24.000 TL Gaming laptop önerisi

Bütçe
24000
Monsterın işlemcisi çok ısınmamış görünüyor ya o yüzden söyledim hocam

Hocam bu listede acerin waltu daha fazla olmasına rağmen neden daha az performans göstermiş. Daha düşük mhz değerlerine sahip gözüküyor. Sebebi ne acaba, bir bilginiz var mı?

Hocam bunun çok fazla nedeni var ancak temel frekansların başlangıç hızları (saat frekansı) acer'de 900 görünüyor. v20.4 1387 ile başlıyor. Yine yukarıda ki listeden baktığınızda max-q olan lenovo ideapad gaming 3'ün başlangıç hızı (saat frekansı) 817. Yani aslında olay tamamen üretici ile alakalı. gpu-z uygulaması ile çekilmiş örnek iki fotoğrafı aşağıya ekliyorum. (900-1387 arasında ki fark) Muhtemelen bundan kaynaklı olabilir ancak tüm değerleri aynı bile olsa (ki örneğin omen 17 v20.4 ile aynı) bundan sonrası yine üreticinin kendi cihazının kapasitesini test ettiği için kendi yazılımında bunu sınırlaması diyebilirim. Örneğin acer'de nitrosense varken monsterda monster kontrol merkezi var. Cihazı bu yazılımlar ile kontrol edersiniz. OC bile yapsanız max sınırlar bu yazılımlarda bellidir ve cihaz riske kolay kolay girmez. Çünkü üretici zaten testlerde bu cihazların performansını ve kapasitesini ölçmüştür. Elbette 3 parti uygulamalarla cihaz daha performanslı hale getirilebilir ancak bu riske girmek demektir. Örneğin v20.4'ün sıcaklık değerleri iyi 3. parti bir yazılımla grafik skoru olarak daha üst seviyeye rahatlıkla çıkılabilir ancak performans artışı sıcaklığın da artışı demek. Yani bu cihazı zorlamak demektir. Benzer durum acer için de geçerli. Esas nokta ise boost hızları yani sıcaklık ile alaklı olan durum. Cihaz ne kadar serin kalabilirse performansı da o kadar artar ve bu hızlarda sabit kalır. Sonuç olarak üretici cihazın kapasitesini bilir ve kendi yazılımından ona uygun olan frekanslara çıkmasını sağlar.

Dosya Ekleri

• z.jpg
    z.jpg
    146,7 KB · Görüntüleme: 7
Hocam bunun çok fazla nedeni var ancak temel frekansların başlangıç hızları (saat frekansı) acer'de 900 görünüyor. v20.4 1387 ile başlıyor. Yine yukarıda ki listeden baktığınızda max-q olan lenovo ideapad gaming 3'ün başlangıç hızı (saat frekansı) 817. Yani aslında olay tamamen üretici ile alakalı. gpu-z uygulaması ile çekilmiş örnek iki fotoğrafı aşağıya ekliyorum. (900-1387 arasında ki fark) Muhtemelen bundan kaynaklı olabilir ancak tüm değerleri aynı bile olsa (ki örneğin omen 17 v20.4 ile aynı) bundan sonrası yine üreticinin kendi cihazının kapasitesini test ettiği için kendi yazılımında bunu sınırlaması diyebilirim. Örneğin acer'de nitrosense varken monsterda monster kontrol merkezi var. Cihazı bu yazılımlar ile kontrol edersiniz. OC bile yapsanız max sınırlar bu yazılımlarda bellidir ve cihaz riske kolay kolay girmez. Çünkü üretici zaten testlerde bu cihazların performansını ve kapasitesini ölçmüştür. Elbette 3 parti uygulamalarla cihaz daha performanslı hale getirilebilir ancak bu riske girmek demektir. Örneğin v20.4'ün sıcaklık değerleri iyi 3. parti bir yazılımla grafik skoru olarak daha üst seviyeye rahatlıkla çıkılabilir ancak performans artışı sıcaklığın da artışı demek. Yani bu cihazı zorlamak demektir. Benzer durum acer için de geçerli. Esas nokta ise boost hızları yani sıcaklık ile alaklı olan durum. Cihaz ne kadar serin kalabilirse performansı da o kadar artar ve bu hızlarda sabit kalır. Sonuç olarak üretici cihazın kapasitesini bilir ve kendi yazılımından ona uygun olan frekanslara çıkmasını sağlar.
Hocam bu işlerden çok anlamayan biri olarak mala anlatır gibi anlatırsanız daha memnun olurum. Bu dediğiniz durumun ramin tek parça 16 gb olması ile bir bağlantısı var mı, yani ben yarın öbür gün 16 gb ram takviyesiyle çift panele geçirirsem ekran kartım daha iyi performans gösterir mi? Eğer göstermezse daha çok oyun amaçlı kullanacak olan ben ekran kartındaki 10W ve işlemci zayıflığına rağmen monsterı tercih etmeli miyim?

İleride 16 gb ram takviyesi yaparsanız elbette oyunlarda performansınız artar ancak oyun açısından 10W fark çok bir şey ifade etmez. Bunun nedeni v20.4 de zaten 140W gibi çalışıyor. Asıl olay sizin ihtiyaçlarınızdır. Örneğin hafiflik arıyorsanız acer iyidir çünkü ufaktır ama ekrana bakınca canlı bir görüntü arıyorsanız v20.4 çok daha iyidir. Çünkü v20.4'ün paneli gerçekten kalitelidir. (Burası teknik bilgi: 300 nit parlaklık sRGB 100% Adobe RGB 74% DCI-P3 74%) ya da işlemci odaklı bir iş yapacaksanız acer yine mantıklı olabilir ancak sıcaklık konusunda cihaza kaliteli bir termal macun sürmeniz gerekecektir. Ya da cihazı televizyona bağlayacaksanız v20.4'de hdmi 2.1 var. Acer'de hdmi 2.0 var. Yani akıcı bir oyun deneyimi için v20.4 daha mantıklı olacaktır. Özetle ihtiyaçlarınızı belirleyip buna göre karar verin derim. Son olarak iki cihazın da "kullanıcı incelemesi" mevcut. Bunlara da bir göz atın. v20.4 ve Acer

Hocam 22K fiyata kadar önerebileceğiniz başka alternatifler var mı? Ve daha önce AMD işlemciye sahip bir PC kullanmadım hiç pişman olur muyum, avantajı dezavantajı nedir acaba bilgilendirebilir misiniz?

Bu fiyat bantlarında Intel Core i5-12500h ve i7-12700h işlemcili cihazlar var AMD işlemcilerinden neredeyse 2 kat daha performanslı bunu dikkate alarak tercih yapın.

Geri
Yukarı