2024'te 4 yıllık sözel bir bölüm okunur mu?

Shadownight

Femtopat
Merhaba bu sene YKS'ye girecek bir 12.sınıf mesleki lise öğrencisiyim ve elektrik elektronik bölümünde okumaktayım. Staj görmekteyim. Bir de bizim okulda çoğu kişi mühendislik düşünürken ben sözelden devam edip öğretmen olmayı hedefliyorum. Staj olduğu için inanın sayısal çalışamıyorum ve sayısalım berbattır istesem de anlayamam diyeyim. İstediğim bölüm ise Türk dili ve edebiyatı bölümü. Sizce bu bölümü 4 yıllık okumalı mıyım? Ya da 2 yıllıklara yönelip güzel bir sağlık bölümümü seçmeliyim aile evinden ayrılmayı planladığım için AYT de ne yaparsam yapayım 4 yıllık yazacağım herhalde tüm önerilerinizi bekliyorum.

Cidden mi? Özel okulda öğretmenlik konusunda bir fikriniz var mı gerçi orada da yine en fazla asgari ücretin 4 5 fazlasını alırsın maksimum herhalde değil mi?

Çevremdeki çoğu edebiyat mezunu farklı mesleklerle uğraşıyorlar. Çok çok iyi üniversitede okusanız bile bir getirisi olmayabilir. Matematiği çalışırsanız anlarsınız, belki başkasının 4 çalışıp anladığı şeyi siz 20 çalışıp anlarsınız ancak sonuç olarak bu sınava yetecek kadar matematik kesinlikle öğrenebilirsiniz. Kendim Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum, yarı iktisat yarı yazılım mühendisliği bölümü gibi düşün, ortalama bir matematikle bu bölüme girip okuyabilirsin, eğer yazılıma veya iktisata (yöneticilik vb.) ilgin varsa aklında bulunsun.

Cidden mi? Özel okulda öğretmenlik konusunda bir fikriniz var mı gerçi orada da yine en fazla asgari ücretin 4 5 fazlasını alırsın maksimum herhalde değil mi?

Özel okullar asgari ücret veriyor saatlerce ders anlatmak yerine özel bir şirkette satış destek bölümünde çalışıyorum şartları daha iyi, bu arada Ankara Gazi Üniversitesi mezunuyum.

Merhaba bu sene YKS'ye girecek bir 12.sınıf mesleki lise öğrencisiyim ve elektrik elektronik bölümünde okumaktayım. Staj görmekteyim. Bir de bizim okulda çoğu kişi mühendislik düşünürken ben sözelden devam edip öğretmen olmayı hedefliyorum. Staj olduğu için inanın sayısal çalışamıyorum ve sayısalım berbattır istesem de anlayamam diyeyim. İstediğim bölüm ise Türk dili ve edebiyatı bölümü. Sizce bu bölümü 4 yıllık okumalı mıyım? Ya da 2 yıllıklara yönelip güzel bir sağlık bölümümü seçmeliyim aile evinden ayrılmayı planladığım için AYT de ne yaparsam yapayım 4 yıllık yazacağım herhalde tüm önerilerinizi bekliyorum.

2 yıllık sağlık bölümüne yönelmeniz daha mantıklı

Çevremdeki çoğu edebiyat mezunu farklı mesleklerle uğraşıyorlar. Çok çok iyi üniversitede okusanız bile bir getirisi olmayabilir. Matematiği çalışırsanız anlarsınız, belki başkasının 4 çalışıp anladığı şeyi siz 20 çalışıp anlarsınız ancak sonuç olarak bu sınava yetecek kadar matematik kesinlikle öğrenebilirsiniz. Kendim Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum, yarı iktisat yarı yazılım mühendisliği bölümü gibi düşün, ortalama bir matematikle bu bölüme girip okuyabilirsin, eğer yazılıma veya iktisata (yöneticilik vb.) İlgin varsa aklında bulunsun.
şuan inanın kısıtlı zamanım var 47 gün gibi bir süre matematiği bitirmem bile imkansız yani sözelim iyidir ama sınavda ne oluır bilmiyorum 30 35 net çıksa yine kar cidden sözelde yani birde meslek öğrenciyisim öyle düşünün 4 yıllık fakülte ortam olsun daha güzel benim birde hiç arkadaşım yok o yüzden ortam için birazda gidiyorum diyeyim yani ailemle anlaşamıyorum hiç zaten sürekli mobbing şiddet tartışma din hakkında gerek başka şeyler hakkında artık katlanamıyorum o yüzden 4 yıllık neresi gelirse gideceğim artık sıkıldım.

2 yıllık sağlık bölümüne yönelmeniz daha mantıklı
2 yıllık bölümlerde hazırlık var mı acaba ya onu hiç bilmiyorum açıklarsanız çok sevinirim.

Şu an inanın kısıtlı zamanım var 47 gün gibi bir süre matematiği bitirmem bile imkansız yani sözelim iyidir ama sınavda ne oluır bilmiyorum 30 35 net çıksa yine kar cidden sözelde yani bir de meslek öğrenciyisim öyle düşünün 4 yıllık fakülte ortam olsun daha güzel benim bir de hiç arkadaşım yok o yüzden ortam için biraz da gidiyorum diyeyim yani ailemle anlaşamıyorum hiç zaten sürekli mobbing şiddet tartışma din hakkında gerek başka şeyler hakkında artık katlanamıyorum o yüzden 4 yıllık neresi gelirse gideceğim artık sıkıldım.

2 yıllık bölümlerde hazırlık var mı acaba ya onu hiç bilmiyorum açıklarsanız çok sevinirim.

Ön lisans kapsamına giren eğitim programları meslek yüksekokulu (MYO) olarak da ifade ediliyor. Meslek yüksekokulları 2 yıl eğitim verirken bazı bölümlerde yabancı dil hazırlık programları bulunuyor. Bu durumda eğitim süresi 3 yıla çıkabiliyor.

Özel okullar asgari ücret veriyor saatlerce ders anlatmak yerine özel bir şirkette satış destek bölümünde çalışıyorum şartları daha iyi, bu arada Ankara Gazi Üniversitesi mezunuyum.
Gazi üniversitesinde kaç yıllık okumuştunuz acaba? özel öğretmenlik asgari ücret mi cidden vay be öğretmenliğe değerde kalmamış artık :(

Ön lisans kapsamına giren eğitim programları meslek yüksekokulu (MYO) olarak da ifade ediliyor. Meslek yüksekokulları 2 yıl eğitim verirken bazı bölümlerde yabancı dil hazırlık programları bulunuyor. Bu durumda eğitim süresi 3 yıla çıkabiliyor.
İstanbul dışında peki 2 yıllık okunur mu mesela hacettepe ama matematiğim acayip kötü hatta hiç yok türkçe sosyal yapacağım zaten tytde bilmiyorum artık hacettepe için 370 istiyor imkansız gibi :( şuan aytye çalışıyorum artık son viraj bakalım hayırlısı şu evden kurtulayımda başka birşey istemiyorum gerçekten.

Hocam bende 2 yıllık bir bölüm okumak istiyorum sizce Marmara elektrik okunur mu? Hedefim 1,5
ayda 300k tyt'de.

Geri
Yukarı