2003 Corolla Alınır mı?

İhtiyaçlarınızı tam olarak bilmiyorum ama bence aynı paraya Punto almak daha mantıklı. Sol paketlerin fiyatı gereksiz uçuk diye hatırlıyorum. Büyük ihtimal 240 bin TL'ye de 200 bin KM'yi geçmiş bir araç gelir. Sorun çıkartmaz ama bence hak etmiyor 240 bini.

Yakın paralara daha yeni dizel Corolla'da alınabilir. Bakımı düzgün yapılmış bir dizel motor pişman etmez.
Punto az yakan küçük güzel bir araç ama Corolla muadili değil. Biri B diğeri C sınıfı bir kere.
Corolla'da dizel hiç tutulmadı bildiğim kadarıyla dikkat ederseniz kimse dizel Corolla önermez.

Bu arada şimdi piyasasına bakarken bütçeniz dahilinde çok temiz bir araç buldum, bence bu daha mantıklı;
Değişensiz tramersiz olduğu ve birkaç parça boyası olduğu yazıyor, kilometresi de çok düşük. İyice kontrol ettirilip alınabilir ben biraz şüphelendim çünkü, çok uygun gibi. Tabii alır almaz bir jant değişimi de şart bence o araca.
Corolla'da dizel hiç tutulmadı bildiğim kadarıyla dikkat ederseniz kimse dizel Corolla önermez.
Aynı fikirdeyim, Toyota zaten dizel motorlarına pek özen göstermedi özellikle bu yıllarda. Benim fikrim toyota alınacaksa benzinli olmalı. Bence iyi bakılırsa Toyota gerçekten yolda bırakacak, yüksek maliyet çıkaracak bir araba asla değil, 2.0 D-4 motorlu T22 Avensis aracımız kapak dahi açmadan 400 bin kilometre yapmıştı.

Punto az yakan küçük güzel bir araç ama Corolla muadili değil. Biri B diğeri C sınıfı bir kere.
Evet segment farkı var ama arada yaklaşık 8-9 yılda güncellik farkı var. Konu sahibi arkadaş eşim ve ben kullanacağım dediği için bu öneriyi yaptım zaten. Evo Punto'lar mesela. Biraz daha koyulursa cam tavanlı, otomatik güzel araçlar geliyor.

Corolla olayı tamamen efsane bence. Piyasası biraz yavaştır benzinliye göre ama kesinlikle elde durmaz. MMT şanzımanlı sürüyle dizel Corolla görmüşümdür tanıdıklarımda da kullananlar var. Aracı sorun çıkartan görmedim ama şanzımandan memnun olmayan görmüşümdür. Sadece zevkli bir şanzıman değildir vites geçişlerini hissettirir ama yakıt tüketimi olarak fayda sağlar. 2009 Elegant ile İzmir'de Konak-Seferihisar yapmıştık yaklaşık 100 KM ortalama yakıt tüketimi 5.4 civarıydı. Yol bilgisayarı yanılma payı falan desek en fazla 5.8 litre falan olur.

Bu yılların benzinli Corolla'sı tabii ki daha iyidir ama benzinliye talepten dolayı fiyatları gereksiz uçuk. Tekrardan dediğim gibi düzgün bakılmış bir dizelse pişman etmeyecektir motor konusunda.

Dediğim gibi ihtiyaçlarını tam olarak bilmiyorum. Eşimle beraber kullanacağız dediği için 2 kişi olacaklarını düşündüm ve B segment bir araç gayet yeterlidir. Punto'nun da içi öyle sanıldığı gibi küçük değil. Corolla evet daha sorunsuzluk potansiyeli var ama bir sorun çıkarttığında çıkacak maliyet Punto'nun 3-4 sorun çıkartmasının maliyetine eşdeğer. Punto'da arıza çıkaran bir araç değil. Üstelik tekrardan dediğim gibi Sol paket Corolla'ların fiyatları şişirme.
B segment MPV olmuyor muydu ya?

Evet segment farkı var ama arada yaklaşık 8-9 yılda güncellik farkı var. Konu sahibi arkadaş eşim ve ben kullanacağım dediği için bu öneriyi yaptım zaten. Evo Punto'lar mesela. Biraz daha koyulursa cam tavanlı, otomatik güzel araçlar geliyor.

Corolla olayı tamamen efsane bence. Piyasası biraz yavaştır benzinliye göre ama kesinlikle elde durmaz. MMT şanzımanlı sürüyle dizel Corolla görmüşümdür tanıdıklarımda da kullananlar var. Aracı sorun çıkartan görmedim ama şanzımandan memnun olmayan görmüşümdür. Sadece zevkli bir şanzıman değildir vites geçişlerini hissettirir ama yakıt tüketimi olarak fayda sağlar. 2009 Elegant ile İzmir'de Konak-Seferihisar yapmıştık yaklaşık 100 KM ortalama yakıt tüketimi 5.4 civarıydı. Yol bilgisayarı yanılma payı falan desek en fazla 5.8 litre falan olur.

Bu yılların benzinli Corolla'sı tabii ki daha iyidir ama benzinliye talepten dolayı fiyatları gereksiz uçuk. Tekrardan dediğim gibi düzgün bakılmış bir dizelse pişman etmeyecektir motor konusunda.
Hocam araçta hiç sıkıntı da çıkmayabilir, alıp uzun yıllar binilebilir belki ama bu bir genel yargı Corolla'nın dizeli alınmaz diye işlemiş bir kere o yüzden çok geri dönülen bir şey değil. Corolla alır LPG takar keyfine bakarsın, böyle bilinir. Motorlar atmosferik olduğundan ve diğer parçalarda sıkıntı çıkarmadığından LPG oldum olası en yakın dostudur. Dizelin benzine göre en önemli üstünlüğü yakıt maliyeti de an itibariyle tam tersine döndü. Dizelin yürütme maliyeti zaten benzinle karşılaştırılamıyor. Hal böyle olunca şu anda aracım yok piyasadan da çok haberim yok ama dizele olan genel rağbet de azalmıştır diye düşünüyorum.

Araçlar arasındaki yaş farkı konusunda da haklısınız. Bazısı eski olsun iyi olsun der ama ne kadar güncel ve daha az yıpranmış bir araç ise özellikle sektöre uzak kişiler tarafından tercih edilmesi lazım. Yedek parça fiyatları da aynı şekilde uçmuşken en az sorun çıkaran araç en iyi araçtır, diyorum. Nerden yaklaştığınıza bağlı bir de. Mesela full paket yaşlı araç alacağıma daha yeni olsun motoru düşük olsun ama sorun çıkarmaya meyilli olmasın diye düşünürüm şahsen.

Aynı fikirdeyim, Toyota zaten dizel motorlarına pek özen göstermedi özellikle bu yıllarda. Benim fikrim toyota alınacaksa benzinli olmalı. Bence iyi bakılırsa Toyota gerçekten yolda bırakacak, yüksek maliyet çıkaracak bir araba asla değil, 2.0 D-4 motorlu T22 Avensis aracımız kapak dahi açmadan 400 bin kilometre yapmıştı.
Ben de toplamda 5 sene farklı model Toyota araç kullandım yalnız bakım ve lastik değişimi hariç gerçekten sanayiye hiç uğramadım.

Dizele bulaşmayın dizelin fişini cekiyorlar şu an ülkeler. Alternatif olarak vtec2 alabilirsiniz şık duran bir araç sedan düşünürseniz.

Geri
Yukarı