20.000₺ Hafif Laptop Tavsiyesi

Jasanayaka

Kilopat
Makaleler
1
Aradığım cihaz,
  • Ryzen işlemcili olmalı
  • Minimum 16 GB RAM olmalı
  • Maksimum 1.7kg ağırlığında olmalı
  • Ekran kartı GTX1650 olsa bile yeterli
  • Hafif işler yaparken (webde gezinme gibi) fan sesi kesinlikle olmamalı
  • Pil ömrü en az 6 saat (gerçek anlamda 6 saat) gitmeli
  • 14-16 inç ekran boyutu yeterli.
Bu bütçe tam sınırım, hepsini de harcamak istemiyorum aslında.
Cihazı bilgisayar mühendisliğinde kullanacağım, bu sebeple U serisi işlemciler sanallaştırma gibi ağır işlerde yeterli olur mu bilemedim.

İsteklerime göre filtreleme yaptığımda, karşıma 3 beğendiğim alternatif çıktı:

Asus ROG Zephyrus G14 GA401QC-HZ003 AMD Ryzen 7 5800HS 16 GB 512 GB SSD RTX 3050 144 Hz FreeDos 14 FHD Taşınabilir Bilgisayar
Bilerek 1080p ve RTX3050 sürümüne bakıyorum, 2K ekran pil ömrü konusunda dezavantaj bu cihazda.
Harici ekran kartı devre dışı bırakılınca pil ömrü sağlam gidiyor.
Webcam olmaması dezavantaj. İleride online ders ve sınavlarda sorun olabilir.

Asus ROG GV301QH-K6034T AMD Ryzen 7 5800HS 16GB 512GB SSD GTX 1650 Windows 10 Home 13.4" WUXGA Taşınabilir Bilgisayar
2K dokunmatik ekran avantajı. Tablet gibi katlanabiliyor. Oldukça kompakt bir cihaz.

Acer Swift X SFX14-41G AMD Ryzen 7 5800U 16GB 512GB SSD RTX3050 Freedos 14" FHD Taşınabilir Bilgisayar NX.AU2EY.002
U serisi işlemci olduğu için en uzun pil ömrüne aday, ancak dediğim gibi sanallaştırma gibi ağır işlerde yeterli olur mu bilmiyorum.
F/P olarak en mantıklısı herhalde.

İçime en çok sinen ROG Zephyrus G14. Ama isteklerimi karşılayacaksa 3 bin ₺ az verip Swift X almak da istiyorum aslında.
Sizlerin de fikirlerinizi ve alternatiflerinizi bekliyorum.

ASUS ve Acer'den başka bulamadım.

Son düzenleme:
Zephyrus'un ekran kartı daha güçlü watt olarak.
Alabiliyorsanız Zephyrus yoksa Ideapad 5 Pro veya Acer Swift X öneririm.
Hocam 15.800'e bu modeli düşmüş.
8 GB'ı direkt lehimli geri kalan slota 16 veya 8 RAM eklemesi yapabiliyorsunuz galiba. En azından Trendyol'da sorduğumda satıcı böyle söyledi. Benim şu an alma şansım olsa bu modeli alacaktım ancak 1-2 ay sonra alabileceğim gibi duruyor. Haber vermek istedim.
@Jasanayaka
Edit: Ben mesajı yazarken 16.100 olmuş :D

Son düzenleme:
@gmaschine Hocam fiyat çok iyi. Tek farkı benim attığım cihazda 144 Hz panel vardı, bunda 60 Hz. Benim için pek sıkıntı değil ancak cihazın tam model kodunu Asus websitesinde göremedim. Boşta RAM slotu olduğuna emin miyiz?

Attığınız modeller iyi, ekstra olarak şu modele bakabilirsiniz.

@gmaschine hocam fiyat çok iyi. Tek farkı benim attığım cihazda 144 Hz panel vardı, bunda 60 Hz. Benim için pek sıkıntı değil ancak cihazın tam model kodunu ASUS websitesinde göremedim. Boşta RAM slotu olduğuna emin miyiz?

Vallahi hocam emin değilim. Bu sebeple satıcıya sormuştum sabah ve yanıtı raminin arttırılabilir olduğuydu.
Bende şöyle biliyorum;
Zephyrus'ların 2 modeli oluyor RAM konusunda:
Ya 8 GB'ı anakarta lehimli bir slotu boş ya da.
16 GB'ı anakarta lehimli ve bir slotu boş.
Ancak Epey'den bakınca bu modele tümleşik 8 GB yazılmış başka hiçbir şey yazılmamış. O yüzden ASUS'u arayıp model numarasıyla sorarsanız en net bilgiyi alırsınız. Eğer sorarsanız buraya da yazarsanız çok mutlu olurum çünkü 1-2 ay içinde Zephyrus almayı düşünüyorum :)

Ayrıca yukarıda bende Swift X ve Ideapad 5 Pro demiştim ama Ideapad 5 Pro'da 1600p ekran olduğuna dikkat çekmek istiyorum.
Eğer monitöre bağlayıp 1080p oynarım diyorsanız çok iyi olur öbür türlü RTX 3050(55W) 2K'da çok yetersiz kalacaktır.
Ek olarak pil ömründe de sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Kullanıcı yorumlarında 4-5 saat civarında gittiği söyleniyor çünkü ekran kartı kapatılamıyor. Zephyrus'ların en büyük artısı da iGPU modu ile ekran kartının devre dışı bırakılıp 10 saatlere varan pil ömrü sunması.

Dosya Ekleri

• 3BDA26BF-AADD-4B75-95FA-A010EBA70198.jpeg
    3BDA26BF-AADD-4B75-95FA-A010EBA70198.jpeg
    31,6 KB · Görüntüleme: 25

Yeni konular

Geri
Yukarı