200-220 Km hızla giderken frene yavaşça basarsak ne olur?

Pitbull

Megapat
Makaleler
60
Yer
ABD/Miami Florida
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Profil Kapağı
1521675609
Örnek bir video koyuyorum. Düz yolda 200 KM hızla giderken önünde senin hızından yavaş bir araba gördün ve yavaşlamak istedin fren yapamaz mıyız? Videoda fren yapda görelim şeklinde yorumlar yazılmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arabalarda çelik veya alüminyum gibi diskler kullanılır. Panik fren yaparsanız 200 km/sa hızdan durabilirsiniz. Ancak fren çok ısınacağından soğumadan tekrar fren yapmaya kalkarsanız frenleriniz tutmayabilir. Ömrünün çoğunu tüketecektir. Eğer çok sıcakken suya girerseniz birden soğuyacağından diskin şekli bozulacak ve kullanılamaz hale gelecek.

Öyle arabalara aşırı ilgim yok, hız aşığı da değilim. Ehliyetim var. Gerektiğinde araba sürüyorum. Muhtemelen virajlara girişler için o hızda fren yap da görelim demişlerdir. Düz giderken yavaş yavaş frene bassa bir şey olacağını düşünmüyorum.

Düz yolda her hızda kontrollü fren yapılabilir, eğer acil yavaşlaman gerekmiyorsa ayağını gazdan çekip sürtünme kuvveti ile yavaşlamak da bir tercihtir.

Sol şeritte tampon tampona gidenler nasıl gidiyor? Ufak fren yapmasa arkadaki öndekine acımadan girer. :)

NOT: Virajda fren yapılmaz. Her zaman viraja girmeden önce hız düşürülür, virajdan fren yapmadan sabit hızda veya gaz vererek çıkılır. Virajda fren yapmak aracın hakimiyetini bozar.

Geri
Yukarı