21. Yüzyılda Teizm

Evrimi reddedenden ne beklersin? Ya da yerçekimini reddedenden. İkincisi ve birincisi eş. Birini bile kabul etmiyorsan -ki kanıtlanmış şeyler hepsi- gericisindir. "KANITLANMIŞ" diyorum bakın
Buna katılmıyorum. İnandığı din gereği evrimi kabul etmeyen biri hangi alanda gerici olmuş oluyor? Kendi içerisinde bunu reddeden biri, diğerine de aynı fikri empoze etmeye çalışmadığı sürece gerici denilemez.

Yine geldiler. Yazmama rağmen hem de. Adam gelmiş dinler bilimi engellemiyor diyor. Bilime alternatif zaten. Biz kütleçekim diyoruz, sen Allah tutuyor diyorsun. Hatta demiyorsun bile, dinin tek bir şeyi reddetmemeni söylemesine rağmen. Nasıl bir kafa yapınız var anlamıyorum. Şimdi de dinimi senden öğrenecek değilim der. Aga neye inandığını bilmiyorsun bir de. Sandığımdan da manyak insanlar var. Sizce evrendeki cisimleri Allah mı tutuyor? Ben bundan bahsediyorum işte.
Allah kütleçekim ile tutuyor olamaz mı? Aynı şekilde Allah evrimle yaratmış olamaz mı? Bence şimdiki neslin sorunu tanrıya maddesel bakmaları.

Buna katılmıyorum. İnandığı din gereği evrimi kabul etmeyen biri hangi alanda gerici olmuş oluyor? Kendi içerisinde bunu reddeden biri, diğerine de aynı fikri empoze etmeye çalışmadığı sürece gerici denilemez.
Kanitlanmis bir sey evrim, dinleri kanitlamak imkansiz maalesef, dunyadaki detaylar dine yorulmakta ve bir kitapta ornekler verilmekte. Evrim ise makalelerle ve SOMUT kanitlarla kanitlandi. Din geregi kabul etmemek sacma olur :)

Bilim insanlarinin soylediklerine koru korune inanmak diye bir sey yok. Bircok kisi arastiriyor ve makalelerle kanitlaniyor. Din adamlarina gelirsek, onlara sorgulamadan asla inanmayacagimdan emin olabilirsiniz, cevaplariniz tukenmis gibi gozukuyor ki 'selametle' gidiyorsunuz.
Yok, sadece konu fazla ve gereksiz uzayacak. Ondan dolayı dedim.

Gericiler reddediyor iste. Bir arkadas dini geregi evrime inanmiyor demisti. Ona soyledim, alinti yanlis oldu sanirim.
Dinde evrimle ilgili kesin bir kanıt veya reddiye yoktur. O yüzden insanlar bu konuda ikiye ayrılmış. Din evrimi doğrular diyen de var, reddeder diyen de...
Ayrıca geçmişte yaşanmış ama günümüzde yaşandığını kesin olarak göremediğimiz (yani en azından yaşayan insanların göremediği) bir konu bu tartışmaya açık bir konu o yüzden reddedene gerici dememek lazım bence.

Ya uzamasın dedim kendim uzattım. Kusura bakmayın. İyi günler

Allah kütleçekim ile tutuyor olamaz mı? Aynı şekilde Allah evrimle yaratmış olamaz mı? Bence şimdiki neslin sorunu tanrıya maddesel bakmaları.

Bilim din gibi kutsal görülen bir şey değil. Evrenin doğasına mantıklı bakmaktır. Konu, bütün bu şeyleri bırakıp neyin gerçek olduğunu araştırmak, gerekirse gidip bakmaktır. Bunu da bilim insanları yapıyor. İyi ki de gidip bakmışız. Araştırmışız, ölçmüşüz, niye demişiz. Nasıl demişiz. Allah mı yapmış, e iyi o zaman diyip ağaç kabuğundan yapılmış evimizde toprağa uzanıp huri hoplatabilirdik. Harekete geçtik ve öyle olmadığını gördük. Kazdık, inceledik. 2.5 milyon yıl öncesine ait primat fosili bulduk.

Yeni konular

Geri
Yukarı