22 bin TL laptop önerisi

Str0xy

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler öncelikle. Seneye üniversiteye gideceğim ve şu sıralar bir laptop alma fikrindeyim. Bütçe olarak sanırım 21-22K seviyelerine kadar çıkabilirim. Genelde günlük kullanımlarım için bir laptop arıyorum ama kafam karışmış durumda. Aşırı oyun oynayan biri değilim özellikle oyuncu laptopu aramıyorum. Sadece MacBook mu alsam Ultrabook mu Gaming laptop mu karar veremedim. Gaming laptopların performansı iyi ama kompakt değiller sarjları genelde Max 3-4 saat gidiyor ve taşıma açısından sorun yaratıyor. MacBook almayı düşünüyorum ama ARM64 işlemcisi beni düşündürüyor uygulama uyumluluğu açısından. Ultrabook'larda ise genelde ekran kartı olmuyor sıkıntı yaratır mı ileride bilmiyorum. Önerilerinize açığım. Bu arada makine mühendisliği okumayı planlıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şahsen Macbook almanızı öneririm. Pil performansı çok başarılı. Performans olarak çok iyi ve ömrü daha uzun.

Ben şahsen Macbook almanızı öneririm. Pil performansı çok başarılı. Performans olarak çok iyi ve ömrü daha uzun.
Evet macbook şu sıralar baya kafama yatıyor. Sizce air modeli yeterli olur mu yoksa 3-4 bin daha fazla verip macbook pro almaya değer mi? İkisini de 16gb ram ile alırım yüksek ihtimalle ama pro 256 air 512 gb hafıza olur.
Evet gaming alırsam aklımdaki bilgisayar bu şuanlık. Sadece kompakt olmaması ve sürekli yanımda sarj aleti taşımam gerekmesi beni düşündürüyor gaming laptoplarda.

Arkadaşlar iyi günler öncelikle. Seneye üniversiteye gideceğim ve şu sıralar bir laptop alma fikrindeyim. Bütçe olarak sanırım 21-22K seviyelerine kadar çıkabilirim. Genelde günlük kullanımlarım için bir laptop arıyorum ama kafam karışmış durumda. Aşırı oyun oynayan biri değilim özellikle oyuncu laptopu aramıyorum. Sadece MacBook mu alsam Ultrabook mu Gaming laptop mu karar veremedim. Gaming laptopların performansı iyi ama kompakt değiller sarjları genelde Max 3-4 saat gidiyor ve taşıma açısından sorun yaratıyor. MacBook almayı düşünüyorum ama ARM64 işlemcisi beni düşündürüyor uygulama uyumluluğu açısından. Ultrabook'larda ise genelde ekran kartı olmuyor sıkıntı yaratır mı ileride bilmiyorum. Önerilerinize açığım. Bu arada makine mühendisliği okumayı planlıyorum.
Mühendislik veya mimarlık olmasa Macbook olabilir. Fiyatı bayağı tuzlu ama taşınabilirlik, pil süresi, işlemci gücü(M1 Çipliler) gibi kriterler en azından üniversite boyunca hiç sıkıntı yapmadan götürür seni. Fakat mühendislik için biraz sıkıntı yaşayabilirsin. Mühendislik okurken hocaların okulda öğreteceği veya kullanacağı bazı programların MacOS'ta karşılığını bulamayabilirsin. Çünkü çok yaygın olmayan veya sadece akademide kullanılan programlar olabiliyor. Tabi yıllar içerisinde birçok program MacOS'la uyumlu hale gelecektir fakat ne zaman olur bilinmez.
Eğer oyun oynamayacaksanız gaming lapptopları okul için tavsiye etmem. Senin de dediğin gibi hem ağırlar hem de o cüsseye rağmen pil süreleri kısa. Kendi ağırlıkları yetmezmiş gibi büyük adaptörlerini taşımak zorunda kalırsın.
Ben üniversitede iken şu an imzamda da olan Asus Vivobook S510 serisi laptop'u almıştım. Solidworks, AutoCad ve çeşitli yazılım programları kullandım. Üstelik bunları Intel'in dahili UHD620 grafik kartı ile yaptım ve bana hiç sıkıntı çıkartmadı performans anlamında. 10 Saate varan pil süreleri de cabası. Senin de kullanımın aşağı yukarı bu şekilde olur(Render işlemleri hariç. O konuda da zamandan tasarruf edersin sadece).
Ha yüksek seviye laptoplar kötü mü olur? Hayır. Elbette daha performanslılar ama senin ihtiyacından fazla olur. Taşınabilirlik ve pil süresini de düşünürsek ultrabook tarzı laptoplar senin için daha uygun olur bence.

Örnek olarak şu tarzda laptoplar bence işini görür. Bunu örnek olarak attım. Daha yüksek seviye ultrabooklara da bakabilirsin. Veya bütçen iyiyse Macbooklara da bakabilirsin.

