2019 Yılında İnternet Kafe Açılır mı ?

2019 Yılında İnternet Kafe Açılır mı ?

• Oy verenlerin toplamı
    127

SuiCast

Kilopat
Öncelikle herkese merhaba. Ailecek herhangi bir iş kurmayı düşünüyoruz. Ve ben de şu an işsizim. Şu an 2-3 tane arsaya ve bellirli miktar birikime sahibiz. 80-90 bin TL civarına bir dükkan açmayı düşünüyoruz tabii o kadar para çıkarsa. Asıl soruya gelecek bilgisayardan az çok anladığım kadarıyla benim aklıma direk internet kafe açma fikri geldi.
Sizce 2019 yılında internet kafe açılır mı? Açılırsa bu iş uzun vadede kâr ettirir mi?
Başlangıçda 15 masa ile dükkan döner mi?
Yoksa başka mesleklere ve işlere mi yönelmeliyim?
Bilgisayarlar olarak,
*RX 570
*i3 9100F - 2200G
*H310M - A320M
*8 GB RAM Adata 3000MHz
*Aerocool Cylon Mini 500W RGB
*240GB SSD Adata SU630
*Hard disksiz sistemler
Düşünüyorum bütçe PC için bütçe 2500 TL

*144 HZ 1ms monitör
1200-1300 TL monitör için bütçe
Klavye fare kulaklık olarak ise bütçe 700 TL toplam.
Toplam 4500 TL Kasa monitör ve ekipman için. Başlangıç için 15 masa açmayı düşünüyorum. 15X4500TL 67.500 tutuyor.
Masa ve sandalye için masa başı 15X300TL 4500 TL tutuyor.
Toplam 72 bin TL kalan paraya ise dükkanın dizaynına kamera sistemine soğutuculu içecek dolabı muhasebe açış izni vb. masrafla gideceğini düşünüyorum. Sizce böyle bir dükkan açılır mı? Dükkan yerini henüz düşünemedim. Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onun yerine üniversitelerin yan taraflarında kafe açman daha mantıklı. Kötekli'deki kafe sahiplerinin altında BMW'ler dolu, kahvelerde ortalama 2₺'ye satılan kahveler 8-9₺'ye satılıyor, çalışan desen öğrenci, 1200₺ ile sigorta yapıyorlar. Kafe aç, birkaç tane PlayStation, 1-2 tane bilardo masası koy, bitti iş.

Daha yeni evimin önündeki kafe kapandı. Kafe açıpda batan binlercesi var. Aynı zamanda diyer kafelerle yarışamam bu bölgede.

Öncelikle herkese merhaba. Ailecek herhangi bir iş kurmayı düşünüyoruz. Ve ben de şu an işsizim. Şu an 2-3 tane arsaya ve bellirli miktar birikime sahibiz. 80-90 bin TL civarına bir dükkan açmayı düşünüyoruz tabii o kadar para çıkarsa. Asıl soruya gelecek bilgisayardan az çok anladığım kadarıyla benim aklıma direk internet kafe açma fikri geldi.
Sizce 2019 yılında internet kafe açılır mı? Açılırsa bu iş uzun vadede kâr ettirir mi?
Başlangıçda 15 masa ile dükkan döner mi?
Yoksa başka mesleklere ve işlere mi yönelmeliyim?
Bilgisayarlar olarak,
*RX 570
*i3 9100F - 2200G
*H310M - A320M
*8 GB RAM Adata 3000MHz
*Aerocool Cylon Mini 500W RGB
*240GB SSD Adata SU630
*Hard disksiz sistemler
Düşünüyorum bütçe PC için bütçe 2500 TL

*144 HZ 1ms monitör
1200-1300 TL monitör için bütçe
Klavye fare kulaklık olarak ise bütçe 700 TL toplam.
Toplam 4500 TL Kasa monitör ve ekipman için. Başlangıç için 15 masa açmayı düşünüyorum. 15X4500TL 67.500 tutuyor.
Masa ve sandalye için masa başı 15X300TL 4500 TL tutuyor.
Toplam 72 bin TL kalan paraya ise dükkanın dizaynına kamera sistemine soğutuculu içecek dolabı muhasebe açış izni vb. masrafla gideceğini düşünüyorum. Sizce böyle bir dükkan açılır mı? Dükkan yerini henüz düşünemedim. Fikirlerinizi bekliyorum.

İyi para kaldırısın bizim burda ki internet kafe aynı sistemler saati 4 tl günde 50 kişi rahat geliyor günde en az 300 tl kaldırma şanın var tabi kafe yi açacağın yere de bağlı.

Bilgisayarları ikinci el alıp donanıma göre fiyat belirlemek daha mantıklı, onun dışında 15 masanın sürekli dolu olacağını düşünsek 10 saat açık tutsan 7 bilgisayarın yüksek sistem olduğunu düşünsek ve saati 5-6 en kötü ihtimal olarak 6TL olsa düşük sistemlere ise saat başı 3TL fiyat biçsek; 10*7*6 yaparız ve yüksek sistemli bilgisayarlardan günlük 420TL cebine girer ne kadarı nereye gider bilemem, Düşük sistemlerden ise 10*8*3= 240TL desek 660, içecek falan alınsa en kötü 750 desek. Bilemedim şimdi, sürekli dolu olup olmayacağı belli değil, onun dışında ki konular;

- 240GB internet kafe gibi bir yer için yetersiz, yüksek sistemli bilgisayarlara en azından bir GTAV kurmak lazım, güncel boyutu 83GB, Fortnite 60 kusür GB, Rainbow six siege, PUBG, daha neler neler.
- İnternet kafelerde internet hızları önemli, fiber altyapı, kurumsal internet, bunlar hep para.
- GOLD serfitikaya sahip güç kaynakları şart, uzun vadede daha kazançlı, bilgisayarlar için diğer sefitikası bulunmayan PW'lar çok zararlı.
- Oyunların masraflarından bahsetmiyorum bile, zira adam gelip bilgisayar oynamak için 5-6 neyse fiyat ödeyip korsan oyun oynayacak hali de yok, GTAOnline girmek isteyecek, PUBG, RSS bunlara da ciddi paralar gidecek.
-Sadece günü kurtarmak adına değil, kenara para atman lazım çok fazla 2 sene sonra RTX serisi kartlara geçmen gerecek. CyberPunk 2077 görmek isteyecek müşteriler, Broderlands ön siparişte 300TL, tek hesapla kaç adet PC'ye aynı oyunu yükleyebildiğinden emin değilim bu arada tek sefer satın alarak hepsine kurabiliyorsan eğer kesinlikle değer.

Ben PUB işletiyorum birahane tarzı bir yer, insanlar bir şeylere para verince ona karşı arsız davranırlar, yüksek sistemlere en azından rival serisi mouse'lar, mekanik klavyeler, sağlam kulaklıklar lazım. Bunlara gelecek zararları da hemen telafi etmen. Biraz büyük bir yer olursa eğer;
-Langırt
-Bilardo
-Kart oyunları
-Okey gibi şeylerle kurtarabilirsin belki...

Bilgisayarları ikinci el alıp donanıma göre fiyat belirlemek daha mantıklı, onun dışında 15 masanın sürekli dolu olacağını düşünsek 10 saat açık tutsan 7 bilgisayarın yüksek sistem olduğunu düşünsek ve saati 5-6 en kötü ihtimal olarak 6TL olsa düşük sistemlere ise saat başı 3TL fiyat biçsek; 10*7*6 yaparız ve yüksek sistemli bilgisayarlardan günlük 420TL cebine girer ne kadarı nereye gider bilemem, Düşük sistemlerden ise 10*8*3= 240TL desek 660, içecek falan alınsa en kötü 750 desek. Bilemedim şimdi, sürekli dolu olup olmayacağı belli değil, onun dışında ki konular;

- 240GB internet kafe gibi bir yer için yetersiz, yüksek sistemli bilgisayarlara en azından bir GTAV kurmak lazım, güncel boyutu 83GB, Fortnite 60 kusür GB, Rainbow six siege, PUBG, daha neler neler.
- İnternet kafelerde internet hızları önemli, fiber altyapı, kurumsal internet, bunlar hep para.
- GOLD serfitikaya sahip güç kaynakları şart, uzun vadede daha kazançlı, bilgisayarlar için diğer sefitikası bulunmayan PW'lar çok zararlı.
- Oyunların masraflarından bahsetmiyorum bile, zira adam gelip bilgisayar oynamak için 5-6 neyse fiyat ödeyip korsan oyun oynayacak hali de yok, GTAOnline girmek isteyecek, PUBG, RSS bunlara da ciddi paralar gidecek.
-Sadece günü kurtarmak adına değil, kenara para atman lazım çok fazla 2 sene sonra RTX serisi kartlara geçmen gerecek. CyberPunk 2077 görmek isteyecek müşteriler, Broderlands ön siparişte 300TL, tek hesapla kaç adet PC'ye aynı oyunu yükleyebildiğinden emin değilim bu arada tek sefer satın alarak hepsine kurabiliyorsan eğer kesinlikle değer.

Ben PUB işletiyorum birahane tarzı bir yer, insanlar bir şeylere para verince ona karşı arsız davranırlar, yüksek sistemlere en azından rival serisi mouse'lar, mekanik klavyeler, sağlam kulaklıklar lazım. Bunlara gelecek zararları da hemen telafi etmen. Biraz büyük bir yer olursa eğer;
-Langırt
-Bilardo
-Kart oyunları
-Okey gibi şeylerle kurtarabilirsin belki...
Hocam bizim burdaki internet kafede yalnızca 80 GB hard disk var. Oyunlar hard disksiz bi sistemin içinde. Güç kaynağına gelince ayda 100 tl den fazla fark edeceğini sanmıyorum. Klavye mouse kulaklığa gelirsek ,200 tl fiyat performans bi mouse olabilir Corsair Harpoon RGB düşünüyorum. Klavye için 300. Kulaklık içinse 250 TL güzel rampage kulaklıklar var.

Hocam bizim burdaki internet kafede yalnızca 80 GB hard disk var. Oyunlar hard disksiz bi sistemin içinde. Güç kaynağına gelince ayda 100 tl den fazla fark edeceğini sanmıyorum. Klavye mouse kulaklığa gelirsek ,200 tl fiyat performans bi mouse olabilir Corsair Harpoon RGB düşünüyorum. Klavye için 300. Kulaklık içinse 250 TL güzel rampage kulaklıklar var.

Dediğin oyunların bulunduğu sistemi anlamadım, merak ettim açıklarsan sevinirim.
Ki eğer öyle bir şey varsa 120GB SATAIII SSD'ler işini görür,

Güç kaynağı konusuna gelirsek, ayda 100TLiçin bence güç kaynaklarına fazladan tek seferlik daha fazla bi ödeme yapmaya değer, ayrıca masrafı ayda 100TL olarak hesaplayabilirsin ama besleme sorunları, güç çekememesi gibi sorunlarla karşılaşıp sistemlerden verim alamayıp müşterilerini memnun edemeyince demek istediklerimi anlayacaksın, güç kaynağında ki dengesiz voltaj anakartlara ciddi zararlar veriyor, aylık masrafı 100TL fazla ödeyeyim derken 3 ay sonra 3 bilgisayar değiştirmek zorunda kalma. Sonuçta bu bilgisayarlar gerektiğinde yüksek CPU,GPU kullanımları yapacak, ileride sistemler yetersiz kalmaya başlayınca bir süre daha idare etmesi adına OverClock uygulaman gerekecek. Bunlar hep sağlam güç kaynağı gerektiren şeyler, kullandığın elektrik altyapısı büyük bir ihtimal eğer ki yeni yapılmış bir binada dükkanı açmazsan, berbat olacak ve bu da sistemlere ciddi zararlar verecek akım korumalı prizler ve GOLD serfitikalı Power'lar şart.

Artık herkes evinden online oyunlarda... İnternet kafeler bizim liseli zamanlarımızda altın çağını yaşıyordu artık duraklama devri de geçti tamamen siliniyorlar.

Ticarete atılmanı öneririm. Rızkın onda dokuzu ticarette onda biri ilimde demiş Peygamberimiz.
2. el telefon işinden akrabalarım iyi kazandılar mesela, ama aslında ne iş tutacağın biraz da muhite bağlı.

Arsalara kesinlikle dokunma derim. KOSGEB iyi teşvikler, krediler ve hatta hibeler veriyor. Senden istediği işini belgelendirmen, projelendirmen. Biraz başını ağrıtırlar ama finansal açıdan rahat edersin. Üstelik temeli de daha sağlam atmış olursun.

Allah yardımcın olsun.

Ne kadar iyi bilgisayar, ekipman koyarsan koy eskilerin kazandığını kazanamazsın. Yatırdığın parada boşa gider. İnternet kafelerin devri bitti artık. Herkes evinden oyununu oynuyor dizisini filmini izliyor. Biraz hevesini kırmak gibi oldu ama durum böyle maalesef. Gençlerin takılabileceği kafe açabilirsin 2-3 tane PlayStation langırt masa oyunları felan.

Geri
Yukarı