"20 20" Deyimi Nereden Geliyor?

Makaleler
6
F-4E Phantom II 2020 Terminator uçağımızda yer alan 2020 neyi ifade ediyor?

Göz doktorları bir hastayı muayene ettikleri zaman bir kusuru yok ise "20 20" şeklinde bir ifade yazarlar. Yani mükemmel görüş anlamına gelir.

F-4E uçaklarımız da tıpkı bu şekilde bir modernizasyondan geçirilip EL/M-2032 atış kontrol radarı , EL-OP 976 geniş açılı HUD, uçuş ve muhabere kontrol levyesi HOTAS sistemi, UHF/VHF telekomünikasyon antenleri, geliştirilmiş INS/GPS ataletsel (uydu seyrüsefer), çok fonksiyonlu gösterge ekranları, AVTR (uçuş kayıt sistemi), RWR (yeni radar ikaz alıcısı ve ECM (elektronik harp sistemi) ile donatıldı.

Yani kısaca "20 20"lik görüşe sahip oldular. 2020 tanımlaması buradan gelmektedir.

Yazı sahibi:http://www.kokpit.aero/index.php?route=article/category&writer_id=33

F4e 2020 171 Filo.JPG

Valla bana sorsan modernizasyonla ilgili bir şey derdim herhalde:) 2020 yılına kadar modernize edildi gibisinden:) Güzel paylaşım olmuş:)
Siz dedikten sonra ön görülen görev süresine baktım fakat net bilgi edinemedim. Kendi ordusu hakkında bile bol keseden sallayan var. Üzüldüm.

Envanterimizdeki çoğu araç sonradan modernizasyon geçirerek geliştirilip, hala büyük verim alınarak kullanılıyor.
Elimizde yer alan Sabra tankımız ve F-4E uçağımız aslında modernizasyon ile neler yapılacağını gösteren en büyük iki sembol.

Siz dedikten sonra ön görülen görev süresine baktım fakat net bilgi edinemedim. Kendi ordusu hakkında bile bol keseden sallayan var. Üzüldüm.
Balon yorumları geç:) Havacılığın tek harfini bile anlamayanlarla dolu ortam:) Ama tekrar düşündüm de sanki ben böyle bir modernizasyonla ilgili makale okudum gibi geliyor niyeyse. Özellikle F-4 uçaklarının hizmetten çıkarılmaması için belirli sayıda olanların modernizasyona sokulduğu ve servis ömürlerinin 2020 yılına kadar uzatıldığını hatırlıyorum. Hatta modernizasyon olayı bazı tankları da kapsıyordu galiba. Toplu bir anlaşma yapılmıştı gibi. Ama kesin budur diyemiyorum tam hatırlayamadığım için:)

Modernizasyon da bir yere kadar. 5.nesil uçaklardan bahsediyoruz artık. 4.nesil F-16'nın bile geride kalmaya başlayacağı bir çağda, 3.nesil (hatta belki 2.nesil de olabilir emin değilim) F-4'ün de ömrü dolsun yani. Hiçbir şey yoksa metal yorgunluğu vardır herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı