2022 F1 Araçlarının Maksimum Hızı Daha Yüksek Olabilir

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
images (9).jpeg

F1 2022 Araçları Prototipi
images (13).jpeg

Mercedes'in 2021 Aracı(Karşılaştırma İçin. Dediklerimin çoğu diğer araçlar için de geçerli.)

2022 senesinde Formula 1 araçları çok ciddi değişikliklere tabi tutulacak. En başta ön kanat ve arka kanat küçültülüp geometrisi basitleştirilerek yarattığı kirli hava probleminin azaltılması hedefleniyor. Kaybedilen yere basma kuvvetini geri kazanmak için 2022 tasarımında önceki yıllarda yasaklanmış olan Venturi Prensibi ile arabanın altındaki hava akışını düzenleyerek yere bastırma kuvveti elde edilmesini sağlayan düzenekler tekrar kullanılmaya başlanacak. Bunun yanı sıra lastiklerin üstünde bulunan küçük kanatçıklar havayı düzenleyecek, jantların dış kısmına konulan plakalar ise aynı şekilde havayı düzenleyecek.

Kanatların küçülmesi ve daha basitleştirilmesi sayesinde arabanın üzerindeki sürtünme kuvveti ciddi oranda azalacak. Venturi prensibi ile bastırma kuvveti elde edildiğinden arabalar yüksek bastırma kuvvetini kanatların oluşturduğu kadar sürtünme oluşturmadığı için sürtünme kuvveti daha da azalacak. Tekerleklere eklenen ek parçalar hava akışını düzenleyerek daha az sürtünme kuvvetine neden olacak.

Ağırlığın artmasına rağmen araçların üstündeki sürtünme kuvvetinin yapılan aerodinamik değişikliklerle çok daha azalacağını ön görüyorum. Araçların maksimum hızının bu nedenle de artacağını düşünüyorum. 2022 ve sonrasında düzlüklerde çok daha yüksek hızlara çıkan araçlar görebiliriz. Bu tasarımın yapılma amacı araçların daha yakın birbirini takip etmesini sağlayabilmesi iken yan ürünü iken bu şekilde sürtünme kuvvetinin azalması sebebiyle ivmelenmede ve son hızda artış görebiliriz. Şu andaki bir F1 aracı DRS açık ve ERS maksimum güçteyken 360 km/sa seviyelerine çıkabiliyor. Bunun da ötesini görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Şu ana kadar en hızlı araç ne kadar hızda gidiyor?
Vatteri Bottas, 2016 Meksika GP'sinde pistte 372 km/sa hıza ulaşabilmiş. Honda RA106 aracı ile Nevada Çölü'nde kanatları sökülmüş olan araç ile 397 km/sa hıza ulaşmış.

Aksine, yavaş olacaktırlar. Zira;

Aslında venturi ya da ground effect etkisi senelerden beri var. Sadece şu Lotus tarzı ground curtain ve çift şasinin karışımı bir taban gelecek. F1 aslında aerodinamik yol tutuşunu azaltıp mekaink yol tutuşunu arttıracak. MEsela tabanda Venturi'ye uygun düzenlemeler oalcak ama difüzör de bir o kadar basitleşecek. Bu iki etmen birbirini nötrleyecektir zanlımca.

1534839796785.jpg

Takımlar genellikle aerodinamik tutuşu daha çok severler ancak ideal olanı, aerodinamik ve mekanik tutuşun bir arada olmasıdır. 2022 senesinde araçlarda artacak olan mekanik tutuş, ağırlığın da etkisi ile lastikleri yiyecektir.

DF ciddi anlamda limitlenecek önümüzdeki sene. Bunun yanında artık takımların kullanabileceği parçalar da sınırlanıyor. Büyük takımlara gelecek maddi limitleri saymıyorum bile.

FIA zaten araçların yavaşlamasını istiyor. Hızlanmasını değil.

Verstappen ve Wolf'un söylemleri vardı, 2014 seviyelerine döneceğiz diye. Bana göre tarihin en hızlı araçlarını 2020 senesinde izledik.

Aksine, yavaş olacaktırlar. Zira;

Aslında venturi ya da ground effect etkisi senelerden beri var. Sadece şu Lotus tarzı ground curtain ve çift şasinin karışımı bir taban gelecek. F1 aslında aerodinamik yol tutuşunu azaltıp mekaink yol tutuşunu arttıracak. MEsela tabanda Venturi'ye uygun düzenlemeler oalcak ama difüzör de bir o kadar basitleşecek. Bu iki etmen birbirini nötrleyecektir zanlımca.

Eki Görüntüle 1126119

Takımlar genellikle aerodinamik tutuşu daha çok severler ancak ideal olanı, aerodinamik ve mekanik tutuşun bir arada olmasıdır. 2022 senesinde araçlarda artacak olan mekanik tutuş, ağırlığın da etkisi ile lastikleri yiyecektir.

DF ciddi anlamda limitlenecek önümüzdeki sene. Bunun yanında artık takımların kullanabileceği parçalar da sınırlanıyor. Büyük takımlara gelecek maddi limitleri saymıyorum bile.

FIA zaten araçların yavaşlamasını istiyor. Hızlanmasını değil.

Verstappen ve Wolf'un söylemleri vardı, 2014 seviyelerine döneceğiz diye. Bana göre tarihin en hızlı araçlarını 2020 senesinde izledik.
Top speed olarak bir artış görmeyeceğiz o zaman? Sürtünmeden gelen avantaj neye gidecek ki de dengeleyecek anlamadım. Artık WEC izleriz, yapacak bir şey yok.

Top speed olarak bir artış görmeyeceğiz o zaman? Sürtünmeden gelen avantaj neye gidecek ki de dengeleyecek anlamadım.
Sürtünmeden bir avantaj gelmiyor. Direkt olarak aracın aerodinamik etkinliğini azaltıyorlar.

Downforce dediğimiz olay da sürtünme ile olan bir şey sonuçta. Yukarıdaki mesajımda demiştim, takımlar aerodinamik ve mekanik df'nin birbiri ile uyumlu olmasını ister. Zira bu sayede top speedi yükseltip, aynı zamanda düzgün fren yapabilirsiniz. Ya da virajlara hızlı girip çizgiyi kaçırmadan dönebilirsiniz.

FIA'nın istediği, kanatlardan kaybedilen DF'nin kalıcı olması. Zaten bu nedenle kanatlar basitleştirilirken, difüzör de kısıtlanıyor. Bargeboardlar da basit artık mesela.

Sürtünmeden bir avantaj gelmiyor. Direkt olarak aracın aerodinamik etkinliğini azaltıyorlar.

Downforce dediğimiz olay da sürtünme ile olan bir şey sonuçta. Yukarıdaki mesajımda demiştim, takımlar aerodinamik ve mekanik df'nin birbiri ile uyumlu olmasını ister. Zira bu sayede top speedi yükseltip, aynı zamanda düzgün fren yapabilirsiniz. Ya da virajlara hızlı girip çizgiyi kaçırmadan dönebilirsiniz.

FIA'nın istediği, kanatlardan kaybedilen DF'nin kalıcı olması. Zaten bu nedenle kanatlar basitleştirilirken, difüzör de kısıtlanıyor. Bargeboardlar da basit artık mesela.
Artık WEC izler dururuz. Top speed'in artması düzlükleri daha çekici kılardı bence. S Sport, WEC'i yayınlıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı