Elektrik devrem için kaç Volt gerekli?

Zurich

Kilopat
Arkadaşlar VIN ve GND pinlerindeki sarı iki kabloya pil takmam lazım. Normalde 9v taktığımda Bluetooth düzenli çalışmıyor. Servo iptal ettiğimde çalışıyor. Yüksek ihtimalle pilim yetmiyor. Nasıl bir pil takmalıyım, ne yapmalıyım?
NOT: Devrede görünen motorlardan farklı motor kullanıyorum, zaten taktığım 18v piller onları çalıştırıyor.
devre.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Görselde pil bağlantısı net değil. Seri de olabilir, paralel de olabilir o çizime göre. Pilleri belki bir ihtimal 9V ama iki katı kapasitede olarak da kullanıyor olabilirsiniz. Devrenin nominal beslemesini de göremiyorum. Normalde kaç volt ve kaç amper istediğini bilebilsem daha rahat tavsiyede bulunabilirim.

2 adet 9v pili seri bağlayıp 18v elde ettiniz ve devreye mi bağladınız. Muhtemelen o piller yüke binince yetmiyor zaten böyle bir sistem için önce adaptörle test lazım. Eğer sorun yoksa daha sonra 18650 piller kullanılabilir.

2 adet 9v pili seri bağlayıp 18v elde ettiniz ve devreye mi bağladınız. Muhtemelen o piller yüke binince yetmiyor zaten böyle bir sistem için önce adaptörle test lazım. Eğer sorun yoksa daha sonra 18650 piller kullanılabilir.
hocam görselde gördüğünüz gibi iki 9v pili seri bağladım 18v elde ettim ve bunu motor sürücüsüne bağladım. Arduinoyu çalıştırmam icinde VIN ve GND pinlerine (sağ altta sarı kablolar)pil bağlamam lazım.

Dediğiniz piller elimde yok hocam maalesef.

Görselde pil bağlantısı net değil. Seri de olabilir, paralel de olabilir o çizime göre. Pilleri belki bir ihtimal 9V ama iki katı kapasitede olarak da kullanıyor olabilirsiniz. Devrenin nominal beslemesini de göremiyorum. Normalde kaç volt ve kaç amper istediğini bilebilsem daha rahat tavsiyede bulunabilirim.
Biraz daha açar mısınız hocam?

Sizin açmanız lazım. Pilleri nasıl bağlıyorsunuz mesela öncelikle? Seri olduğuna emin misiniz? Beslediğiniz kartın ihtiyacı nedir tam olarak?
Hocam HC-06 modülü ve Servo motor 5V çekiyor. Bunlar Arduino'ya bağlayacağım pille çalışacak. Ayrıca bu pilden Arduino da yararlanacak.

Şimdi geçelim L298N motor sürücüsüne 2 tane motor seri bağladığım 2 tane 9v pil ile çalışacak. Zaten benim burda sıkıntım yok.

Önemli olan Arduino'ya girecek olan piller. Pillerin girişlerini sağ altta belirttim.

@Zurich Sadece Arduino beslemesi ise sorun, 12V bir kaynakla besleyebilirsiniz. 1 veya 2 A değerinde olabilir. 5V ile beslenince dengesiz çalışabiliyor iş altında. Yok yine anlamadıysak, görsel gerçekten çok kötü. Zoom bile yapılmıyor. Evet bir şema var ama hiçbir işlevi yok.
Tam anladığınız gibi, sorun Arduino beslenmesi. 9v pil taktım ve çok dengesiz çalıştı devre.
Fritzing projesini direk buraya atıyorum şimdi.

devrem_bb.jpg
devrem_bb.jpg

Devre linki.

Son düzenleme:
@Zurich Aslında yetmesi lazım. O bataryalar sıfır ise 500 mAh çıkışı verebiliyor 1 saat kadar neredeyse stabil olarak. Eğer kullanılmamış pil ile besliyorsanız böyle bir sorun yaşamamanız lazım. Adaptör ile beslemeyi denediniz mi? 12V ve 1 Amper çıkışlı bir adaptör ile besleme sorununu elemiş olursunuz tamamen.

@Zurich Aslında yetmesi lazım. O bataryalar sıfır ise 500 mAh çıkışı verebiliyor 1 saat kadar neredeyse stabil olarak. Eğer kullanılmamış pil ile besliyorsanız böyle bir sorun yaşamamanız lazım. Adaptör ile beslemeyi denediniz mi? 12V ve 1 Amper çıkışlı bir adaptör ile besleme sorununu elemiş olursunuz tamamen.
Elimde sadece 9V 0.6 amper değerinde adaptör var. Onla denedim yine aynı sonuç.

Lakin dediğim gibi servoyu iptal edince çatır çutur çalışıyor. :D

@Taptic Hocam şimdi denedim dediğiniz kablo ile. İlk de motorları çalıştırdım fakat servo motora komutu gönderince servo dönüyor ve bluetooth bağlantıyı kesiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı