220 Volt elektrik devri bitmeli mi?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Merhaba. Dünya'da elektrik çarpması sonucu ölen insanlar mevcut. Kimisi kaza yaptığı için, kimisi ise intihar etmek için bu tür yolları kullanabiliyorlar. Sizce dünyada yeni, evrensel bir kanun çıkartılmalı mıdır? 220 Volt gibi aşırı yüksek değerler yasaklanmalı mıdır? Sonuç olarak teknolojiler o kadar gelişti ki, 20 Volt, 40 Volt ile oldukça güçlü yanan ampüller, motorlar üretildi. Bunu daha da abartırlarsa, çok az bir elektrik akımı ile, çok yüksek güç elde etmek mümkün gibi görünüyor. Mesela benim USB 3.0 portuna bağladığım ses kartımın üzerinde 48 Volt Phantom Power açma kapama özelliği var. Bir USB'den 48 Volt akım gelmez ama içerisindeki dönüştürücü sayesinde bu mümkün olabiliyor. Bu fikrimi sunma sebebim ise volt değeri sınırlandırılarak, insanların herhangi bir plastiği yırtılmış kablo kazası veya priz üzerinden intihar girişimlerini engellemektir.

Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Elektriğin düşük kayıplarla uzak mesafelere taşınmasının yolu bu şekilde maalesef. Ayrıca akıma abanırsanız kablolarınız hızlıca eriyecektir.
Mesela uzak mesafede yüksek hızlı internet, bakır kablolar aracılığı ile verimli iletilemediği için günümüzde fiber teknolojisi kullanılıyor. Acaba elektrik kablolarında bakır yerine, daha farklı teknolojiler kullanılabilecek midir gelecekte? Düşük volt değeri ama ışık hızında iletim gibi. Bu arada bu sağlanabilirse epey ekonomik olur. Elektrik faturası epey düşebilir.

Mesela uzak mesafede yüksek hızlı internet, bakır kablolar aracılığı ile verimli iletilemediği için günümüzde fiber teknolojisi kullanılıyor. Acaba elektrik kablolarında bakır yerine, daha farklı teknolojiler kullanılabilecek midir gelecekte? Düşük volt değeri ama ışık hızında iletim gibi.
Maliyetli olacaktır.

Bu arada gerekli önlemler alınırsa elektrik çarpma oranı oldukça azdır. Zaten adaptörden elektrik bile çarpmaz. Neden bu kadar üzerine durdunuz anlayamadım.

Maliyetli olacaktır.

Bu arada gerekli önlemler alınırsa elektrik çarpma oranı oldukça azdır. Zaten adaptörden elektrik bile çarpmaz. Neden bu kadar üzerine durdunuz anlayamadım.
Arada elektrik çarpmasından ölüm yada felç gibi haberlere rastlıyordum. Bende bu konuda çözüm üretmek adına kendi fikrimi sizlerle paylaşmak istedim.

@Autistic Boy, teorik olarak mümkün ancak pratik olarak mümkün değil. Elektrik, rahatça havadan iletilebilecek bir şey değil. Elektriğin kaynağı elektronlar olduğu için direkt temas gerekiyor. Kablosuz elektriği iletmek mümkün ancak kayıplar çok fazla ve şehirleri besleyecek kadar elektriği taşıyacak sistemler absürt miktarda yer kaplayacaktır. Isınma sorunları da muamma. Telefonların çoğunda kablosuz elektrik iletimi mevcut ancak şehirleri veya evleri göz önüne alırsak hala bakır kablolar vazgeçilmez. Nicola Tesla'nın bu konu hakkında ciddi çalışmaları olmuş ancak hiçbir zaman gerçeğe ulaştıramamış.

Merhaba. Dünya'da elektrik çarpması sonucu ölen insanlar mevcut. Kimisi kaza yaptığı için, kimisi ise intihar etmek için bu tür yolları kullanabiliyorlar. Sizce dünyada yeni, evrensel bir kanun çıkartılmalı mıdır? 220 Volt gibi aşırı yüksek değerler yasaklanmalı mıdır? Sonuç olarak teknolojiler o kadar gelişti ki, 20 Volt, 40 Volt ile oldukça güçlü yanan ampüller, motorlar üretildi. Bunu daha da abartırlarsa, çok az bir elektrik akımı ile, çok yüksek güç elde etmek mümkün gibi görünüyor. Mesela benim USB 3.0 portuna bağladığım ses kartımın üzerinde 48 Volt Phantom Power açma kapama özelliği var. Bir USB'den 48 Volt akım gelmez ama içerisindeki dönüştürücü sayesinde bu mümkün olabiliyor. Bu fikrimi sunma sebebim ise Volt değeri sınırlandırılarak, insanların herhangi bir plastiği yırtılmış kablo kazası veya priz üzerinden intihar girişimlerini engellemektir.

Hocam siz elektriği çok yanlış anlamışsınız.
Dediğiniz ampuller Volt değil Watt yani doğru akım ile çalışır (DC) alternatif akım ise (AC) şebekeden gelen ve üretilen elektriktir evinize gelen 220v elektrik çoğu sanayiye 3fazlı gider trefaze 380v ben zamanında sanayide çalışırken çok elektrik çarptı inanın 220v hiçbir şey değil 380v ile çarpılanları düşünün.

Şu anda evinize alternatif akım gelmesinin nedeni doğru akımın mesafe kat ederken kaybettiği yük çok fazladır alternatif akım ise daha uzun mesafelerde transformatör ile daha az kayıp ile evinize gelir.
He bir de şu var doğru akım olsa bile kullandığımız elektrik akım yüksek olduğu için gene çarpma ve ölmelere neden olacak.

Şu anda evinize alternatif akım gelmesinin nedeni doğru akımın mesafe kat ederken kaybettiği yük çok fazladır alternatif akım ise daha uzun mesafelerde transformatör ile daha az kayıp ile evinize gelir.
He bir de şu var doğru akım olsa bile kullandığımız elektrik akım yüksek olduğu için gene çarpma ve ölmelere neden olacak.
Ben genelde yatağıma 3'lü priz uzatıyorum. Telefonumu öyle şarjda bırakıyorum. Ölüm riskim var mıdır?

Merhaba. Dünya'da elektrik çarpması sonucu ölen insanlar mevcut. Kimisi kaza yaptığı için, kimisi ise intihar etmek için bu tür yolları kullanabiliyorlar. Sizce dünyada yeni, evrensel bir kanun çıkartılmalı mıdır? 220 Volt gibi aşırı yüksek değerler yasaklanmalı mıdır? Sonuç olarak teknolojiler o kadar gelişti ki, 20 Volt, 40 Volt ile oldukça güçlü yanan ampüller, motorlar üretildi. Bunu daha da abartırlarsa, çok az bir elektrik akımı ile, çok yüksek güç elde etmek mümkün gibi görünüyor. Mesela benim USB 3.0 portuna bağladığım ses kartımın üzerinde 48 Volt Phantom Power açma kapama özelliği var. Bir USB'den 48 Volt akım gelmez ama içerisindeki dönüştürücü sayesinde bu mümkün olabiliyor. Bu fikrimi sunma sebebim ise Volt değeri sınırlandırılarak, insanların herhangi bir plastiği yırtılmış kablo kazası veya priz üzerinden intihar girişimlerini engellemektir.

Yukarıda yazıldığı gibi elektriği uzun mesafeye taşımak için AC akım tercih edilmektedir. Bu sayede üretilen elektrik santralde çok yüksek voltajlara çıkartılıp mahallenizde bulunan trafolar ile şu an kullandığınız 220 Volta düşürülüyor ve çok az kayıp oluyor. Zaten dediğiniz gibi değişiklik yapmak çok masraflı olacaktır. Tabii teknoloji gelişiyor. İleride ne olur bilemeyiz.

Geri
Yukarı