220 Volt dişi fiş kablo var mı?

bakır

Decapat
Daha fazla  
Bulaşık makinesi için 220 volt öneriliyor. Fakat benim prizim ve kablom 250volt. 220 volt bulamadım ne yapmam gerekiyor? Genelde dişi fiş tekil olarak satılıyor. Ani iniş çıkışlarda makineyi bozma ihtimali varmış galiba bilgilendirir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bulaşık makinesi için 220 volt öneriliyor. Fakat benim prizim ve kablom 250volt. 220 volt bulamadım ne yapmam gerekiyor? Genelde dişi fiş tekil olarak satılıyor. Ani iniş çıkışlarda makineyi bozma ihtimali varmış galiba bilgilendirir misiniz?
Hocam onlar başka bir şey, kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
O değerler prizin ve kablonun desteklediği voltajı söylüyordur. Multimetre ile ölçtünüz mü?
Ölçmedim genel olarak 220 volt şebekeden geldiğini söylüyorlar zaten ama elektrik gittiğinde veya bazı durumlarda fırladığını da söylüyorlar bu durumda 250 ye ulaşır ve makine de 220 desteklediği için zamanla bozulmaz mı?

Hayır, bozulmaz. 250 olması da pratikte imkansız. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de 230 volt. 225-235 civarı ölçülür evlerde. Türkiye'de satılan ürünler de buna göre tasarlanıyor. Hatta Avrupa bile böyle (çoğunlukla 220 volt). Hatta ve hatta bazı ürünler hem 120 volt hem 220 volt destekler. Gariban Amerikalılar başka yerlerde acından ölmesin diye.

Kabloda yazan test edilmiş olan dayanım voltajıdır. Kablo değiştirerek şebeke voltajını değiştiremezsiniz zaten.

Anladım teşekkürler bende şey sanıyordum mesela şebekeden 250 geldi kablo olsa 220 bu durumda 220'yi taşıyabilir sadece ve bir şey olmaz demiştim bu durumda evet alakası yokmuş. Hiçbir önlem almama gerek yok o zaman değil mi servis elemanları 250 fişi duyunca değiştir falan demişti ama

Anladım teşekkürler bende şey sanıyordum mesela şebekeden 250 geldi kablo olsa 220 bu durumda 220'yi taşıyabilir sadece ve bir şey olmaz demiştim bu durumda evet alakası yokmuş. Hiçbir önlem almama gerek yok o zaman değil mi servis elemanları 250 fişi duyunca değiştir falan demişti ama
Servisçilerin birşey bildiği yok. Fişlerde zaten genelde 200-250 V yazar. Sorunsuz kullanabilirsiniz.

Servisçilerin birşey bildiği yok. Fişlerde zaten genelde 200-250 V yazar. Sorunsuz kullanabilirsiniz.
Sağ olun teşekkürler yinede akım korumalı priz aldım en azından düzgün aralıklarda olduğu zamanlarda çalıştıracağım. Sizce 220 volt destekleyen bi cihaz için alt ve üst voltaj değerleri ne ayarlanmalı korumalı prizde?

250 volt en üst değerde kullanılan ve yazan voltaj olduğu için 220 volt yazan kablo ile de bu makine sorunsuz kullanılabilir. Evdeki makineleri ; örneğin 3 fazlı ana dağıtım panosundaki nötr barasının yerinden ayrılmasıyla iki fazın ortak dağıtıldığı dairelerdeki makinelerden birine 320 volt ve diğerine 60 volt (380 voltun dengesiz olarak paylaşılmasıyla) gelmiş olursa bu durumda bu dengesiz voltajların nötr hattı kullanılmadan tek kutupla 2 dairedeki makineler üzerinden seri olarak gidebilmesi ile bu dairelerden birindeki makinelere büyük zarar verilir, onun dışında bu makinelere 220 volt AC yerine 250 voltun gelmesi bu makineleri hiç bir şekilde bozamaz. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı