2022 F1 Araçlarının Maksimum Hızı Daha Yüksek Olabilir

F1 için bu hızlar az gibi geldi bana.
Bastırma kuvveti(downforce) ve viraj alma hızı(cornering speed) tur süreleri için çok daha önemli. Arabanın yeri tutması için kendinin iki-üç katı ağırlıkta yere basılıyor. Drag(sürtünme) ve bastırma kuvvetinin yaptığı etki düzlük hızını ciddi anlamda kısıtlıyor. DRS olmadan araçlar 330 km/saat hızın üstünü göremiyor.

Yeni aerodinamik düzen farkedeceğiniz üzere çok daha basit. 2018'den beri gittikçe basitleşiyor. O dönemki kanatlar aşırı komplikeydi ve top 3 takım rekabet ederken diğerleri (Mclaren ve Renault hariç) onların B takımı olma yoluna gidiyordu. Karışıklığı azaltıp gridi yakınlaştırmak bana göre güzel bir fikir. Dış tasarım olarak IndyCar'a yaklaştı biraz F1. Araçların yavaşlaması bana göre şu an daha mantıklı. Daha yüksek araçlarda ataklar daha riskli olduğu için her pilot cesaret edemiyor ve geçişleri ciddi anlamda azaltıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni aerodinamik düzen farkedeceğiniz üzere çok daha basit. 2018'den beri gittikçe basitleşiyor. O dönemki kanatlar aşırı komplikeydi ve top 3 takım rekabet ederken diğerleri (Mclaren ve Renault hariç) onların B takımı olma yoluna gidiyordu. Karışıklığı azaltıp gridi yakınlaştırmak bana göre güzel bir fikir. Dış tasarım olarak IndyCar'a yaklaştı biraz F1. Araçların yavaşlaması bana göre şu an daha mantıklı. Daha yüksek araçlarda ataklar daha riskli olduğu için her pilot cesaret edemiyor ve geçişleri ciddi anlamda azaltıyor.

Araçlar gereksiz uzun ve ağır. Pilotları etkileyen en büyük faktör o. 2000 - 2008 arası araçları izlediyseniz, farkedeceğiniz en büyük fark araçların daha atik ve çevik olmasıdır. Bu hızdan bağımsız bir şey.

O zamanın araçları daha çevik ve kıvraktı, bu nedenle daha riskli ve sağlam manevralar, ataklar görebiliyorduk. Şimdi ise DRS avantajını eline alan pilot, el sallaya sallaya rakibini geçiyor.

Araçlar gereksiz uzun ve ağır. Pilotları etkileyen en büyük faktör o. 2000 - 2008 arası araçları izlediyseniz, farkedeceğiniz en büyük fark araçların daha atik ve çevik olmasıdır. Bu hızdan bağımsız bir şey.

O zamanın araçları daha çevik ve kıvraktı, bu nedenle daha riskli ve sağlam manevralar, ataklar görebiliyorduk. Şimdi ise DRS avantajını eline alan pilot, el sallaya sallaya rakibini geçiyor.
O zaman güvenlik bu kadar iyi değildi. Araçların uzun olması yaşama ihtimalini arttırmaz mı? Kısa ama pilotu koruyan araçlar yapılabilir miydi?

O zamanın araçları daha çevik ve kıvraktı, bu nedenle daha riskli ve sağlam manevralar, ataklar görebiliyorduk. Şimdi ise drs avantajını eline alan pilot, el sallaya sallaya rakibini geçiyor.

Evet. Araçların küçülmesi şart. Ama yakıt ikmali yasakken şu anki depolarla o boyutlara dönmek çok zor.
O zaman güvenlik bu kadar iyi değildi. Araçların uzun olması yaşama ihtimalini arttırmaz mı? Kısa ama pilotu koruyan araçlar yapılabilir miydi?
Uzun araçlar daha stabil ama kısa virajlarda çok hantal kalıyor.

Evet. Araçların küçülmesi şart. Ama yakıt ikmali yasakken şu anki depolarla o boyutlara dönmek çok zor.
Şimdiki araçların deposu, eskilerinden iki kat daha az yakıt alıyor. V6 motor o kadar gücüne rağmen 50%'nin üzerinde verimle yakıtı kokluyor resmen. Çok az yakıtla o kadar tur atabiliyor.

Rekoru Bottas 372 km/saat ile elinde tutuyor.
Rekor Montoya da 2004 de Monza da 372,6 KM hızına çıktı. Perez 2016 Meksika da 370. Vettel de 2019 Monza da 365 KM hızlarına çıkmıştı. Bottas 372,54 KM.

2022 araçları hız olarak yavaşlayacaklar, bu seneki araçlar bile geçen seneki araçlara göre çok yavaş. 2020 F1 tarihinin gördüğü en hızlı araçlardı, uzun sürede böyle olacak gibi duruyor.

Tur süreleri olarak bariz yavaş olacakları kesin. Düzlük hızına gelirsek motorların gelişimi 2026 yılına kadar dondurulacak, bu nedenle beygir artışı yaşanmayacak. Motorlarda gelişim devam etseydi bir ihtimal top speed hızları yüksek olabilirdi. 2022 araçları top speed olarak şimdiki araçlardan yüksek olacağını düşünmüyorum.
F1 için bu hızlar az gibi geldi bana.
Formula 1 araçlarının amacı top speed değil. Yoksa çok daha yüksek hızlara çıkan araçlar üretebilirler. F1 aracının amacı bir pisti olabildiğince kısa sürede tamamlamak, dönmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı