20 yaşında bilgisayar mühendisliğinden makine mühendisliğine yatay geçiş yapılır mı?

peki hocam makine mezunu olup havacılık veya otomotiv sektöründe çalışmak türkiyede ne kadar kolay? üstte bir arkadaş çok mezun olduğu için herkes istediği yerde çalışamıyor demiş de bu sıkıntı bir şey olur baya eğer olmazsa
Dostum havacılık sektöründe çalışmak istiyorsan neden havacılıkla alakalı mühendisliklere göz atmıyorsun ki? Sen makine mühendisliğinde bir alan üzerine uzmanlaşmadığın sürece üstünkörü göreceksin ve iş bulmak istediğinde bir uçak mühendisinin veya uzay ve havacılık mühendisinin iş bulması o sektörde senden çok daha kolay.

Dersin ki ben otomotiv sektöründe çalışacağım o zaman makine mühendisi ol, bu sana kalmış bir şey ancak makine mühendisinin spesifik alanda uzmanlaşmış mühendislere göre daha fazla sayısı var ve doğal olarak rekabet ve talep dağılımı da daha fazla bunları göz önüne alarak seçimini yapmanı öneririm.

Dostum havacılık sektöründe çalışmak istiyorsan neden havacılıkla alakalı mühendisliklere göz atmıyorsun ki? Sen makine mühendisliğinde bir alan üzerine uzmanlaşmadığın sürece üstünkörü göreceksin ve iş bulmak istediğinde bir uçak mühendisinin veya uzay ve havacılık mühendisinin iş bulması o sektörde senden çok daha kolay.

Dersin ki ben otomotiv sektöründe çalışacağım o zaman makine mühendisi ol, bu sana kalmış bir şey ancak makine mühendisinin spesifik alanda uzmanlaşmış mühendislere göre daha fazla sayısı var ve doğal olarak rekabet ve talep dağılımı da daha fazla bunları göz önüne alarak seçimini yapmanı öneririm.
çünkü ilk hedefim otomotiv sektöründe, o olmazsa havacılık sektöründe çalışmak istiyorum. Ayrıca ülkede havacılık adına ilk 5-10k da değilsen iyi bir ünide bölüm yok

çünkü ilk hedefim otomotiv sektöründe, o olmazsa havacılık sektöründe çalışmak istiyorum. Ayrıca ülkede havacılık adına ilk 5-10k da değilsen iyi bir ünide bölüm yok
Havacılık sektörüne talep fazla ve mezun olan kişi sayısı az bu yüzden iş bulmak için aşırı kalifiye olmana gerek yok ortalama bir üniversitede muhtemelen iş görür, zaten dünya çapında büyüyen bir sektör. Otomotiv sektörü nasıl bilmiyorum.
Otomotivde çalışamazsan havacılıkta çalışabileceğini zannetmiyorum, makine mühendisliğinin öğretim programında havacılıkta gereken birçok ders yok. Bir kere Hava aracı tasarımı, uçuş mekaniği, aerodinamik gibi dersler yok. O alandaki dersleri ek olarak alman lazım.

Peki hocam makine mezunu olup havacılık veya otomotiv sektöründe çalışmak Türkiye'de ne kadar kolay? Üstte bir arkadaş çok mezun olduğu için herkes istediği yerde çalışamıyor demiş de bu sıkıntı bir şey olur bayağı eğer olmazsa.

Mezun olduğun an bunlarda çalışman kolay değil bunun için üniversitede iken bu sektördeki teknik bilgileri alman gerekiyor stajını buna uygun yerlerde yapman gerekiyor yani üniversite dışında kendin çok fazla çabalaman lazım bu sektörlerdeki seminerlere konferanslara katılmalısın yani bütün bir eğitim hayatını buna göre dizayn etmelisin. Sorun şu ki iyi diyebileceğimiz üniversiteler dışında bunları sağlayan üniversiteler çok fazla değil senin onlara gitmen gerekiyor. Özellikle staj bu konuda çok önemli ama staja kabul edilebilmen içinde sağlam bir CV sunmalısın.

Merhaba @MuratOzay. Bursa Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümündeydiniz sanırım. Ege Üniversitesi (İngilizce) Makine Mühendisliği diploması ile güzel yerlerde çalışacağınızı düşünüyorum ama zorluk seviyesi yüksek bir teorik eğitime sahip diye biliyorum.

Merhaba @EjderLefLef. Ege Üniversitesi (İngilizce) Makine Mühendisliği güzel bir diploma, ve mezunları ağırlıklı olarak Ege Bölgesindeki firmalarda çalışıyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Merhaba @MuratOzay. Bursa Uludağ Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümündeydiniz sanırım. Ege Üniversitesi (İngilizce) makine mühendisliği diploması ile güzel yerlerde çalışacağınızı düşünüyorum ama zorluk seviyesi yüksek bir teorik eğitime sahip diye biliyorum.

Merhaba @EjderLefLef. Ege Üniversitesi (İngilizce) makine mühendisliği güzel bir diploma, ve mezunları ağırlıklı olarak ege bölgesindeki firmalarda çalışıyor diye biliyorum.

Arkadaş direkt olarak otomotiv ve havacılıktan bahsettiği için söyledim yoksa başka sektör fabrikalarda iş bulması daha kolay. Ege Üniversitesi Türkiye klasmanında yine iyi bir ismi var ama bir ODTÜ İTÜ YTÜ değil onu da unutmamak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı