Çözüldü 2060 PC şiddetli ses ve CPU over temperature uyarısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yamacxx

Decapat
Daha fazla  
RAM
Crucial 16 GB Ram (8x2)
SSD veya HDD modeli
Crucial 240 GB SSD - Seagate Barracuda 1 TB
Ekran kartı
Asus Tuf Rtx 2060 Gaming OC
Anakart
Asus Z390 Plus Gaming
İşlemci
İntel Core i7 8700k
Merhaba, yaklaşık 1-1.5 aydır bir anda bilgisayarımda CPU over temperature error uyarısı almaya başladım ve videoda da gördüğünüz bu kasadan gelen tuhaf sesi duymaya başladım. Bana sıvı soğutma tarafından ses geliyor gibi geldi ya da çevresinden. Hatta görev yöneticisinde işlemci sıcaklığı 30-40 gösterirken oyundan bakarken 100 derece sabit gösteriyor kullanımı %30-40 olmasına rağmen. Görev yöneticisinde düşük gösteriyor ama MSI Afterburner ve BIOS ekranında ayrı gösteriyor BIOS da 88-89 derece MSI Afterburner'da sabit 100 derece diyor. Termal macun sürdüm durum aynı. Format atacağım ama direkt komple sıfırlamak yerine 1 önemli dosyam var onu PC de tutmak istiyorum o şekilde sıfırlasam sıkıntı olur mu? Windows'um orijinal ve sıfırlayınca tekrardan Windows'u kurmam gerekecek mi yoksa lisans anahtarını girmem yeterli mi ya da hiçbirini yapmama gerek yok mu? Fazla video atıyorum çünkü her videodan farklı ses geliyor.
Video bağlantısı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1677362848161.png

WhatsApp Image 2023-02-26 at 01.06.28 (1).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Galiba evet pompa gitti. Garantisi bitti ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdi soğutucu hiç olmadığı zamanda bile 100 derece olmuyordu bana bu da anormal geldi hatta dedim işlemci de mi bozuldu.

İşlemcinin kendi stok fanı vardı ve sıvı soğutucunun garantisi bitti maalesef
Sıvı soğutmayı devre dışı bırak ve stok fanı tak. Böylece sesin kaynağını ve işlemcinin neden bu sıcaklıkta olduğunu öğrenirsin.
Galiba evet pompa gitti. Garantisi bitti ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdi soğutucu hiç olmadığı zamanda bile 100 derece olmuyordu bana bu da anormal geldi hatta dedim işlemci de mi bozuldu.

Bazı soğutucular sökülüp onarılabilecek şekilde olabiliyor teknik işlerden anlıyorsanız bakın derim.
Pompanın motoru çalışıyor ama belki fan ya da sıvıyı devridaim eden bir parça vardır o çalışmıyor gibime geliyor.

Bazı soğutucular sökülüp onarılabilecek şekilde olabiliyor teknik işlerden anlıyorsanız bakın derim.
Pompanın motoru çalışıyor ama belki fan ya da sıvıyı devridaim eden bir parça vardır o çalışmıyor gibime geliyor.
Maalesef bir bilgim yok...

Valla dostum sökülüp ellenebilir bir pompa ise bir bakabilirsin az çok anlıyorsan.
Hiç bir bilgim yok maalesef.. markası thermaltake

Thermaltake Th240 ama tek fanlı

Çevre de anlayan varsa bir göstermeyi deneyebilirsin. İşlemci ağır olmasa ortalama bir hava soğutma al geç diyecektim ama hayvan gibi ısınır 8700K.

Haklısınız ısınıyor. Yaptırması sizce çok pahalıya patlar mı? Güvenemiyorum da dışarıda kime yaptırabileceğime ama başka da çarem yok.

Thermaltake Th240 ama tek fanlı

Haklısınız ısınıyor. Yaptırması sizce çok pahalıya patlar mı? Güvenemiyorum da dışarıda kime yaptırabileceğime ama başka da çarem yok.
Fiyat konusunda bir şey diyemem maalesef, daha yapılabilir mi onu da bilmiyoruz. Yaşadığınız şehire göre olumlu yorum alan işten iyi anlayan birine gösterin derim.

Geri
Yukarı