2018 Kron XC150 27.5" Maşadan Ses Geliyor

baahtsizbedevi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, arkadaşlar dün teslim aldım bisikleti. Ortalama 30 km kullanılmasına rağmen maşadan tık tık diye ses geliyor. Tam emin değilim çünkü her yerden hissediliyor. Bisiklete oturup frenleri sıkıp amortisöre yüklendiğimde, ileri geri ittirdiğim de geliyor. Sebebini ve çözümünü bilen var mı? Yapılacak yollar nedir? @BilgisayarKurdu Hocam daha önce ki bisikletinizin Kron olduğunu bildiğimden dolayı sizi de etiketledim. Teşekkür ederim.

İşe yarar mı emin değilim ama janttan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Jantın üzerindeki ufak bir çıkıntı olulmuş olabilir ve bu da frene sürtüyordur. Böyle bir çıkıntı görüyorsanız çekiçle çakmayı deneyim

İşe yarar mı emin değilim ama janttan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Jantın üzerindeki ufak bir çıkıntı olulmuş olabilir ve bu da frene sürtüyordur. Böyle bir çıkıntı görüyorsanız çekiçle çakmayı deneyim
Bisiklet daha sıfır. Jant akordu yok, ama bir çıkıntı da yok. Frenle alaka olduğunu sanmam sanki bir yay sesi gibi geliyor.

Amortisörden kaynaklanıyor olabilir. Hatta göbek bile olabilir. Ama siz yine de önce lastik vidasının sağlam olup olmadığına bakabilirsiniz. Sonrasında bisikletin tekerini sarsın biraz. Eğer vida sıkılı olduğu halde oynama yapıyorsa o zaman göbek sorunlu olabilir. Onun dışında fren disklerinin sağlam olup olmadığına bakın. Bunların hiçbiri değilse kanaatimce jant ile alakalı bir sorun olabilir.

(Bisikleti yeni aldım diyorsunuz. Belki de ilk zamanlar bisikletin alışma dönemleriyle ilgili bir ses olabilir. İlerleyen zamanlarda geçebilir)

Amortisörden kaynaklanıyor olabilir. Hatta göbek bile olabilir. Ama siz yine de önce lastik vidasının sağlam olup olmadığına bakabilirsiniz. Sonrasında bisikletin tekerini sarsın biraz. Eğer vida sıkılı olduğu halde oynama yapıyorsa o zaman göbek sorunlu olabilir. Onun dışında fren disklerinin sağlam olup olmadığına bakın. Bunların hiçbiri değilse kanaatimce jant ile alakalı bir sorun olabilir.

(Bisikleti yeni aldım diyorsunuz. Belki de ilk zamanlar bisikletin alışma dönemleriyle ilgili bir ses olabilir. İlerleyen zamanlarda geçebilir)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzler misiniz? Çıkan ses bu, kendim çektim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aslında olması gereken bir ses. Sadece biraz daha fazla. Yeni bir bisiklet olduğu için içindeki yağ tam oturmamış. Kendi bisikletimde de olmuştu bu olay. Zamanla geçiyor. Ha eğer 250-300 km sonra da geçmiyorsa o zaman yağ takviyesi en mantıklısı olur.

Aslında olması gereken bir ses. Sadece biraz daha fazla. Yeni bir bisiklet olduğu için içindeki yağ tam oturmamış. Kendi bisikletimde de olmuştu bu olay. Zamanla geçiyor. Ha eğer 250-300 km sonra da geçmiyorsa o zaman yağ takviyesi en mantıklısı olur.
Nerenin yağlanması gerekiyor? Hocam bu maşanın solunda preload diye bir vida var + ve - yönleri mevcut. Ne olduğunu anlamak için +'yı sonuna kadar çevirdim. Aynı şekilde ters yöne de çevirdim. Ancak biraz fazla çevirmiş olmalıyım ki içinden plastik bir parça maşanın içinde düştü. O vidayı komple söküp içindeki parçayı çıkarttıp tekrar monteledim. Bir alakası var mı bilmiyorum.

O yağlamayı bisikletçinin yapması daha doğru olur. Ayrıca Preload yazan kısım sertlik ayarıdır. Kilonuza göre sertlik ayarı yaparsınız ordan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı