2025 Puanınız yarıya düşer.
  • 2025 Sınava girdiniz yarıya düşen puanınız eklendi. Siz tercih yapmadınız veya yaptınız bir yer gelmedi.
  • 2026 Puanınız tam gelir
  • 2025 Sınava girdiğiniz yarıya düşen puanınız eklendi. Siz tercih yaptınız ve bir yerler geldi.
  • 2026 Puanınız yarıya düşer

Bir yıl sınava girmemeniz değil de girdiğiniz sınavda bir yere yerleşmemeniz gerekir. Şöyle somutlaştırayım;
  • 2024 sınava girdiniz 2 yıllık bir bölüm kazandınız.
  • 2025 puanınız yarıya düşer.
  • 2025 sınava girdiniz yarıya düşen puanınız eklendi. Siz tercih yapmadınız veya yaptınız bir yer gelmedi.
  • 2026 puanınız tam gelir.
  • 2025 sınava girdiğiniz yarıya düşen puanınız eklendi. Siz tercih yaptınız ve bir yerler geldi.
  • 2026 puanınız yarıya düşer

Anladım o zaman sıkıntım olmayacak :)

Yeni konular

Geri
Yukarı