Mühendislik veya mimarlık olmasa MacBook olabilir. Fiyatı bayağı tuzlu ama taşınabilirlik, pil süresi, işlemci gücü(M1 Çipliler) gibi kriterler en azından üniversite boyunca hiç sıkıntı yapmadan götürür seni. Fakat mühendislik için biraz sıkıntı yaşayabilirsin. Mühendislik okurken hocaların okulda öğreteceği veya kullanacağı bazı programların MacOS'ta karşılığını bulamayabilirsin. Çünkü çok yaygın olmayan veya sadece akademide kullanılan programlar olabiliyor. Tabii yıllar içerisinde birçok program MacOS'la uyumlu hale gelecektir fakat ne zaman olur bilinmez.
Eğer oyun oynamayacaksanız Gaming lapptopları okul için tavsiye etmem. Senin de dediğin gibi hem ağırlar hem de o cüsseye rağmen pil süreleri kısa. Kendi ağırlıkları yetmezmiş gibi büyük adaptörlerini taşımak zorunda kalırsın.
Ben üniversitede iken şu an imzamda da olan ASUS Vivobook S510 serisi laptopu almıştım. SolidWorks, AutoCAD ve çeşitli yazılım programları kullandım. Üstelik bunları Intel'in dahili UHD620 grafik kartı ile yaptım ve bana hiç sıkıntı çıkartmadı performans anlamında. 10 Saate varan pil süreleri de cabası. Senin de kullanımın aşağı yukarı bu şekilde olur(Render işlemleri hariç. O konuda da zamandan tasarruf edersin sadece).
Ha yüksek seviye laptoplar kötü mü olur? Hayır. Elbette daha performanslılar ama senin ihtiyacından fazla olur. Taşınabilirlik ve pil süresini de düşünürsek Ultrabook tarzı laptoplar senin için daha uygun olur bence.

Örnek olarak şu tarzda laptoplar bence işini görür. Bunu örnek olarak attım. Daha yüksek seviye Ultrabook'lara da bakabilirsin. Veya bütçen iyiyse MacBook'lara da bakabilirsin.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi mühendisliklerde bazen sorun olabiliyormuş duyduğum kadarıyla. Ama 1 sene hazırlık vs. daha düşündüğümde yaklaşık önümde 1.5 yıl daha var. Bu süreçte m1'lerin desteği ciddi oranda artar diye düşündüm. Ultrabook olarak baktığımda ASUS vivabook Pro 14X gözüme çarptı. Hiç yoktan içinde 3050 ekran kartı da var. Tek sorun içinde 3050 ekran kartı olması şarj süresini azaltır mı onu düşünüyorum. Bir de Huawei bakıyorum ama ekosistemine ve genel manada markaya karşı pek bir bilgim yok açıkçası.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi mühendisliklerde bazen sorun olabiliyormuş duyduğum kadarıyla. Ama 1 sene hazırlık vs. daha düşündüğümde yaklaşık önümde 1.5 yıl daha var. Bu süreçte m1'lerin desteği ciddi oranda artar diye düşündüm. Ultrabook olarak baktığımda ASUS vivabook Pro 14X gözüme çarptı. Hiç yoktan içinde 3050 ekran kartı da var. Tek sorun içinde 3050 ekran kartı olması şarj süresini azaltır mı onu düşünüyorum. Bir de Huawei bakıyorum ama ekosistemine ve genel manada markaya karşı pek bir bilgim yok açıkçası.
Rica ederim. Laptoplarda iki ekran kartı olur genelde. Birisi işlemci ile dahili olarak gelir diğeri de harici olarak, RTX 3050 gibi. Yüksek seviye grafik kartları uygulamalar kullanır. Sen istemediğin sürece çalışmazlar. Az önce yukarıda mesajımda örnek vermiştim. Solidworks gibi çizim programlarını Intel UHD620 ile kullandım. Nvidia MX150 harici grafik kartım olmasına rağmen kullanmadım kolay kolay. Hatta COD2 Multi oynarım ben genelde. Orada dahi uhd620 kullandım. MX150 boş yere ısınma ve fan sesi yapıyordu.

Tabi ki bütçeniz yüksekse MSI,ASUS, DELL gibi markaların yüksek segment ultrabooklarına bakın. Hem malzeme kaliteleri hem de tasarımları çok daha iyi oluyor.

Evet macbook şu sıralar baya kafama yatıyor. Sizce air modeli yeterli olur mu yoksa 3-4 bin daha fazla verip macbook pro almaya değer mi? İkisini de 16gb ram ile alırım yüksek ihtimalle ama pro 256 air 512 gb hafıza olur.

Evet gaming alırsam aklımdaki bilgisayar bu şuanlık. Sadece kompakt olmaması ve sürekli yanımda sarj aleti taşımam gerekmesi beni düşündürüyor gaming laptoplarda.
Bence 16 GB Air modeli sizin için yeterli olabilir. Mühendislik programları hakkında pek bilgim yok fakat Air modeli bence yeterli olacaktır.

Çok güzel referans tavsiyeler gelmiş. AAA oyunları iyi ayarlarda oynamak istiyorum demiyorsanız gaming notebook almanızı hiç önermem. Size 2-3 yıl sonra gereksiz ağırlık yapar ve prize bağlı kalmanızı sağlar.

Benim kişisel önerim almanıza da zaman varken yeni nesil işlemcili Ultrabookları beklemeniz. Intel tarafında güçlü işlemciler var, AMD tarafında Ryzen 6800U var ki GPU bakımından da çok iyi. Dahili RX 680M, MX450'den daha iyi, 1050Ti-1650 Max Q ayarında performansıyla bir dahili GPU için çok çok iyi olacak. Ultrabook alacağım, oyun öncelik değil ama GPU ihtiyacım da olabilir denilen noktada çok iyi çözümler.

Macbook konusunda makine mühendisliği öğrencisi için bir tık riskli olabileceğini düşünüyorum. Henüz bildiğim kadarıyla Solidworks desteği yok mesela M1 için, henüz uyumluluk gelmeyen başka programlar da olabilir. Ayrıca kullanılan programların lisans ücretlerinin çok pahalı olması durumunu da göz ardı etmemek gerek, profesyoneller dahi crackli kullanabiliyor o uygulamaları, o da Mac OS'ta sıkıntı olabilir. Bu bakımdan mümkünse direkt bölümden M1 Macbook kullananlardan güncel durumları öğrenmenizi tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı