2000 TL'ye Kadar PC Toplama

Ölü yatırım. X58 chipset kaldı mı yav ?
İyi OC ile 4.nesil i5 seviyesine getiren kullanıcılar çok ama biraz şans işi. Her işlemci ve anakart beklenen değeri veremeyebiliyor. Kimisi 4 GHZ yapabiliyorken kimisi 3 GHZ bile zar zor yapabiliyor.

İyi OC ile 4.nesil i5 seviyesine getiren kullanıcılar çok ama biraz şans işi. Her işlemci ve anakart beklenen değeri veremeyebiliyor. Kimisi 4 GHZ yapabiliyorken kimisi 3 GHZ bile zar zor yapabiliyor.
Ne kadar stabil olduğu tartışılır konu. 4. nesil her zaman güçlü bir nesil. Takdir ediyorum ancak DDR3 eskide kaldı ve PCI Express 4.0 çıktı, çoğu eski anakartlar PCI 2.0 x16. Konu tek PCI slotu değil, örnek verdim.
Başka anakart tercihide yapılabilir onun dışında RX 580 zaten güçlü bir ekran kartı Xeon x5675'te onu besleyebilecek güçlü bir işlemci bence bu fiyata benim sistem iş yapar
Güçlü bir işlemci ancak eski, yeni teknolojilerin önünü kesiyor. Sizde haklısınız şu an dolar kuru 5,74 olmuş ama 2. el güzel sistem çıkabilir.

Aerocool ortalama bir markadır. Bi Corsair falan etmez ama bu iki markaya göre çok çok daha kalitelidir. Bu bütçede 80+ PSU çok zor. Bir miktar arttırabilirseniz bunları öneririm kasa ve PSU olarak.
PSU: Kasa:

Bütçe bana bağlı değil maalesef 2050 falan en fazla. O yüzden tekrar kendi topladığım sistemi düşüneceğim teşekkürler öneriler için. Bu arada 80+ olmayan bir PSU ile kullanılsa çok sıkıntı olmaz herhalde değil mi? Bu sistemin çok fazla güç isteyeceğini sanmıyorum zaten.

Bir de RAM'leri dual channel seçerek doğru tercihi yapmış mıyım sizce? Single channelda ciddi performans farkı olduğunu gördüm izlediğim testlerde. Yükseltme açısından slotlar dolduğu için kısıtlayacak fakat alacak kişi uzun süre yükseltme yapmaz dediğim gibi oyunları oynayacağı için.

Benim attığım sistemi öneririm bende onu toplucam black friday bekle

Bence hiç bulaşma o attığın sisteme. Burada bilgisayar toplama kısmında bir konu aç. Bütçeni ve oynamak istediğin oyunları belirt, bana yaptıkları gibi sana da öneriler yapacak kişiler çıkar illa ki. Çünkü toplayacağın sistemin anakartı, işlemcisi ve hatta RAM'leri bile eski nesil. İşlemci şimdi güçlü gibi durabilir ama güncel oyunlarda işlemci kullanımı artacaktır. Zaten gücü bir kenara bırakıyorum çünkü sistemin eski nesil olması dezavantaj. Bütçenin büyük kısmını ekran kartına yüklemişsin o yüzden anakart, RAM ve işlemci zayıf kalıyor. İleriyi de düşünerek daha düşük bir ekran kartıyla ama daha yeni nesil işlemci, anakart ve RAMler ile toplayabilirsin. AMD bu konuda avantajlı. (Intel'de durum nasıl bilmiyorum.) AM4 soketli anakartlardan en düşüğünü de alsan üçüncü nesil işlemcilere kadar destekleyeceği için, ileride yükseltme yaparken kafan rahat eder, anakart değiştirmek zorunda kalmazsın. RAMlerin de dönemin gerisinde kalmaz. Şunu demek istiyorum: 2-3 yıl sonra sistem yenilemek istesen büyük ihtimalle bu anakart üzerine yükseltme yapmazsın. Anakart değişince otomatik olarak işlemcin ve RAMlerin de devre dışı kalacak. Ekran kartı dışında her şeyi yenilemek zorunda kalacaksın. Yine de sistemi yakın zamanda yükseltmem falan diyorsan, son karar senin.

80+ ile çok watt kullanımı arasında bir bağlantı yok. 500W 80+ olayı verimlilik ve fatura. Mesela 80+ bir PSU 500W gücünü 5 yıl verirken 80+ olmayan 2-3 senede güç kaybı yaşar. En sağlamı Platinum olan güç kaynağıdır. Verimliliği %90 lara dayanır.

80+ ile çok watt kullanımı arasında bir bağlantı yok. 500W 80+ olayı verimlilik ve fatura. Mesela 80+ bir PSU 500W gücünü 5 yıl verirken 80+ olmayan 2-3 senede güç kaybı yaşar. En sağlamı Platinum olan güç kaynağıdır. Verimliliği %90 lara dayanır.

Evet faturayla falan ilgili olduğunu biliyordum ama ben verimlilik olayının ne kadar güç verdiği ile alakalı olduğunu düşünüyordum sadece. Uzun vadede düşünmemiştim. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı