2000 TL altı B550 veya X570 anakart önerisi

Type-C olan 10 Gbps ve 1 porta gidiyor. Normal USB 5 Gbps ve 2 porta gidiyor.
Type-C iki kartta da var. Yalnız bu portu kullanan HDD'ler çok pahallı. Ön portta 10 Gbps olmasının avantajı yarın öbür gün harici HDD oyun falan atığımdan buradan oyunu kopyalarken, kurarken daha hızlı olması için istemiştim.

Uzatma kablosu varmıştı, buda çok pahallı. 😮 5m diyor gerçi ama kısasını da bulamadım.
USB 3.2 Gen2 Tip A Uzatma Kablosu 10 Gbits M/F 5 m / 16.40 ft : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Type-C olan 10 Gbps ve 1 porta gidiyor. Normal USB 5 Gbps ve 2 porta gidiyor.
Bu kablonun 1-1.5m olanı olsa aslında ön port için harici desteğe gerek yok. Gerekli olur mu diye düşünüyorum da, şimdi HDD alacak olsam dahili alırım. İleride bu portun eksikliği çeker miyim bilemiyorum. Bu portu kasanın arkasına gelecek şekilde konumlandırmalarına anlam veremiyorum, zaten B550-F'de 2 tane 10 GBPS desteği var. Birsi Type-C olarak, diğeri Type-A olarak. 2'sinide arkaya vermişler. Maden 2 tane verin ön panele veya Type-C ön panele verin en azından değil mi? Bu portun ön panelde olması için ekstradan 400 TL verip B550-E almaya değer mi ona karar veremedim.

Son düzenleme:
Harici HDD olacaksa zaten kasanın arkasına takın derim ki kasa içine almak daha mantıklı. Kasa önünde 5 Gbps de olsa Type-C olsun dersen Gaming Edge.
B550-F'de şimdi arkada 2 tane 10 Gbps var değil mi? 1 tanesi Type-C, 1 tanesi Type_A (USB) olarak?
Ön panele 10 Gbps'lik destek yok mu Type-C olarak?

Son düzenleme:
İki adet arkada var doğru. Ama -F'de direkt ön panel Type-C portu yok. O port -E'de var.

İki adet arkada var doğru. Ama -F'de direkt ön panel Type-C portu yok. O port -E'de var.
5 Gbps olduktan sonra Type-C ön panel desteğinin bir anlamı yok ki? Telefon için şarj ve veri aktarımını normal USB'den de yapıyoruz sonuçta. Sadece bu özellik F'yerine Edgeyi seçmeye değmez bence.

Ama toplam ön port sayısını etkiliyor. Toplamda biri Type-C 3 port oluyor, -F'de 2 normal port tek.
Ya da B550-E alayım geçeyim, bıktım artık. Her birinin ayrı eksikliği var. Sonradan ulan keşke az daha verseydim de onu alsaydım falanda demek istemiyorum. B550-E benim aradığım özellikleri fazlasıyla karşılar herhalde. Tek gereksiz özelli 2. Pcı-e x16 kart yuvası olur, oda varsın boş dursun.

Ses için USB Type-C" Yani bu sterio kulaklığı takıp 5.1- 7.1 gibi destek vermesi için mi oluyor?

Son düzenleme:
Evet, Windows içerisinden Uzlamsal ses açılırsa 7?1 gibi verir ki onu açmasan bile Stereo olarak daha kaliteli ses veriyor.
Sound Blaster Z ses kartım var, gerçi ne kadar gerekli olur bu bilemiyorum doğrusu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada bana hitap eden bir karşılatırma varmış bak, oraya bak 5000 serisi işlemcide maksimum 4866 MHZ diyor. 3000-4000 APU için 5100 MHZ diyor, aslında direk 5100 MHZ derken yanıltıcı olmuş bu üründe. 5800X ile o zaman 4866 MHZ kadar çıkabiliriz en fazla.
Stok olarak 3200 MHZ demiş burada, nasıl yani 3600 MHZ lik ram taksak çalışmayacak mı?
Adamlar valla on numara içerik çıkarmış helal.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    843,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı