21. Yüzyılda Teizm

Evrimi reddedenden ne beklersin? Ya da yerçekimini reddedenden. İkincisi ve birincisi eş. Birini bile kabul etmiyorsan -ki kanıtlanmış şeyler hepsi- gericisindir. "KANITLANMIŞ" diyorum bakın.
Evrimin olmadığını, yerçekiminin olmadığı, hatta dünyanın düz olduğu kendince mantıklı fikirleri ile savunan bir adama nasıl gerici diyebilirsin? Bilim adamlarının açıklamaları belki o adama mantıklı gelmiyor. Bu adama göre bunlar kanıtlanmış değil diyelim ki. Bu adam nasıl gerici olur? Dünya'da herkes belli konularda aynı şeyi savunmak, aynı şeyi mantıklı bulmak zorunda mı!? Senin söylediğine göre evrim
veya yerçekim keşfedilmeden önce herkes gericiydi öyle mi?

Evrimin olmadığını, yerçekiminin olmadığı, hatta dünyanın düz olduğu kendince mantıklı fikirleri ile savunan bir adama nasıl gerici diyebilirsin? Bilim adamlarının açıklamaları belki o adama mantıklı gelmiyor. Bu adama göre bunlar kanıtlanmış değil diyelim ki. Bu adam nasıl gerici olur? Dünya'da herkes belli konularda aynı şeyi savunmak, aynı şeyi mantıklı bulmak zorunda mı!? Senin söylediğine göre evrim
veya yerçekim keşfedilmeden önce herkes gericiydi öyle mi?
Herkes kendince mantikli olani kanitlamaya calissaydi bilim bu kadar ilerlemezdi, dediginiz cidden sacma. Kesfedildikten sonra soyleyen herkes gericidir tabii ki. Bilimde oznellik yoktur, daha once de insanlar bilmediklerini tanriya yormustur farkindaysaniz.

Herkes kendince mantikli olani kanitlamaya calissaydi bilim bu kadar ilerlemezdi, dediginiz cidden sacma. Kesfedildikten sonra soyleyen herkes gericidir tabii ki. Bilimde oznellik yoktur, daha once de insanlar bilmediklerini tanriya yormustur farkindaysaniz.
Saygı duyuyorum fazla yazmayacağım. Bence gericiliği belirleyen faktör bağnazlık ve sorgulamamaktır. Bu dinde de bilimde de olabilir bence. Ha din adamlarının söylediğine kesinkes sorgulamadan inanmışsın, ha bilim adamlarının söylediğine sorgulamadan inanmışsın. Benim için aynı şey. Neyse selametle iyi günler.

Yine geldiler. Yazmama rağmen hem de. Adam gelmiş dinler bilimi engellemiyor diyor. Bilime alternatif zaten. Biz kütleçekim diyoruz, sen Allah tutuyor diyorsun. Hatta demiyorsun bile, dinin tek bir şeyi reddetmemeni söylemesine rağmen. Nasıl bir kafa yapınız var anlamıyorum. Şimdi de dinimi senden öğrenecek değilim der. Aga neye inandığını bilmiyorsun bir de. Sandığımdan da manyak insanlar var. Sizce evrendeki cisimleri Allah mı tutuyor? Ben bundan bahsediyorum işte.

Saygı duyuyorum fazla yazmayacağım. Bence gericiliği belirleyen faktör bağnazlık ve sorgulamamaktır. Bu dinde de bilimde de olabilir bence. Ha din adamlarının söylediğine kesinkes sorgulamadan inanmışsın, ha bilim adamlarının söylediğine sorgulamadan inanmışsın. Benim için aynı şey. Neyse selametle iyi günler.
Bilim insanlarinin soylediklerine koru korune inanmak diye bir sey yok. Bircok kisi arastiriyor ve makalelerle kanitlaniyor. Din adamlarina gelirsek, onlara sorgulamadan asla inanmayacagimdan emin olabilirsiniz, cevaplariniz tukenmis gibi gozukuyor ki 'selametle' gidiyorsunuz.

Geri
Yukarı