2023 YKS sıralamalar hangi yıl gibi olur?

Sizce 2023 YKS sıralamaları hangi yılınki gibi olur? 2022'ye göre mi baz almalıyız tercihleri yaparken. Şu an tahminen ki netlerimi girfiğimde yıllar arasında bir uçurum var.

Eki Görüntüle 1828207

Şöyle bir sıralama veriyor tahmini netlerime göre. 2021 ile 2022 yılları arasında bayağı bir uçurum var. Acaba neden? Sizce tercih yaparken hangi yılı baz almalıyım?

2021 son dönemlerdeki sınavlara göre çok daha zordu siralamalarin oyle gelmesinin nedeni o olabilir benim izlediğim ve arastirdigim kaynaklara göre 2022'ye benzer gelebilir diye düşünüyorum veya 2022'den biraz daha iyi olacaktır diye düşünüyorum matematiğin güler yüzü ve yine YKS ile ilgili icerikler ureten ve bu konuda kendisi bire bir araştıran bir gençten aldığım sonuç bu sekilde.

2021 son dönemlerdeki sınavlara göre çok daha zordu siralamalarin oyle gelmesinin nedeni o olabilir benim izlediğim ve arastirdigim kaynaklara göre 2022'ye benzer gelebilir diye düşünüyorum veya 2022'den biraz daha iyi olacaktır diye düşünüyorum matematiğin güler yüzü ve yine YKS ile ilgili icerikler ureten ve bu konuda kendisi bire bir araştıran bir gençten aldığım sonuç bu sekilde.

Ek olarak 2019'a benzer gelebilir diye de düşünen insanlar var ama ek süre muhabbetinden dolayı ben sıralamaların söylediğim gibi 2022 benzer hatta 2022'den biraz daha olumlu yönde olacağıni düşünüyorum büyük bir ihtimal.

Bakın çok anlayışlı üye. Sınav sıralama sınavı. Sınavın zorluğu pek bir şey ifade etmiyor. Zorsa herkese zor.

Direkt şu yılı şu sayı ile çarpın, zorluğu adapte etmiş olursunuz gibi bir şey söz konusu olamaz çünkü bir dağılım söz konusu. 5 kişi girmiyor sınava.

şimdi 2023 yılında sınava giren birisi olduğunuzu varsayalım. Anlamazsınız diye tekrar söyleyeyim. Bu aşamadan itibaren sınava girmiş bir öğrencisiniz. Sınavınızı çözdünüz, oldu bitti. Soruları ne işaretlediğinizi hatırlamayabilirsiniz, ki bence öyle olmalı. Çünkü oldu bitti. Gidip yayınlanan cevaplarla kıyaslama yapmanızın hiçbir anlamı yok.

Sınava girmeden önce, çok daha öncesinde normal denemeler, sınava yakın zamanda ise önceki yılların sınavlarını çözmeniz gerekirdi. Çözmediyseniz sizin hatanız. Ama geç değil. Bilgileriniz şu kadar sürede uçmamıştır herhalde. E tabii o soruları sağda solda görmekten sakınmanız gerekirdi.

Geçmiş sınavı çözdünüz ve çeşitli netler elde ettiniz. Oturup elinizle puanınızı hesaplıyorsunuz. Siteler ne halt yiyor belli değil, geçen yılın sonucunu yazsanız bile geçen yıl böyle puan alırdınız diyor ve arada azımsanmayacak fark var. Bu yüzden kendiniz hesaplıyorsunuz. (bildiğim kadarıyla YKS sisteminde hiç değişmedi ama yine de) o yılın kılavuzunda yazan puan tablosuna bakıp hesaplıyorsunuz.

Sınavı hesaplayınca ÖSYM'nin paylaştığı değerlendirme raporuna bakıp sıralamanızı görüyorsunuz. Bu, o yıl sınava girseydiniz elde edeceğiniz sıralama. O sınavın veya bu yıl girdiğiniz sınavın zorluğu hiçbir şey ifade etmiyor. Siz diğer adaylar arasında kendinizi bir sıraya yerleştirdiniz. O sıralama da bu. Bu yıl girdiğinizde alacağınız sıralama az çok bu seviyede olacaktır. Çünkü sınava çok fazla kişi giriyor. Seviyesi aynı olan bir kişinin sıralamasını değiştirmeyecek kadar çok kişi.
Daha fazla geçmiş sınav çözüp daha uygun bir aralıkla sınırlandırabilirsiniz.

