2021 TYT hakkında yorumlarınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha önce de dediğim gibi yarına kadar internete girme bence. Git film falan izle.

Yorumlardan zaten moral kalmadı. Bozulduğu kadar bozulsun. Birkaçına daha cevap verip yatacağım.
Ya hocam size şimdi ne söylesem denemeye benzemiyordu diyeceksiniz ben size nasıl anlatacağım?

Anlatamayacaksınız. Çünkü dediğiniz gibi sistem çöp. Sistem ne zaman düzelirse sizi dinleyeceğim.

Şubat'tan beri, sadece aşağıdaki kitabın 7 tane deneme testini çözerek TYT'ye girdim. Diğer derslere, özellikle matematiğe hiç çalışmadım. Buna rağmen 36 Türkçe, 15 Sosyal, 13 Matematik ve 7 Fen sorusu işaretledim. Süreyi biraz daha iyi kullanabilirdim ama iş işten geçti.

Matematiğe çalışsaydım, biraz teorik bilgi öğrenseydim 13 yerine 17-18 yapabilirdim. Birkaç soruyu sırf konusunu bilmediğim için es geçtim. Aynı şey kimya dersi için de geçerli.

Sınav gayet iyiydi. Kolay değildi ama zor da değildi.

1624707850403.png

Biz bu kadar Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri falan öğreniyoruz da Allah aşkına üniversitede bu dersler ne kadar kullanılıyor? Her öğrenci ne istiyorsa o bölümle alakalı olan eğitimi alıp o derslerden sınava tabii tutulsun.

Adam bilgisayar mühendisi olmak mı istiyor? Adama bilgisayar eğitimi verip ondan soru sor. TYT'de karşıma geliyor edebiyatla ilgili paragraf. Nefret ediyorum ben mesela şiirden, edebiyattan.

Konservatuara girecek adam nasıl nota bilgisi falan şeylerden sınava tabii tutuluyorsa inşaat mühendisi olacak adama inşaat ile ilgili eğitimleri verip ondan sınava tabii tut.

İki tane sınav yapıyorlar. Adam Matematik bölümü okuyacaksa sadece matematik sor. Ne bileyim, Patoloji mi okuyacak, Patoloji sor ona. Neden kalkıp alakasız şeylerden sınav yapıyorlar anlamıyorum.

Hala şu sınav sistemiyle bocalıyoruz. İnsanları yetenekleri doğrultusunda yönlendirebilecekleri bir sistem getiremediler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkçe orta seviye idi. Matematik bilgim olmadığı için 5 tane yaptım. Fen bayağı zordu.
Keşke 2019 sınavı gibi olsaydı...

2019 daha basitti, bu sefer çalıştığım gibi 2019 yılında çalışsam daha yüksek puan almıştım.

Bence 135 dakika gayet normal. Bir kişi ortalama 1 dakikada 80-120 kelime okuma kapasitesine sahiptir. Örneğin sınavda sorulan Türkçe soruları ortalama 60 kelime oluyor. Bu da demek oluyor ki soru başına bir buçuk dakika sürenizin yarısı soruyu çözmeniz için ayrılıyor. Eğer bu seviyelerde okuyamıyorsanız da sizin suçunuzdur sınava yeterince hazırlanmamışsınız. Matematik tarafında da genel olarak hızlılık odaklı ve çok soru çözmeye yönelik sorular vardı. 135 dakika süreyi yettiremeyen kesinlikle düzgün hazırlanmamıştır bence. Benim ilk üniversite sınavına girdiğimde soru başına 1 dakika süre veriliyordu ve 160 soru vardı. Bu sınavlar veli nimet cidden. Ben bu sene ikinci üniversite pilotaja gidiyorum inşallah.

Okuduğumuz şeyler normal metinler değil yoğun anlamlar içeren felsefik metinler ve birden fazla şık soru ile uyuşuyordu. İyice düşünüp en uygun olanı bulmak gerçekten zaman alıyordu. Ben matematik sorularını hiç görmedim bile. Bu sınavın süresi kesinlikle yetersizdir.

Bence 135 dakika gayet normal. Bir kişi ortalama 1 dakikada 80-120 kelime okuma kapasitesine sahiptir. Örneğin sınavda sorulan Türkçe soruları ortalama 60 kelime oluyor. Bu da demek oluyor ki soru başına bir buçuk dakika sürenizin yarısı soruyu çözmeniz için ayrılıyor. Eğer bu seviyelerde okuyamıyorsanız da sizin suçunuzdur sınava yeterince hazırlanmamışsınız. Matematik tarafında da genel olarak hızlılık odaklı ve çok soru çözmeye yönelik sorular vardı. 135 dakika süreyi yettiremeyen kesinlikle düzgün hazırlanmamıştır bence. Benim ilk üniversite sınavına girdiğimde soru başına 1 dakika süre veriliyordu ve 160 soru vardı. Bu sınavlar veli nimet cidden. Ben bu sene ikinci üniversite pilotaja gidiyorum inşallah.
Hiç kusura bakma, o iş buradan atıp sıkmakla olmuyor. Ben 10. sınıfım, arkadasları anlayabiliyorum ama sen anlayamazsin cunku sen yeni nesil sorulari gormedin. Sizin zamaninizda acaba sorular saf işlem oldugundan olabilir mi? İnsanların kalbini kırmadan önce bir sorulara bak. Ve arkadas hakkini helal etmemekte de haklı. Bir anda 2017'de yeni nesile gectik. Benim bildigim sistem 1. sınıftan baslar yani 2018'den baslar yeni nesil ve TYT-AYT sınavı 12 yıl sonra olur. Anladin mi demek istedigimi zeki arkadasim?

Okuduğumuz şeyler normal metinler değil yoğun anlamlar içeren felsefik metinler ve birden fazla şık soru ile uyuşuyordu. İyice düşünüp en uygun olanı bulmak gerçekten zaman alıyordu. Ben matematik sorularını hiç görmedim bile. Bu sınavın süresi kesinlikle yetersizdir.

Normal metin olsa süre uygun olurdu. 10 soru sonra otomatik olarak beyin dikkati dağılıyor. Sorulan sorular orta üstü seviye.

Yorumlardan zaten moral kalmadı. Bozulduğu kadar bozulsun. Birkaçına daha cevap verip yatacağım.

Anlatamayacaksınız. Çünkü dediğiniz gibi sistem çöp. Sistem ne zaman düzelirse sizi dinleyeceğim.
Hocam zor soru, herkese zordur. Canınızı sıkmayın. Önemli olan yarın. Eğer iyi bir morelle girerseniz bugünü telafi etme şansınız var. Ama şimdiden salarsanız işiniz zor. İnternette yazılanlara takılmayın, kendinizi motive etmelisiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı