2000 TL Sistem Toplama

ZandaroS XL

Centipat
Selamlar arkadaşlar. Ne zamandır bir PC almak istiyordum ama maddi durumum elvermediği için alamıyordum.
Öğrenciyim 2000 TL param var üstüne çıkamıyorum maalesef.
Şöyle bir sistem dizmeyi düşünüyorum ama fikirlerinizi almak istedim.

Anakart+RAM+İşlemci Kit: İNTEL X58 LGA 1366 ANAKART + Intel Xeon X5660 + 16GB RAM + FAN - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 706467494

Anakart: OEM bir anakart X58 destekli 2 tane RAM slotu var toplamda 16 GB RAM destekliyor. Pek güvenilir değil ama bütçem kısıtlı olduğu için mecburiyetteyim.

İşlemci: Intel Xeon X5660 6 çekirdekli 12 MB cache 2.8GHz 1366 Pin Günümüzde hala güçlü bir işlemciymiş. Şöyle bir söz duydum "Eskinin en iyileri yeninin en kötülerinden iyidir. " Ve bu işlemci gerçekten düşündüğümden daha iyi çıktı.

RAM: 2X8GB 16 GB DDR3 1333MHZ Hynix RAM. Sunucu RAM'i ama bu sistemde çalışıyormuş işlemcisi de sunucu işlemcisi zaten.

HDD: Satıcıdan bana bu sistemin yanında bir HDD hediye edebilir mi diye sordum ve bana 320GB verebileceğini söyledi o yüzden bedavaya geliyor.

SSD: SIFIR GARANTİLİ KUTULU 120GB SSD KİNGSPEC P3-120 2.5" 500/430 - Harddisk (Dahili) ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 704480666 Aynı satıcıdan almayı düşünüyorum 120GB 120TL okuma 500 yazma 430 hızları bence gayet iyi.

Ekran Kartı: 2. El bir RX 580 almayı düşünüyorum. Sahibinden de fiyatları 700-800 TL civarında geziyor.

Kasa: Eski bir kasa kullanacağım para ödememe gerek kalmayacak.

PSU: 180TL'ye bir şey bulabilirim diye düşünüyorum

Sizce nasıl bir sistem. Tabii fiyatı da katmamız gerekiyor 2000TL kimilerine göre çok düşük bir para ama benim için çok fazla. Dediğim gibi öğrenciyim elimden pek bir şey gelemiyor Alabileceğimin en iyisinin bu olduğunu düşünüyorum. Sizde fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
sistem güzel ama SSD koymadan önce onu kaldırıp ekran kartına önem vermelisin. (bence)
ayrıca anakartın kısa ömürlü yani hemen bozulur diye değil upgrade yapmaya el vermez.
ayrıca PSU konusunda da ucuza kaçma en az 550W olsun yoksa sistemin riske girer bunu bi hesapla sen.
ayrıca 80 plus sertifikası olursa iyi olur. ondan ediceğin tasarruf 5 yılda 10tane PSU parası eder zaten.

SSD olarak,
Bunu öneririm, 2. El RX 580 alırken test yapın mümkünse gidip elle kartı test edin (Ekran kartının yanlarına vs. bakmanız çok büyük artı olur) Bu sayede Mining yapılmış mı yapılmamış mı bir sonuca varabilirsiniz. PSU olarak, Aerocool Vx Plus Serisi 500W 12cm Fanlı Güç Kaynağı AE-VXP500 50133269 AEROCOOL | Trendyol Kesinlikle öneririm fiyatı düşük olmasına rağmen çok kalitelidir. Önerilerimi dikkata alırsanız daha iyi olur, sorun yaşamazsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı