22.000 TL sistem vs Xbox X

ASi_Ruh

Centipat
Daha fazla  
23.6" 144 Hz 1080p monitörüm var. Yaklaşık olarak 20.000 TL gibi bir bütçem var. Şu anda FX6300 işlemci, RX570 8 GB ekran kartı ve 12 GB DDR3 RAM'e sahip bir bilgisayarım var. Genelde FIFA, FM, NBA2k gibi oyunlar oynuyorum. Sizce Xbox s alıp kalan bütçeye bilgisayar mı toplamalıyım? Tüm bütçe ile bilgisayar mı toplamalıyım? Yoksa Xbox s alıp bilgisayarım iş göremez hale gelene kadar kullanmaya devam mı etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
23.6" 144 Hz 1080p monitörüm var. Yaklaşık olarak 20.000 TL gibi bir bütçem var. Şu anda FX6300 işlemci, RX570 8 GB ekran kartı ve 12 GB DDR3 RAM'e sahip bir bilgisayarım var. Genelde FIFA, FM, NBA2k gibi oyunlar oynuyorum. Sizce Xbox s alıp kalan bütçeye bilgisayar mı toplamalıyım? Tüm bütçe ile bilgisayar mı toplamalıyım? Yoksa Xbox s alıp bilgisayarım iş göremez hale gelene kadar kullanmaya devam mı etmeliyim?
bence pc hala iş görür xbox series x alıp kalan paraya iyi bir işlemci ve ddr4 16 gb ram çok iyi olur

Opsiyon 1: 2K monitör + Series S + PC
Hocam bence bütçeniz de uygunken öncelikle şöyle IPS ekranlı 2K 27" monitör alın. Konsolu 23" ile kullanmak cihazı harcamak olur.

Series X bence çok iyi cihaz ama bu bütçe için çok yüksek fiyatlı kalabilir o yüzden Series X değil Series S düşünün derim. Fiyatına göre son derece başarılı bir konsol. Birçok oyunda 2K desteği de mevcut. Tam bir cep herkülü.

Akabinde 6 adet 6 aylık Xbox Live Gold(6x120 TL) alıp ucuna bir aylık Game Pass Ultimate ekliyorsunuz. (1x45 TL) Böylece livegold treninizin tamamı Game Pass Ultimate'e dönüşüyor ve 765 TL karşılığında 3 senelik Game Pass'iniz oluyor.

Bu alışverişlerden sonra 9 bin civarı bir paranız kalıyor. Kalan bütçe ile zamana yaya yaya R5 5600 işlemci, B550 anakart ve 2x8 DDR4 Ram alır, PC'nizi de güncellemiş olursunuz.

Önceliği konsola verme sebebim, konsol fiyatları direkt olarak dövize bağlı. PC ve ekipmanlar ise DDR5 ve AM5 seçeneklerinin de yaklaşması ile birlikte bence ilerleyen günlerde ya düşecek ya da en azından aynı kalacak. Ancak dövize endekslenmiş konsol fiyatları dövize arttıkça artmaya devam edecek. Bu yüzden bence konsola öncelik vermek daha iyi olabilir.

Ya da ben bu PC ile iadre ederim, paramın alabileceği en az baş ağrıtacak oyun deneyimini istiyorum, artık uğraşmayacağım kardeşim derseniz opsiyon 2'ye bakın:

Opsiyon 2: 4K TV + Series X
Şu arkadaştan bir adet alıyorsunuz.

4K 60FPS 10 bit HDR desteği ile şu dosta güven düşmana korku salan 50" QLED TV'yi alıyorsunuz.

Yine 765 lira harcayıp 3 yıllık Game Pass almalısınız son olarak. Bu opsiyon için toplam fiyat bütçeyi 2K kadar aştı maalesef. İndirim vs kovalayarak alabilirsiniz ya da (aslında çok önermiyorum bunu ama)TCL markasının daha bütçe dostu ama yine QLED olan TV'leri var onlara bakabilirsiniz.

Opsiyon 1: 2K monitör + Series S + PC.
Hocam bence bütçeniz de uygunken öncelikle şöyle IPS ekranlı 2K 27" monitör alın. Konsolu 23" ile kullanmak cihazı harcamak olur.

Series X bence çok iyi cihaz ama bu bütçe için çok yüksek fiyatlı kalabilir o yüzden Series X değil Series S düşünün derim. Fiyatına göre son derece başarılı bir konsol. Birçok oyunda 2K desteği de mevcut. Tam bir cep herkülü.

Akabinde 6 adet 6 aylık Xbox Live Gold(6x120 TL) alıp ucuna bir aylık Game Pass Ultimate ekliyorsunuz. (1x45 TL) böylece livegold treninizin tamamı Game Pass Ultimate'e dönüşüyor ve 765 TL karşılığında 3 senelik Game Pass'iniz oluyor.

Bu alışverişlerden sonra 9 bin civarı bir paranız kalıyor. Kalan bütçe ile zamana yaya yaya R5 5600 işlemci, B550 anakart ve 2x8 DDR4 Ram alır, PC'nizi de güncellemiş olursunuz.

Önceliği konsola verme sebebim, konsol fiyatları direkt olarak dövize bağlı. PC ve ekipmanlar ise DDR5 ve AM5 seçeneklerinin de yaklaşması ile birlikte bence ilerleyen günlerde ya düşecek ya da en azından aynı kalacak. Ancak dövize endekslenmiş konsol fiyatları dövize arttıkça artmaya devam edecek. Bu yüzden bence konsola öncelik vermek daha iyi olabilir.

Ya da ben bu PC ile iadre ederim, paramın alabileceği en az baş ağrıtacak oyun deneyimini istiyorum, artık uğraşmayacağım kardeşim derseniz opsiyon 2'ye bakın:

4K 60FPS 10 bit HDR desteği ile şu dosta güven düşmana korku salan 50" QLED TV'yi alıyorsunuz.

Yine 765 lira harcayıp 3 yıllık Game Pass almalısınız son olarak. Bu opsiyon için toplam fiyat bütçeyi 2K kadar aştı maalesef. İndirim vs kovalayarak alabilirsiniz ya da (aslında çok önermiyorum bunu ama)TCL markasının daha bütçe dostu ama yine QLED olan TV'leri var onlara bakabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bayağı uğraşmışsınız. Evimde 4K televizyon mevcut zaman zaman oyun oynarken kullanabilirim. Bana 1. tercih daha uygun gibi 4K şu an için çok önemli değil gibi, bilgisayarımı da güncellemek istiyorum, bundan dolayı 1. seçeneği tercih edeceğim.

Bence PC hala iş görür Xbox Series X alıp kalan paraya iyi bir işlemci ve DDR4 16 GB RAM çok iyi olur.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Opsiyon 1: 2K monitör + Series S + PC.

Akabinde 6 adet 6 aylık Xbox Live Gold(6x120 TL) alıp ucuna bir aylık Game Pass Ultimate ekliyorsunuz. (1x45 TL) böylece livegold treninizin tamamı Game Pass Ultimate'e dönüşüyor ve 765 TL karşılığında 3 senelik Game Pass'iniz oluyor.

X Game Pass ve Game Pass ultime işini tam olarak nasıl yapıyoruz? Şu anda Xbox'ın sitesinde sadece 3 aylık Game Pass alınıyor, başka bir yerden alsam olur mu?

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bayağı uğraşmışsınız. Evimde 4K televizyon mevcut zaman zaman oyun oynarken kullanabilirim. Bana 1. tercih daha uygun gibi 4K şu an için çok önemli değil gibi, bilgisayarımı da güncellemek istiyorum, bundan dolayı 1. seçeneği tercih edeceğim.

Cevabınız için teşekkür ederim.

X Game Pass ve Game Pass ultime işini tam olarak nasıl yapıyoruz? Şu anda Xbox'ın sitesinde sadece 3 aylık Game Pass alınıyor, başka bir yerden alsam olur mu?
GittiGidiyor üzerinden alın gayet güvenilirler ama hiç gamepass alınmamış hesapta çalışacaktık

Hocam öncelikle metodu açıklayalım. Önce Xbox Game Pass'in ne olduğunu anlamak lazım.
  1. Game Pass for PC: Herkesin bildiği en temel Game Pass türü. Sadece PC'de kullanılıyor adından anlaşılacağı üzere, başka bir bonusu yok aylık ortalama 30 liradan satılır.
  2. Xbox Live Gold: Normalde kullanım amacı aylık Free oyunları alıp Xbox'tan oynarken internet üzerinden oynayabilmek. Ama biz bunu Ultimate'e giden anahtar olarak kullanacağız, ileride açıklayacağım. 3 aylık 75'e, 6 aylık 120'ye satılır.
  3. Game Pass for Console: Sadece konsolda kullanılan Game Pass türü.
  4. Game Pass Ultimate (GPU): Fazlası olan eksiği olmayan bir sistem. Ultimate sahipleri üyeliğini hem PC'de hem konsolda kullanabilir. xCloud kullanabilir ve asıl mesele PC+konsol veya konsol+konsol kardeşlik yapabilir. Aylık 45'e satılır.
Şimdi biz bunları neden öğrendik? Microsoft diyor ki bir oyuncu birey, hangi isimli üyeliği olursa olsun, mevcut üyeliğinin ucuna 1 aylık Game Pass Ultimate eklediğinde, tüm üyeliği ucuca ekleyip tamamını Game Pass Ultimate'e çeviriyor. Peki bu ne anlama geliyor?
Game Pass for PC aylık 30-40 lira şeklinde satılıyor, Game Pass Ultimate aylık 45. normal üyelik almak isterseniz hala bu fiyat da iyi ama yine de bu fiyatları ödemek yerine biz F/P oranını iyileştirme yolunu kullanacağız.
Tüm üyeliğinizi tek bir GPU ekleyerek GPU'ya çevirme yolunu kullanabileceğiniz en ucuz yol Live Gold. En kazançlı strateji, 6 adet 6 aylık Live Gold alıp ucuna bir adet Game Pass Ultimate almaktır elbette. Ama ekonomik gücünüzün yettiği en uzun sürecek Live Gold'u hesaba ekleyip, ucuna bir aylık Ultimate almak da bir strateji tabii, kritik nokta mevcutta bir GPU aktifse, daha fazla kod ekleyerek uzatamıyorsunuz. Bu yüzden en uzunu teknik olarak en kârlısı aslında.
Şimdi bu noktada normalde tarayıcı veya mobilden girince en uzun 3 aylık 75'e Live Gold gösteriyor. Ancak biz Windows'taki Microsoft Store uygulamasına gireceğiz, orada aramaya Live Gold yazıp, seçip çıkan seçeneklerden "HEDİYE OLARAK SATIN AL" seçeceğiz. Sistem direkt 6 aylık satmıyor ama hediye olarak satarken 6 ay almamıza izin veriyor ve 6 aylık Live Gold'u 120'ye satıyor. Görselleri aşağı ekliyorum.

1.PNG

22.PNG

2.PNG

Burada bir sonraki adımda kendi mail adresinizden kendinize hediye ediyorsunuz.

Şimdi buradan ekonomik gücünüz nispetince Live Gold'u alıyoruz. İki kural var 36 aydan uzun üyelik alamazsınız. Ve bir kez üyeliği Game Pass Ultimate'e convert edince GPU tamamen bitmeden ucuna yeniden ekleme yapılmıyor. Bu iki kuralı göz önünde bulundurarak alabileceğiniz en uzunu almanızı öneririm, yarın bir gün bu convert opsiyonu kaldırılabilir Microsoft tarafından. Ha bir de mevcutta Game Pass PC, Game Pass Console gibi üyelikleriniz varsa bu livegoldla uzatıp, GPU'yla convert etme özelliği kullanılabiliyor. Yani uzatamamanız için tek şart aktif bir GPU'nuz olmasın.

• *Örnek1: 4 tane aldınız bu üyelikten. Bunun ucuna herhangi bir kaynakla 1 aylık Game Pass Ultimate alacaksınız o da 45 lira Microsoft Store'da. Ne oldu= (4x120)+45 = 525 lira verdiniz, 25 aylık GPU'nuz oldu. Aylık 21 TL vererek almış oldunuz. Normalde Game Pass for PC ayda 30'ken siz uzun vadede daha uyguna çok daha kapsamlı bir hizmet olan Game Pass Ultimate almış oldunuz.
  • **Bonus1: Bir de mesela siz PC'de kullanacaksınız. Çevrenizde Xbox'ı olan varsa konsol+PC kardeşliğini kullanarak üyelik fiyatını da bölüşüp aylığı 10 liraya kadar düşürebilirsiniz. Kardeşlik kısmının detayları için başka konuda konuşuruz, internetten de inceleyebilirsiniz.
  • ***Bonus2: GPU sahibi olarak streaming servisi sayesinde oyun oynama opsiyonu sunan xCloud erişimine de sahip oluyorsunuz. Yani bir GPU'nuz yokken hatta telefondan bile Game Pass oyunlarını tarayıcıdan oynayabiliyorsunuz. Ülkemizde şu an bu hizmet kapalı. Ancak VPN ile sorunsuz bir şekilde bu hizmeti de kullanabilirsiniz.
Not: Normalde kendi hesabınızdan kendinize, kendi isminizdeki kartla 6 kez alım yapabiliyordunuz sorunsuz bir şekilde. Ancak sanırım Microsoft bazı durumlarda bir kart ve bir IP üzerinden birden fazla alımlarda sıkıntı çıkarabiliyormuş, sanırım güvenlikle ilgili bir durum. Bu durumdaki bir arkadaşım kendisi 2.yi alamamıştı, sonra ben ona kendi kartımla aldım mesela ve oldu. Biraz opsiyonları denemek lazım.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayın. Herkese iyi oyunlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı