2022 Yeni Honda Civic

O motorda çok garip geliyor bana 1.5 litre 182bg ama 220 tork veriyor, TSI 1.0 motor 110bg 200 tork veriyor veya Renault tarafında Megane'da 1.3 TCe 140bg 240 tork veriyor.
Hocam üst devir odaklı bir motor. 1.3TCe 6000rpm çevirince bitiyor ama alttan gelen bir tork olduğundan bu devir bandını soluksuz çeviriyor. Honda'da ise durum altta tork yok ama yüksek devir çevirme potansiyeli var.
CVT yüksek torku kaldırmayabilir, bu yüzden böyle bir yol izlemişler diye düşünüyorum. Yoksa o motorun 1.0 ile neredeyse aynı torku vermesi pek mümkün değil.
CVT'ye sahip çok daha fazla torklu araçlar var ama. Bence buradaki mantık daha Honda karakteristliğine vurgu yapmak. B16 serisi VTEC motorlarda da tork beygirden daha düşüktü. Alt devir ölü ama üst devirde çok iyi bir potansiyel vardı. Aynı durum 1.5 I-VTEC Turbo içinde geçerli.

1.3 DIG-T gerçeği de var, 1.5 TSI yerine bu motor olmasını tercih ederdim mesela. 160 beygir, 270 Nm tork... Bu hacimde çok iyi değerler gerçekten.
Qasqai dışında kullanılıyor mu hatırlamıyorum ama değerleri gerçekten iyi. Renault ve Mercedes tarafında da aynı 1.3TCe motor 163bg 270nm tork olan var. Bunlar gerçekten güzel değerler.
CVT yüksek torku kaldırmayabilir, bu yüzden böyle bir yol izlemişler diye düşünüyorum. Yoksa o motorun 1.0 ile neredeyse aynı torku vermesi pek mümkün değil.
Evet bu da sebep olabilir CVT dayanımı düşük, ama madem öyle daha iyi bir şanzıman koyabilirlerdi yani sonuçta performans odaklı bir araç yapıyorsun. Hani 1.6 atmosferik olmasa sadece tek motor seçeneği olsa anlardım ama sen zaten ayrıca performans isteyen için bir araba üretmişsin yani.

Hocam üst devir odaklı bir motor. 1.3TCe 6000rpm çevirince bitiyor ama alttan gelen bir tork olduğundan bu devir bandını soluksuz çeviriyor. Honda'da ise durum altta tork yok ama yüksek devir çevirme potansiyeli var.

CVT'ye sahip çok daha fazla torklu araçlar var ama. Bence buradaki mantık daha Honda karakteristliğine vurgu yapmak. B16 serisi VTEC motorlarda da tork beygirden daha düşüktü. Alt devir ölü ama üst devirde çok iyi bir potansiyel vardı. Aynı durum 1.5 I-VTEC Turbo içinde geçerli.
Hondalar geçmişten beri aynıdır, kullananlar bilir düşük devri ölüdür. Honda araç kullanıyorsan mecburen yüksek devirde kullanman gerekiyor (atmosferikler için konuşuyorum turbo yu kullanmadım). Tabi bu da yakıt olarak geri dönüyor.

Açıkçası ben düşük devirde yüksek tork almayı tercih ederim. Özellikle araç yüklüyken, sollamalarda ve yakıt yönünden ne kadar düşük devirde yüksek tork alabiliyorsam o kadar benim için iyidir.

Tork düşük tutulup tork bandını genişletmek gibi bir amaç edinmiş olabilirler mi?
Rahatça 250 Nm civarı tork ile o hacimde 1500/2000 devirle 4500/5000 devir arasına kadar maksimum tork alınabiliyor. 250 Nm torkun verilebildiği 4500 devir mi yoksa 220 Nm tork ile 5500 devir mi diye sorarsan ilkini seçerim açıkçası. Sağladığı ek devir aralığı, aradaki tork farkını yüksek devirlerle kapatmak amaçlı düşünülmüşse bence kötü bir seçim olmuş.

Kullandıkları şanzımanın tork dayanımını bilmiyorum, belki hafif ve ucuz olsun diye tork dayanımı düşük bir CVT kullanmayı tercih etmiş de olabilirler. Yalnız CVT şanzımana göre motor dizaynı yapma ihtimalleri bana pek yüksek görünmüyor. Motor geliştirmek yıllar ve çok yüksek miktarlara patlıyor geliştiriciye.

Son düzenleme:
Beğendim veya beğenmedim demiyorum, nötrüm ama şu anki FC5 kasaya göre sönük kaldığı ortada. FC5 kasa tam olarak bir Japon ve Civic idi ama şu anki yeni kasa Avrupalı 2 çocuk babası (Octavia) araba tasarımlarına göz kırpmış. Civic'in yaşı 20'den 35'e fırlamış gibi hissettim. Accord'a da benzetmeye çalışmışlar.

Yine de Corolla, Focus, Egea, Astra gibi otomobilleri tasarım olarak tokatlar. İç tasarım hatlarını da eskiye göre beğendim, sadece o vites topuzu olmamış. Olmamış Honda.

Atmosferik motor tercih etmezdim. Hem yakıt, hem performans olarak üzer bu düşük hacimli Japon atmosferikleri. Dizel ya da turbo benzinli alınmalı. LPG'li gelirse şimdiki gibi yakıt tasarrufu isteyenler için bir nebze tercih edilebilir, fabrika çıkışlı olması da artı tabii ki.

Son düzenleme:
Beğendim veya beğenmedim demiyorum, nötrüm ama şu anki FC5 kasaya göre sönük kaldığı ortada. FC5 kasa tam olarak bir Japon ve Civic idi ama şu anki yeni kasa Avrupalı 2 çocuk babası (Octavia) araba tasarımlarına göz kırpmış. Civic'in yaşı 20'den 35'e fırlamış gibi hissettim.

Yine de Corolla, Focus, Egea gibi otomobilleri tasarım olarak tokatlar. İç tasarım hatlarını da eskiye göre beğendim, sadece o vites topuzu olmamış. Olmamış Honda.

Atmosferik motor tercih etmezdim. Hem yakıt, hem performans olarak üzer bu düşük hacimli Japon atmosferikleri. Dizel ya da turbo benzinli alınmalı.
Focus ve Corolla'yı tokatlayacak kadar güzel değil bence. Tabii tasarım zevk meselesi arka farlarını beğendim.

Focus ve Corolla'yı tokatlayacak kadar güzel değil bence. Tabii tasarım zevk meselesi arka farlarını beğendim.
Benim kişisel yorumum bu. Corolla, Focus gibi modellerin tasarım hatları hep belli bir çizgide ilerlerken çok fazla değişmiş bir Civic olmasına rağmen bana böyle gelmiş olabilir çünkü yenilik seven biriyim. Şu anki kasaya göre stop tasarımı 10 kat daha iyi olmuş, ben de katılıyorum ona. Şu anki kasanın tek eksisi stop tasarımıydı bana göre zaten.

Geri
Yukarı