200Mbps hız yerine 94Mbps alıyorum

Demir95

Hectopat
Dün akşam yeni bir tarifeye geçtik. Önceki tarifemiz 100Mbps download 10 upload. Şu an ki ise 200Mbps 15 upload. Tarifeyi değiştirdikten 30 dakika sonra abimin bilgisayarında Speedtest'ten test yaptığımızda internet hızlandı ancak ben kendi bilgisayarımda Speedtest yapınca 200Mbps yerine 94 alıyorum. Bütün driverlarım güncel. Anakartım B450M-K. Neden bu internet hızını alamıyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Kablom: https://www.hepsiburada.com/tayfun-internet-bilgisayar-ag-network-kablosu-cat6-10-metre-p-HBV00000EIYLG?magaza=EGELİS

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün akşam yeni bir tarifeye geçtik. Önceki tarifemiz 100Mbps download 10 upload. Şu an ki ise 200Mbps 15 upload. Tarifeyi değiştirdikten 30 dakika sonra abimin bilgisayarında Speedtest'ten test yaptığımızda internet hızlandı ancak ben kendi bilgisayarımda Speedtest yapınca 200Mbps yerine 94 alıyorum. Bütün driverlarım güncel. Anakartım B450M-K. Neden bu internet hızını alamıyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Kablom: https://www.hepsiburada.com/tayfun-internet-bilgisayar-ag-network-kablosu-cat6-10-metre-p-HBV00000EIYLG?magaza=EGELİS
Modemin çıkış portu 100Mbit olabilir mi acaba? Abinizin kullandığı port Gbit iken sizinki 100Mbit olabilir, 94Mbit dediğiniz de tam olarak bununla örtüşüyor.
Bunu anlamanın kolay yolu Speedtest açın ve o esnada görev yöneticisinden "Ağ kullanımı" oranına bakın, %99 oluyorsa modem portu, kablo yada anakart portu üçlüsünden biri 100Mbit sınırlıdır, kablo CAT6 ise bu durumun olacağını sanmıyorum, anakart da iyi duruyor.

Modemin çıkış portu 100Mbit olabilir mi acaba? Abinizin kullandığı port gbit iken sizinki 100Mbit olabilir, 94Mbit dediğiniz de tam olarak bununla örtüşüyor.
Bunu anlamanın kolay yolu Speedtest açın ve o esnada görev yöneticisinden "ağ kullanımı" oranına bakın, %99 oluyorsa modem portu, kablo ya da anakart portu üçlüsünden biri 100Mbit sınırlıdır, kablo CAT6 ise bu durumun olacağını sanmıyorum, anakart da iyi duruyor.

Abimin kullandığı modem portunu denesem de bir değişiklik olmadı.

Anakartın Ethernet sürücüsü yüklü mü? Anakart gbit destekli duruyor.

1614252705545.png

Dediğiniz sürücü bu mu?

İnternet servis sağlayıcın nedir?

Cevabın verilmiş zaten:
Bunu anlamanın kolay yolu Speedtest açın ve o esnada görev yöneticisinden "Ağ kullanımı" oranına bakın, %99 oluyorsa modem portu, kablo yada anakart portu üçlüsünden biri 100Mbit sınırlıdır.

Bu yöntemi dene. Eğer ki %99 oluyorsa, arkadaşın dediği gibi donanımdan kaynaklı bir sınırlamadır.

İnternet servis sağlayıcın nedir?

Superonline.
Cevabın verilmiş zaten:
Bunu anlamanın kolay yolu Speedtest açın ve o esnada görev yöneticisinden "ağ kullanımı" oranına bakın, %99 oluyorsa modem portu, kablo ya da anakart portu üçlüsünden biri 100Mbit sınırlıdır.

Bu yöntemi dene. Eğer ki %99 oluyorsa, arkadaşın dediği gibi donanımdan kaynaklı bir sınırlamadır.

Speedtest yapınca direkt %100 oluyor.

Geri
Yukarı