2009 Tourneo Connect siyah duman atıyor

Hocam 2009 model bir dizel aracın kalkışta yani yüke bindiğinde duman atması gayet normal, kalkışta maruz kaldığı yük ara hızlanmanın kat kat daha üstünde. Bu yüzden dizellerde gaza oturmak yerine daha yedirerek vermeyi tavsiye ederler. Siz dip gaz verdiğiniz an ve ilk kalkışta aracın yakamadığı yakıt miktarı o kadar yükselir ki bir kısmı geri dönüş hattından depoya gelse de bir kısmı kara duman olarak atılır. Tek derdiniz kalkıştaki duman ise yazılım ile aracın yakıt grafiği yeniden ayarlanır kalkıştaki duman çözülür.

Yedirerek verme muhabbetine kesinlike katılıyorum. Ben bu duruma bir anlam vermemiştim ama arabaya birden dip gaz yaptığımda pek hızlanamıyordu ancak yedire yedire gazladığımda çok daha iyi ivmeleniyordu. Siyah duman konusunda da araca bir zararı yoksa o tarz işlerle fazla uğraşmam. Bu arada 2009 model olduğuna bakmayın daha 135.000 Km'de çok seksi bir araba. :D

Shell'den alıp denedim bugün. Büyük ölçüde siyah duman kesildi. Demek ki Opet'den almamak gerekiyor. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mazotu bp ve Shell'den öneririm
Ki dizel araba dikkatli kullanılması gerekilen en ufak kalitesiz bir mazotta dahi sorun çıkarmaya meyillidir dikkat edelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ki dizel araba dikkatli kullanılması gerekilen en ufak kalitesiz bir mazotta dahi sorun çıkarmaya meyillidir dikkat edelim.

Aklı kelden, benzini Shell'den dememişler boşuna 😁

Eskiden Shell'den alıyordum ama nedense artık opetten alıyorum, bir sorun yaşamadım ama yaşarsam Shell'e tekrar başlarım.

Hocam denedim tekrardan dün. Shell'den almama rağmen duman devam ediyor. Genelde kalkışta oluyor bu. Onun dışında daha siyah duman attığını görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı