2018 TYT nasıldı?

Türkçe cidden zordu. Her denemede 30-35 dakika arasında bitirirken bunda 40 dakikaya kadar çıktı ve yaptığım hiçbir şeyden emin değilim. Matematik 7 boş. Benim için klasik sayılabilir ben zaten AYT'de işi koparmayı planlıyorum. Tek derdim Türkçe'nin gidip 24-25 gibi netler yerine 32-33 üstü çıkması. Bu arada 1 boşum var Türkçe'de.

Çözüm sırasının ve panik olmama yetisinin ne denli önemli olduğunu gösteren bir sınavdı. Matematikte çok radikal değişimler olmuş ve Türkçede dil bilgisi örnek kitapçıktaki kadar kaliteli değildi. Şahsen Türkçe ve matematiğin çok vakit yediğini düşünüyorum.

ÖSYM bu sınav biz öğrencilere çok güzel gol attı. Matematik adına konuşursam üslü sayılar olsun, logaritma olsun; geometriden üçgen, açı vs. çok çıkmadı veya hiç çıkmadı. Soru türlerinin değişmiş olması benim gibi yakın zamanda sorulmuş YGS sorularına çalışan öğrencilerin zararına oldu. Yani kabul ediyorum fazla çalışmadım, önceki senelerden birikimim olduğu için asılmadım fakat daha fazla çalışsam daha fazla yapacağımı düşünmüyorum. Belirttiğim gibi biz öğrencilerin çıkmaz bu konudan diye tabir ettiğimiz şeylerden çok çıktı. Fen konularına bakarsak sorular basitti. Fakat fizikte mıknatıs, optik gibi önemli konular yoktu. Kimyada hesaplamalar olsun isterdim. Biyolojide de bir sınıflandırma çıksaydı iyiydi. Ne bileyim en azından hücre falan ya da üreme...

ÖSYM bu sınav biz öğrencilere çok güzel gol attı. Matematik adına konuşursam üslü sayılar olsun, logaritma olsun; geometriden üçgen, açı vs. çok çıkmadı veya hiç çıkmadı. Soru türlerinin değişmiş olması benim gibi yakın zamanda sorulmuş YGS sorularına çalışan öğrencilerin zararına oldu. Yani kabul ediyorum fazla çalışmadım, önceki senelerden birikimim olduğu için asılmadım fakat daha fazla çalışsam daha fazla yapacağımı düşünmüyorum. Belirttiğim gibi biz öğrencilerin çıkmaz bu konudan diye tabir ettiğimiz şeylerden çok çıktı. Fen konularına bakarsak sorular basitti. Fakat fizikte mıknatıs, optik gibi önemli konular yoktu. Kimyada hesaplamalar olsun isterdim. Biyolojide de bir sınıflandırma çıksaydı iyiydi. Ne bileyim en azından hücre falan ya da üreme...
Daha fazla süre tanınsaydı tüm sorular rahatlıkla yapılabilirdi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı