20 bin TL'ye toplanacak sistemin parçaları uygun mu?

Makaleler
2
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Bir arkadaşıma sistem topluyoruz. Eksik parçaları aşağıya link olarak bırakıyorum. Toplam bütçe 19-20k arası. Bir de elinde olan soğutucu Cooler Master ML240l v2. soğutucu için bir bütçe ayırmak istemiyor. Elindeki soğutucu seçilen işlemciye yeter mi? Elinde Cooler Master 650W 80+ PSU bulunuyor. Bu PSU sistem için yeterli midir?

Mevcut olan parçalar:

Alınması planlanan parçalar:

Soğutucu yeterli ise LGA 1700 braket kit alınacak.

Soğutucu yeterli gelmez ise önerilerinizi bekliyoruz. Kullanım amacı oyun oynamak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir arkadaşıma sistem topluyoruz. Eksik parçaları aşağıya link olarak bırakıyorum. Toplam bütçe 19-20k arası. Bir de elinde olan soğutucu Cooler Master ML240l v2. soğutucu için bir bütçe ayırmak istemiyor. Elindeki soğutucu seçilen işlemciye yeter mi? Elinde Cooler Master 650W 80+ PSU bulunuyor. Bu PSU sistem için yeterli midir?

Mevcut olan parçalar:

Alınması planlanan parçalar:

Soğutucu yeterli ise LGA 1700 braket kit alınacak.

Soğutucu yeterli gelmez ise önerilerinizi bekliyoruz. Kullanım amacı oyun oynamak.

12700 guzel fiyata bulunmus, alinir.
Anakart iyidir.
RAM'leri DDR4 almak daha mantikli. DDR5 RAM'lere para harcamak gereksiz.
PSU yetecektir. Eger cok kalitesizse yetmeyebilir.
Sogutucu hem pek iyi degil hem de 240mm 12700 icin az gelebilir.
Sogutucu icin butce nedir?

12700 guzel fiyata bulunmus, alinir.
Anakart iyidir.
RAM'leri DDR4 almak daha mantikli. DDR5 RAM'lere para harcamak gereksiz.
PSU yetecektir. Eger cok kalitesizse yetmeyebilir.
Sogutucu hem pek iyi degil hem de 240mm 12700 icin az gelebilir.
Sogutucu icin butce nedir?
Neden DDR5 ram alınmasın ilerde sistem güncellenirken en azından ramler kullanılabilir. PSU sadece 650 W 80+ (Bronze değil). O yüzden linkteki PSU'yu ekleyebiliriz diye düşündüm. İşlemci turbo modunda 180W'a kadar çıkabiliyor. Ekran kartı 220W kadar harcayabiliyor. O yüzden garantiye alıp 750 W 80+ Gold iyi bir PSU seçmeye çalıştım. Forumda da çok sevilmiş bu PSU. Soğutucuya gelirsek şu an için bir bütçe yok. Bu soğutucu ile işlemcinin incelemelerini hiçbir yerde bulamadım. Ama eğer soğutucuya 2000-2500 TL kadar bütçe çıkarsa i7 12700'ü soğutabilecek güzel bir AIO önerebilir misiniz?

Neden DDR5 RAM alınmasın ileride sistem güncellenirken en azından RAM'ler kullanılabilir. PSU sadece 650W 80+ (Bronze değil). O yüzden linkteki PSU'yu ekleyebiliriz diye düşündüm. İşlemci Turbo modunda 180W'a kadar çıkabiliyor. Ekran kartı 220W kadar harcayabiliyor. O yüzden garantiye alıp 750W 80+ Gold iyi bir PSU seçmeye çalıştım. Forumda da çok sevilmiş bu PSU. Soğutucuya gelirsek şu an için bir bütçe yok. Bu soğutucu ile işlemcinin incelemelerini hiçbir yerde bulamadım. Ama eğer soğutucuya 2000-2500 TL kadar bütçe çıkarsa i7 12700'ü soğutabilecek güzel bir AiO önerebilir misiniz?

DDR5 RAM'ler su an gereksiz pahali. PSU guzel, fiyati ne kadar? Siteye giremiyorum da.

DDR5 RAM'ler su an gereksiz pahali. PSU guzel, fiyati ne kadar? Siteye giremiyorum da.

PSU 2400 TL civarındaydı sanırım. Bu soğutucu çok öneriliyor forumda. Parçaları alacağız eğer elimizde bulunan soğutucu içimize sinmezse bu veya muadili bir soğutucuya yöneleceğiz. Teşekkürler yardımınız için.

PSU 2400 TL civarındaydı sanırım. Bu soğutucu çok öneriliyor forumda. Parçaları alacağız eğer elimizde bulunan soğutucu içimize sinmezse bu veya muadili bir soğutucuya yöneleceğiz. Teşekkürler yardımınız için.

Cok daha ucuza ayni kalitede PSU:

O paraya alabilecegin, ayni kalite de 850W:

Yeni konular

Geri
Yukarı