220 Volt elektrik devri bitmeli mi?

Yukarıda yazıldığı gibi elektriği uzun mesafeye taşımak için AC akım tercih edilmesidir. Zaten böyle bir değişiklik yapmak çok masraflı olacaktır.
Benim sezgilerim oldukça güçlüdür ve ben sezgilerime dayanarak şunu demek istiyorum; Yakında Elon Musk, tüm dünyanın elektrik hattını değiştirecek, yeni ve güncel bir teknoloji getirecektir.

Veri iletmek ve gerilim taşımak farklıdır. Tel çapını düşürmek için zaten yüksek gerilim hattı gerekir. 42V ve 150 mA bile bir insanı öldürebilir. Zaten 220V da yüksek gerilim sınıfına girmiyor. Alternatif Akım zaten vazgeçilmezdir. Daha kolay bir şekilde uzaklara taşınabilir ve Doğru Akım'a da daha kolay bir şekilde dönüşebilir. Şebeke gerilimi standardı düşerse maliyeti de artar. Akım artacağı için daha kalın kablolar kullanmak gerekir.

Merhaba. Dünya'da elektrik çarpması sonucu ölen insanlar mevcut. Kimisi kaza yaptığı için, kimisi ise intihar etmek için bu tür yolları kullanabiliyorlar. Sizce dünyada yeni, evrensel bir kanun çıkartılmalı mıdır? 220 Volt gibi aşırı yüksek değerler yasaklanmalı mıdır? Sonuç olarak teknolojiler o kadar gelişti ki, 20 Volt, 40 Volt ile oldukça güçlü yanan ampüller, motorlar üretildi. Bunu daha da abartırlarsa, çok az bir elektrik akımı ile, çok yüksek güç elde etmek mümkün gibi görünüyor. Mesela benim USB 3.0 portuna bağladığım ses kartımın üzerinde 48 Volt Phantom Power açma kapama özelliği var. Bir USB'den 48 Volt akım gelmez ama içerisindeki dönüştürücü sayesinde bu mümkün olabiliyor. Bu fikrimi sunma sebebim ise volt değeri sınırlandırılarak, insanların herhangi bir plastiği yırtılmış kablo kazası veya priz üzerinden intihar girişimlerini engellemektir.

Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
Joystik kolumun kablosunun telleri çıktı. Arada bacağıma degdiriyorum hafif anlık titretiyor nedense hoşuma gidiyor ama hala korkarak yapıyorum. :D

Veri iletmek ve gerilim taşımak farklıdır. Tel çapını düşürmek için zaten yüksek gerilim hattı gerekir. 42V ve 150 mA bile bir insanı öldürebilir. Zaten 220V da yüksek gerilim sınıfına girmiyor. Alternatif Akım zaten vazgeçilmezdir. Daha kolay bir şekilde uzaklara taşınabilir ve Doğru Akım'a da daha kolay bir şekilde dönüşebilir. Şebeke gerilimi standardı düşerse maliyeti de artar. Akım artacağı için daha kalın kablolar kullanmak gerekir.
Yani bunun çözümü yok diyorsun. Ne olursa olsun çarpılma riskimiz var. :D
Joystik kolumun kablosunun telleri çıktı. Arada bacağıma degdiriyorum hafif anlık titretiyor nedense hoşuma gidiyor ama hala korkarak yapıyorum. :D
Fantezi mi?

@Autistic Boy şimdilik öyle gözüküyor. İleride neler gelir belli olmaz.

@Autistic Boy, üçlü priz sorunuza yanıt olarak yazıyorum. Üçlü prizler(çoklayıcılar diyelim) elektrik hattında fazladan direnç yaratır ve ısıya sebep olur. Yangın çıkarması olasıdır. Telefon gibi şeyleri kullanmak bir sorun yaratmaz iken soba, yüksek güç çeken bilgisayar, elektrik süpürgesi gibi ürünleri çoklayıcı prizlerle beraber kullanmak aşırı ısınmayla beraber yangına davetiye çıkarılabilir. Çoğunlukla markasız ürünler evde kullanıldığından toleranslar çok düşüktür. Bu yüzden bilindik markaların çoklayıcılarını kullanıp gerekmediği sürece de çoklayıcı kullanmamak en güvenilir yöntemdir.

İnsanı öldüren 220V değildir. DC akımda 40V ile de çarpılabilirsin. Burada Voltaj ve Akım önemlidir.

Phantom Power direkt olarak 48V vermiyor, bu bir sinyal taşıma. Ayrıca 5V bir gerilimi 50V'ye yükselttiğinde hem verim hem de akım ciddi derecede azalır.

Bir de şu var, Elektrik matematikten bağımsız değildir. Elektriği ve dağıtımını anlamak için matematiği anlamak gerekir. AC iletim gerçekten büyük nimet. Bunun alternatifine gerek yok.

Yakında Elon Musk, tüm dünyanın elektrik hattını değiştirecek, yeni ve güncel bir teknoloji getirecektir.

Getirdi zaten:

İnsanı öldüren 220V değildir. DC akımda 40V ile de çarpılabilirsin. Burada Voltaj ve Akım önemlidir.

Phantom Power direkt olarak 48V vermiyor, bu bir sinyal taşıma. Ayrıca 5V bir gerilimi 50V'ye yükselttiğinde hem verim hem de akım ciddi derecede azalır.

Bir de şu var, Elektrik matematikten bağımsız değildir. Elektriği ve dağıtımını anlamak için matematiği anlamak gerekir. AC iletim gerçekten büyük nimet. Bunun alternatifine gerek yok.

Getirdi zaten:

Elon Musk'ın bunu getireceğini söylediğimde nedense herkes bana gülen emoji ile tepki verdi... Demek ki gerçekmiş. Sezgilerim güçlüdür benim.

Yeni konular

Geri
Yukarı