220 Volt ampülün ışık seviyesini kademeli olarak ayarlama

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Detaylı elektronik bilgim yok. Sadece direnç ile voltajın azaltılabileceğini biliyorum ama 220 Volt'ı düşüren şeylerin başka bir yöntem kullandığını düşünüyorum.
Kolayca kendiminde etkileyebileceği bir komponent var mı?
Mesela 220 Volt birkaç kademeli olarak azaltabileceğim bir şey.

Ekstra olarak adaptörler gibi 12 Volta düşürmek için hazır ucuz bir şey var mı?

Not: Bazı akıllı sistemlerde ışığın seviyesini sanki sesi azaltır gibi azaltılabileceğini gördüğüm için bunu biliyorum. Ama içlerinde ne kullanıldığını bilmiyorum. Ve kendimin kolayca etkileyebileceği bir versiyonu, parçası var mı bilmiyorum?

Dimmer anahtar alırsın ya da istediğin değerleri karşılayan potansiyometre. 220'yi 12V DC'ye çevireceksen adaptör tek çözüm gibi, AC'de işimi görür dersen transformatör de işini görür.

Philips Hue ampuller kullanıyorum kendi anahtari var istedigin kısıp açabiliyosun ayrica ışık renklerini de degistirebiliyorsun.

Artı -1 Eksi
LED kısmı çok önemli bir detay, bazı diğer tasarruflu lambalar da sorun çıkarıyor.

Hiç yanmayabiliyor ya da açılıp kapanabiliyor rahatsız edici hızda, parlaklık değişimleri ise minimal.
Lambaya zarar vermediği sürece benim için bir sorun yok. Lamba istediğim gibi çalışmazsa başka lamba takarım.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
İsterseniz linkteki gibi setler var. Bende de bir modeli var. Rengi ve ışık şiddeti ayarlanıyor.
"ELİTLED Renk Değiştiren - Led Ampul - 9w Rgb - Uzaktan Kumandalı Led Ampul Rgb_led Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL" ELİTLED Renk Değiştiren - Led Ampul - 9w Rgb - Uzaktan Kumandalı Led Ampul Rgb_led Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Ben herhangi bir ampulün şiddetini azaltarak
1 daha az enerji harcamasını
2 gözümü rahatsız etmemesini
3 yavaşça artması veya azalması ile güzel bir efekt görmeyi bekliyorum.
(Zaten akıllı ampulüm var ama başka ampüllerim içinde böyle istiyom)

Tamamdır hocam. O zaman dimmer alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı