2014 Renault Clio 1.2 Turbo 120HP Bakım ve Yağ Tavsiyesi

actanonverba

Megapat
Selamlar, aracım "yağ seviyesini tamamlayınız" uyarısı verdi. Henüz bakımına 3-4 bin km var ancak mevcut ustama danıştığımda "Henüz gelmene gerek yok, 10-40 yağ ekleyip eksiği tamamlayabilirsin" dedi. Farklı bir forumda 5-6 kişi "Ustam dediğin kasabı bırak ve acil değiştir, 2022'de tam sentetik yağlar şu an daha iyi. Henüz 30.000 km'de araca 10-40 yağ önerenden usta olmaz, muhtemelen ona bakım yaptırttığınızda 10-40 gibi saçma bir şey koymuştur" benzeri şeyler söylendi. Bu tarz şeyleri duyunca da, farklı bir yağ karıştırıp üzerine ekleme yapmak yerine, varsa mevcut yanlışı da düzeltip düzgün bir bakıma sokmak istiyorum henüz birkaç bin km olsa da bakımına.

Aracım Renault Clio 2014 Model 1.2 120Hp EDC Otomatik modeli. 30.400 KM'de ve yağ uyarısı verdi. Biraz araştırma sonucu bu modelde yağ eksiltmenin kısmen kronik bir sorun olduğunu anladım. Bu önemli değil, kronik sorunu takmam ancak aracı 15.000 KM'de aldıktan sonra ustama bakıma verdiğimde koyduğu yağ, araca uygun değilse veya çok yanlış bir şey yaptıysam; düzeltmek isterim.

Zaten tahminimden fazla yakıyor, acaba diyorum bununla da ilgili bir durum olabilir mi? Kısaca, ekonomik ve asgari düzeyde bakım yapabileceğim bir yer önerisi olan var mıdır? Ayrıca bu araca uygun kaliteli bir yağ tavsiyeniz var ise kendim tedarik edip götürdüğüm yerde bununla değiştirin de diyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanım kılavuzundaki veya bakım kılavuzu illa ki vardır aracın, onlara bir bak. Ayrıca marka olarak Motul veya Renault'un hep önerdiği Mobil 1 tavsiye ederim ama çakma yağlara dikkat edin.

Kullanım kılavuzundaki veya bakım kılavuzu illa ki vardır aracın, onlara bir bak. Ayrıca marka olarak Motul veya Renault'un hep önerdiği Mobil 1 tavsiye ederim ama çakma yağlara dikkat edin.
Kitapçığı taradım ancak bir yağ bilgisine ulaşamadım. Yani bakım önerileri mevcut ancak Renault şunu önerir tarzında bir kod vs. bir şey bulamadım.

Selamlar, aracım "yağ seviyesini tamamlayınız" uyarısı verdi. Henüz bakımına 3-4 bin km var ancak mevcut ustama danıştığımda "Henüz gelmene gerek yok, 10-40 yağ ekleyip eksiği tamamlayabilirsin" dedi. Farklı bir forumda 5-6 kişi "Ustam dediğin kasabı bırak ve acil değiştir, 2022'de tam sentetik yağlar şu an daha iyi. Henüz 30.000 Km'de araca 10-40 yağ önerenden usta olmaz, muhtemelen ona bakım yaptırttığınızda 10-40 gibi saçma bir şey koymuştur" benzeri şeyler söylendi. Bu tarz şeyleri duyunca da, farklı bir yağ karıştırıp üzerine ekleme yapmak yerine, varsa mevcut yanlışı da düzeltip düzgün bir bakıma sokmak istiyorum henüz birkaç bin km olsa da bakımına.

Aracım Renault Clio 2014 Model 1.2 120HP EDC Otomatik modeli. 30.400 Km'de ve yağ uyarısı verdi. Biraz araştırma sonucu bu modelde yağ eksiltmenin kısmen kronik bir sorun olduğunu anladım. Bu önemli değil, kronik sorunu takmam ancak aracı 15.000 Km'de aldıktan sonra ustama bakıma verdiğimde koyduğu yağ, araca uygun değilse veya çok yanlış bir şey yaptıysam; düzeltmek isterim.

Zaten tahminimden fazla yakıyor, acaba diyorum bununla da ilgili bir durum olabilir mi? Kısaca, ekonomik ve asgari düzeyde bakım yapabileceğim bir yer önerisi olan var mıdır? Ayrıca bu araca uygun kaliteli bir yağ tavsiyeniz var ise kendim tedarik edip götürdüğüm yerde bununla değiştirin de diyebilirim.

Nerede ikamet ediyorsun? Servis önermek isterim.
Usta kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. 5W-40 motor yağı kullanılması gerekiyor. 10W-40 suv ve dizel Clio'larda kullanılan bir yağdır. Ustan bundan önceki yağ değişiminde sanırım bu yağı kullandı.

Nerede ikamet ediyorsun? Servis önermek isterim.
Usta kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. 5W-40 motor yağı kullanılması gerekiyor. 10W-40 suv araçlarda kullanılan bir yağdır. Ustan bundan önceki yağ değişiminde sanırım bu yağı kullandı.
İstanbul/Şişli'de yaşıyorum. Yetkili serviste bakım düşünmüyorum çünkü 2-3 katı fiyata mal oluyor. Sanayiye gidip bilmediğim alelade bir yere de vermek istemiyorum. Kim kimden ne kadar koparırsa mantığındalar çünkü. Kitapçığı taradım ancak kod vs. ulaşamadım, yok yani veya ben göremiyorum.

İstanbul/Şişli'de yaşıyorum. Yetkili serviste bakım düşünmüyorum çünkü 2-3 katı fiyata mal oluyor. Sanayiye gidip bilmediğim alelade bir yere de vermek istemiyorum. Kim kimden ne kadar koparırsa mantığındalar çünkü. Kitapçığı taradım ancak kod vs. ulaşamadım, yok yani veya ben göremiyorum.
Aslında muakkak vardır, çünkü kitapçıkta bu tarz bilgiler es geçmez.

Beyoğlu'nda oturuyorum hocam bende.
Sanayide üretimle ilgileniyorum. Şirket araçlarımı senelerdir götürdüğüm bir servis var. Orayı öneririm, git bir baksınlar. Aynı zamanda da Castrol'ün yetkilisi. Castrol Auto Service - Fırat Otomotiv Servis Ve Yedek Parça · Ziya Gökalp, Dolapdere Sanayi Sitesi No:3, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
Kafana takılan soruları arayıp sorabilirsin yardımcı olurlar.

30.000 KM benzinli araca bırak 10W40 5W40 bile konulmaz. Bence de ustanı değiştir. Clio 4 araç var bende de. 5W30 Elf ya da Motul yağ kullanman gerek fakat ekleme yapma. Polen ve yakıt filtreni değiştirmene çok gerek yok şimdilik istersen değişebilirsin de. Yağ filtresini ve yağı değiştir komple. Yağ seçimi çok yanlış o kadar kalın yağ kullandıktan sonra 5W30 ile sorunsuz çalışır motor inşallah.

Aslında muakkak vardır, çünkü kitapçıkta bu tarz bilgiler es geçmez.
Bakın Renault'un kendi sitesinde de belirtilmiş, yağ kalitesı kısmında "Araç bakım kitapçığına bakınız." diye;

E-GUIDE.RENAULT.COM / Clio-5 / Aracınızın bakımını yaptırın (Seviyeler) / MOTOR YAĞ SEVİYESİ: tamamlama, doldurma, boşaltma
Tekrar kontrol ettim, normal kitapçık ve sizin attığınız linkte yazanlar var evet, bakım belgesi de var garanti bilgilerinin olduğu çok daha az sayfalı bir kitapçık ancak bir yağ önerisi veya kod vs. yok. Satın alım tarihi, o zaman ki plakası, şasi no. vs. yazmakta.
30.000 KM benzinli araca bırak 10W40 5W40 bile konulmaz. Bence de ustanı değiştir. Clio 4 araç var bende de. 5W30 Elf ya da Motul yağ kullanman gerek fakat ekleme yapma. Polen ve yakıt filtreni değiştirmene çok gerek yok şimdilik istersen değişebilirsin de. Yağ filtresini ve yağı değiştir komple. Yağ seçimi çok yanlış o kadar kalın yağ kullandıktan sonra 5W30 ile sorunsuz çalışır motor inşallah.
İşte baştan yanlış, sonrası için bir sorun yaratmaz umarım. Clio 4'ünüz turbo benzin motor mu?

Geri
Yukarı