220.000 TL ile mining makinesi mi alınmalı?

hkmain

Hectopat
Elektrik masrafı yok bodrum kat boş ve soğuk benim elimde $16.000 (218.000-225.000₺) bir bütçe var. Mining işinde yeniyim coin piyasasında uzun süredir varım, bir sorun çıkarsa bu sorunu çözecek bilgi birikimim ve zamanım var bu işin başında duracak zamanımız da var babamla birlikte bu işe girmek istiyoruz. Mining makinesi mi almak yoksa ekran kartı alıp rig mi kurmak en mantıklısıdır 2-3 gündür kendim araştırma yapıyorum fakat kafa allak bullak oldu her site farklı değerler veriyor herkes farklı bir şey söylüyor sizin fikrinizi alayım dedim. Yanlış anlaşılmasın kaçak elektrik falan değil :D

Bir de Ethereum bitecek ETH 2.0 çıkacak gibi şeyler var alacağım rig yahut miner yeni çıkan coini kazabilecek mi? BTC kazmak yine ne kadar mantıklı elektrik faturası derdi olmayan bir yerde?

Eklemek istediğim iki şey daha var, bu yatırımımı 12-16 ay arasında çıkartmak istiyorum en az ve para şu anda Binance hesabında dolar olarak duruyor. Buradan alacağım fikirlerle hemen işleme geçeceğim ya da trade işine devam edeceğim fakat mining işi daha çok kafama yatıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle alıcağın kartlar önemli RTX 3000 serisi kartlar ETH harici birçok coinde iyi performans sağlıyor AMD kartların aksine çoğu kişi şu an RX580 kartlı rigleri satmaya çalışıyor çünkü ETH bittiğinde ellerinde kalacak ve bu yüzdende 3000 serisi kartlar ile kurulmuş riglere göre ucuz 225 bine yaklaşık 7 tane 3080 Ti alabilirsin yurt dışından getirip satanlardan bu da sana şu anki kurda günlük 30 dolar bırakır elektrik çıktığında 22.5 dolar bırakır mining makineleri sormuşsunuz benim bildiğim bütün mining makineleri 5-6 ay sonra çok büyük performans düşüşleri yaşıyor ve kar ettirmemeye başlıyor üstüne üstlük sadece tek bir algoritma kazabiliyorlar hem ETH hem Raven kazan bir makine yok bu yüzden o makineleri satanlar harici kimse size tavsiye etmez ama ekran kartında iyi bir ortamda çalıştırır sıcaklığı ayarlarsan kasada 60 70 derece çalışır ekran kartı rigde 50 derece üstünü görmemesi daha uzun ömürlü olur ve satmak istediğindede alan kişiye bir sorun çıkarmaz oyuncu veya madenci olsun şu anki kurda 12 16 ayda çıkarmak diye bir şey yok maalesef ETH 3000 dolar ama yeni başlıyan çoğu kişi takılı kalmış bu amorti süresine size söyle açıklıyayım bu ay ETH 3000 dolar 1 ay kazdınız size mesela 0.1 ETH verecek bunu çoğu kişi satmıyor kredi ile girenler harici 3 ay 5 ay 6 ay sonra ETH yükseliyor 4 bin 5 bin dolarları görüyor o zaman satıyorsun yeni girenler amorti işine çok fazla takılmış eğer ihtiyacınız yoksa zaten ETH'nin güvenli olduğunu biliyorsunuz güncellemesi geliyor onu da biliyorsunuz illaki yükselecek neden her ay satasınız ki.

Uzun süre bu işin içinde kalmayı düşünüyorsanız, ekran kartından ziyade ASIC kullanın derim.

Ne demek elektrik masrafı yok?
Aklıma gelen ilk şey kaçak elektrik:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben kafanı bulandırma isterim. Bana göre en mantıklısı 1+0 bile olsa mülk edinmek. Her ay düzenli kira geliri alırsın hiç olmazsa başın agrımaz :)

Bildiğim piyasa buradan yürümek daha mantıklı geliyor.

Ne demek elektrik masrafı yok?

Bildiğiniz elektrik ısıtma ve soğutmalar yıllık aidata dahil ve kullanım sınırımız yok.

Öncelikle alıcağın kartlar önemli RTX 3000 serisi kartlar ETH harici birçok coinde iyi performans sağlıyor AMD kartların aksine çoğu kişi şu an RX580 kartlı rigleri satmaya çalışıyor çünkü ETH bittiğinde ellerinde kalacak ve bu yüzdende 3000 serisi kartlar ile kurulmuş riglere göre ucuz 225 bine yaklaşık 7 tane 3080 Ti alabilirsin yurt dışından getirip satanlardan bu da sana şu anki kurda günlük 30 dolar bırakır elektrik çıktığında 22.5 dolar bırakır mining makineleri sormuşsunuz benim bildiğim bütün mining makineleri 5-6 ay sonra çok büyük performans düşüşleri yaşıyor ve kar ettirmemeye başlıyor üstüne üstlük sadece tek bir algoritma kazabiliyorlar hem ETH hem Raven kazan bir makine yok bu yüzden o makineleri satanlar harici kimse size tavsiye etmez ama ekran kartında iyi bir ortamda çalıştırır sıcaklığı ayarlarsan kasada 60 70 derece çalışır ekran kartı rigde 50 derece üstünü görmemesi daha uzun ömürlü olur ve satmak istediğindede alan kişiye bir sorun çıkarmaz oyuncu veya madenci olsun şu anki kurda 12 16 ayda çıkarmak diye bir şey yok maalesef ETH 3000 dolar ama yeni başlıyan çoğu kişi takılı kalmış bu amorti süresine size söyle açıklıyayım bu ay ETH 3000 dolar 1 ay kazdınız size mesela 0.1 ETH verecek bunu çoğu kişi satmıyor kredi ile girenler harici 3 ay 5 ay 6 ay sonra ETH yükseliyor 4 bin 5 bin dolarları görüyor o zaman satıyorsun yeni girenler amorti işine çok fazla takılmış eğer ihtiyacınız yoksa zaten ETH'nin güvenli olduğunu biliyorsunuz güncellemesi geliyor onu da biliyorsunuz illaki yükselecek neden her ay satasınız ki.

Aynen öyle zaten ETH kazıyor olursam günlük/aylık satmam yükselişleri takip edeirm ya da gelen ETH ile kaldıraçlıda fırsat kovalarım. Bir ödemem vs. yok, aylık gelirim beni geçindiriyor ekstradan olan bir para bu. Bana detaylı aklınızdaki linkleri vs. atarsanız çok sevinirim. Benim de oluşturduğum 1-2 sepet var onlarla kıyaslayayım bir de etraftan 2. el güvenilir 3-5 ekran kartı da toplayabilirim.

Hocam mining bitmezse aşağı yukarı 1 senede amorti eden bir yatırım olur rig alırsa.

Donanım arşivi şey demişti ETH miningi bitse de ekran kartı ile mining bitmez ondan dolayı rig kurmayı düşünüyorum antminer gibi makineler almaktansa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Discord vs. var ise kurduğum sepeti gösterebilirim 18 tane +1 bendeki gtx 1660 super var 34.1 ile kazıyorum. Bunun dışında zaten geçim problemim yok sistemden gelen parayı güzel bir fırsat bulmadıkça rige yatırım olarak kullanırım gelirim büyür kafasındayım.
Kart fiyatları abuk durumda. Staking yapmak en mantıklısı şu an. Fiyatlar düşünce bozdurup mininge geçilebilir.

Olabilir ama Türkiye'de bir şey almak için en doğru gün bugün.

Geri
Yukarı