2 yıllık bölüm tavsiyesi

Ne olmak istiyorsunuz? DGS ile 4 yıla tamamlamayı düşünüyor musunuz?
Bilgisayar programcılığı olabilir 4 yıla tamamlamak istediğinizde bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve bir çok sayısal ve eşit ağırlık bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Ben inşaat teknolojisi (Teknikerlik) mezunuyum inşaata ilgin varsa tavsiye ederim inşaat mühendisliğinde görüceğiniz bölüm derslerinin hepsi mevcut. İş bulma imkanı da fena değil. Ya da benim gibi inşaat mühendisliğine geçiş yapabilirsin veya mimarlığa da geçiş mümkün.

DGS uzaktan göründüğü kadar kolay değildir ama onu söyleyeyim. Öyle bir hedefin varsa eğer geçiceğin bölümlerin kontenjanlarını ve yapmam gereken puanları araştır.

Kafam çok karışık, tercih yapsam mı yapmasam mı bilmiyorum. Hangi ön lisans bölümler daha revaçta? Bilgi sahibi olan biri yardımcı olursa sevinirim.
Makine ya da elektrik-elektronik bölümlerini öneririm. Bitirince teknisyen olabilirsiniz. Makine ile makine, endüstri, metalurji ve malzeme mühendisliğine geçebiliyorsunuz. Elektrik-elektronik ile de elektrik-elektronik, elektronik haberleşme, uzay, kontrol otomasyon mühlere girebiliyorsunuz. Bilgisayar programcılığı önermiyorum çünkü dgs ile şuan en zor kazanılan 3 bölüm hukuk, mimarlık ve yazılım-bilgisayar müh. Tabi paralı okicam derseniz hukuk, mimarlık, yazılımda tercih edebilirsiniz. Şuanki aklım olsa ben makine bitirip metalurji ve malzeme okurdum ama bu benim tercihim. Siz ilgilendiğiniz alana göre bunları tercih edebilirsiniz. Link ile önlisans tamamlama programlarına bakabilirsiniz

Puanınız ve sıralamanız nedir?

Ne olmak istiyorsunuz? DGS ile 4 yıla tamamlamayı düşünüyor musunuz?
Bilgisayar programcılığı olabilir 4 yıla tamamlamak istediğinizde bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve birçok sayısal ve eşit ağırlık bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Ben inşaat teknolojisi (teknikerlik) mezunuyum inşaata ilgin varsa tavsiye ederim inşaat mühendisliğinde görüceğiniz bölüm derslerinin hepsi mevcut. İş bulma imkanı da fena değil. Ya da benim gibi inşaat mühendisliğine geçiş yapabilirsin veya mimarlığa da geçiş mümkün.

DGS uzaktan göründüğü kadar kolay değildir ama onu söyleyeyim. Öyle bir hedefin varsa eğer geçiceğin bölümlerin kontenjanlarını ve yapmam gereken puanları araştır.

Makine mühendisliği istiyordum normalde Marmara üniversitesi makineyle elektrik yazmayı düşünüyorum hangisi gelirse.
Makine mühendisliği istiyordum normalde Marmara üniversitesi makineyle elektrik yazmayı düşünüyorum hangisi gelirse.

Evet DGS ile 4 yıla tamamlamayı düşünüyorum.

Evet DGS ile 4 yıla tamamlamayı düşünüyorum.

Adalet bakabilirsin.
Lise mezunlarının da sahip olabileceği bir meslek için adalet bölümünü okumaya gerek yok bence.
DGS ile hukuk hedefleri varsa da ilk sınıftan başlayacak, değmez.

Lise mezunlarının da sahip olabileceği bir meslek için adalet bölümünü okumaya gerek yok bence.
DGS ile hukuk hedefleri varsa da ilk sınıftan başlayacak, değmez.
DGS ile ilk sınıftan başlattığını bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkürler.

DGS ile ilk sınıftan başlattığını bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkürler.
Kesin ilk sınıftan başlanıyor demiyorum ancak 3. sınıftan başlamanız imkansıza yakın.
Çok şanslıysanız bir sürü dersle birlikte 2. sınıftan başlarsınız.

Ancak tıp, hukuk gibi bölümlerde 1. sınıftan başlanır.

Geri
Yukarı