20 dakika kas çalışmak yeterli midir?

@Batina Nickli arkadaş gayet güzel anlatmış, ek olarak ısınırken kaslarını esnetme veya germe gibi bir hataya düşme, en iyi çalışan kas soğuk kastır, kasları esnetirsen kasa rahalama komudu gider ve antrenman esnasında sakatlığa davetiye çıkarırsın. Benim tavsiyem ilk başta hafif ağırlıklarla yüksek tekrar yap, Overhead Press, Row, Deadlift, gibi hareketleri tecrübe kazanmadan yapma, bu hareketlerde çok sakatlık yaşanır.
Ben o yaşlarda ağırlık altına girip belimi sakatlamıştım. Çok haklısın. Dikkatli olun gençler.

Eve akrabalar geliyor hemen ağırlıkları kaldırmaya çalışıyorlar. Diyorum ısınmadan olmaz falan yok anlatamıyorsun :)

En az 17 yaşını beklemelisin. Çünkü tam gelişme dönemlerin. Bu zamanda kas yaparsan boyun küçük kalma ihtimali yüksektir. Ayrıca kas geliştirilme bir bilen tarafından gözetilerek yapılmalıdır aksi taktirde kalıcı hastalıklar meydana gelmesi muhtemeldir.
Şu an yapıcağın en iyi şey:
1-) sabahleyin kalk bir bardak suyunu iç 30-40 dk yürüyüş yap (ilerleyen zamanlarda tempo ve zamanını arttır.)
2-) yağlı yiyecekleri az tüket. (Hiç tüketmemek ve çok tüketmek vücud için zararlıdır. Önemli olan altın ortayı bulabilmek.)
3-) illa kas yapmak istiyorum dersen ( 5 şınav ve 10 mekikden başla. 2 günde bir şınav ve mekik sayısını 1 arttır. )

En az 17 yaşını beklemelisin. Çünkü tam gelişme dönemlerin. Bu zamanda kas yaparsan boyun küçük kalma ihtimali yüksektir. Ayrıca kas geliştirilme bir bilen tarafından gözetilerek yapılmalıdır aksi taktirde kalıcı hastalıklar meydana gelmesi muhtemeldir.
Şu an yapıcağın en iyi şey:
1-) sabahleyin kalk bir bardak suyunu iç 30-40 dk yürüyüş yap (ilerleyen zamanlarda tempo ve zamanını arttır.)
2-) yağlı yiyecekleri az tüket. (Hiç tüketmemek ve çok tüketmek vücud için zararlıdır. Önemli olan altın ortayı bulabilmek.)
3-) illa kas yapmak istiyorum dersen ( 5 şınav ve 10 mekikden başla. 2 günde bir şınav ve mekik sayısını 1 arttır. )
Boy konusunda şu sayfadakileri okumanızı öneririm.

Yaşına göre yeterli o yaşlarda ağırlık altında 2 saat geçirmeni bekleyemeyiz.
İşin kendisine gelirsek , Kas kütlesi kazanmak için 20dk yetersiz.
1 Hareketi 4x12 yaptığını düşünürsek bu zaten senin 10dakika (belki daha fazla) gibi bir süreni alır.
Tabi bunu demir kaldırarak çalıştığını varsayıyorum.
Kendi vücut ağırlığın için çalışıyorsan her harekete 10dakika ayır.

Yeni konular

Geri
Yukarı