Bunların hepsi şu mesajdan anlaşılabilmeliydi ama çok anlayışlı biri olduğunuz için olmadı.

Son olarak; nerede ne okuduğunuz kimsenin umurunda değil. Daha şu yazıları anlayamayan birisi olmanız fazlasıyla yeterli. İşinizde gücünüzde olduğunuz da çok açık. Anlamamak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz.
Bir de kasım ayında YKS'ye girecek olup şimdi tıp okumayı becerebilen biri olmanız takdire şayan. Yurt dışında TL ile alışveriş yapıp 20 dolarlık kulaklık almanız da cabası. Hem de o kulaklığı Türkiye'den almanız.

Ama şöyle bir sorun var:
Biz çıkmış soruların benzerini zaten denemelerde sıklıkla görüyoruz sadece sayıları değiştirilmiş halı dolayısıyla orada çok çok daha iyi net yapmış oluyoruz bence bu esas alınmamalı.

Ama şöyle bir sorun var:
Biz çıkmış soruların benzerini zaten denemelerde sıklıkla görüyoruz sadece sayıları değiştirilmiş hali. Dolayısıyla orada çok çok daha iyi net yapmış oluyoruz. Bence bu esas alınmamalı.
Çıkacak soruların benzerini de görüyorsunuz. Soru çözmenizin amacı pekistirirken çeşit görmek zaten.

Direkt aynı sıralamayı almazsınız zaten. Ama o saçma sitelerden çok daha iyi sonuç verir.

Sınava çalışmadım ben. Ama arkadaşlarımın bana gelip sorduğu sorulardan 3-4 tanesi sınavda cıktı. Getirmediklerinde kaç tane var bilmiyorum. Duymuşsunuzdur sağda solda şu kitap firmasının soruları çıkıyor falan diye. Bazısı yalandır ama hepsi asılsız değil.

Sınav anınca çözebilse o sınava girerdi zaten.
Kendine ortam hazırlayıp çözmek zor değil. Sınavda stres vb. bahaneleriniz varsa o sizin sorununuz.
Ortamı hazırlayıp çözüyor herkes zaten? Ama sınav anında daha önce çözmediğin zorlukta bir sınav da gelebilir, orijinal bir sınav da gelebilir. Karamsarlığa kapılmadan çözmek önemli olan. Ayrıca ben bahanem var demedim iyi misin sen? Normalde çok iyi yapıp da sınav anını yönetemeyen bir sürü öğrenci var.

Bu yöntem zorluk farkını neredeyse sıfıra indiriyor diyorum hala gelmiş zorluk diyorsunuz. Tamam, zorluk. Sinav çok zordu. Herkese kolay sınav verdiler ama size zor verdiler. O yüzden 3 milyon kişi ilk 100'e girdi ama siz 8-9 basamaklı sıralama yaptınız.

Sinavda olan her şey öğrencinin sorunu. Herkes aynı şartlarda giriyor. Tabii ki de %100 eşit şartlarda girmiyorlar. Kimse hiçbir seyde eşit değil. Oturup onu bahane edecekseniz buyurun. Millet okulu yariladiginda hala mezuna kalıp duranlardan olun.

Bu yöntem zorluk farkını neredeyse sıfıra indiriyor diyorum hala gelmiş zorluk diyorsunuz. Tamam, zorluk. Sinav çok zordu. Herkese kolay sınav verdiler ama size zor verdiler. O yüzden 3 milyon kişi ilk 100'e girdi ama siz 8-9 basamaklı sıralama yaptınız.

Sinavda olan her şey öğrencinin sorunu. Herkes aynı şartlarda giriyor. Tabii ki de %100 eşit şartlarda girmiyorlar. Kimse hiçbir seyde eşit değil. Oturup onu bahane edecekseniz buyurun. Millet okulu yariladiginda hala mezuna kalıp duranlardan olun.
Bak dostum anlamıyorsun galiba, mesele zorluk değil. Mesele o zorluk konusunda bir anda paniğe kapılmamak

Sizce 2023 YKS sıralamaları hangi yılınki gibi olur? 2022'ye göre mi baz almalıyız tercihleri yaparken. Şu an tahminen ki netlerimi girfiğimde yıllar arasında bir uçurum var.

Eki Görüntüle 1828207

Şöyle bir sıralama veriyor tahmini netlerime göre. 2021 ile 2022 yılları arasında bayağı bir uçurum var. Acaba neden? Sizce tercih yaparken hangi yılı baz almalıyım?
2020 ve 2022 in ortasını alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı