24 inç vs 27 inç

Merhaba arkadaşlar yine forumumuzdan faydalanarak, bugün itibarıyla bir bilgisayar sipariş ettim. 10400F ve 1660S kullanıyor bilgisayarım. Monitör konusunda kararsız kaldım malumunuz 1080p destekliyor kartım ve 27 inç de sorunlar olduğunu söylüyorlar. Gönlüm büyük ekran kullanmaktan yana CS:GO Valorant gibi oyunlarda 1440p de oynayarak pikselleşme sorunları giderilebilir mi ne tavsiye edersiniz?

(Bu arada iki ürün için de en az 144 Hz 1 ms tercih edeceğim)

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten hem sormuş hem de cevaplamış sin , ya 60 cm en fazla 1 m. den oynayacak sin 1080p sıkı piksel 24 , 2k sıkı piksel 27 , 4k sıkı piksel gene 27 inç daha üstünde hem kafa hareketi hem anti-aliasing sorunları olabilir .

Teşekkürle hocam, şu an almak üzereyim arkadaşlar deneyimleyen var mı pikselleri saymaktan kasıt nedir bu durum monitörün kendisiyle mi alakalı yoksa ekran kartının 2K desteklemiyor olması ile mi yorumlarınızı bekliyorum
Ekran kartı ve monitör ile alakalı aslında.
1660S sistemi ben önermiştim size. 1660S 1080P için ideal bir kart(oyun).

Piksel sayısı arttıkça renderlamak zorlaşıyor. 1080P çözünürlükte dikey olarak 1920, yatay olarak 1080 piksel var. 2K da ise 2560 dikey, 1140 yatay piksel var.

Yani 1660S kartımız oyunda 1080P'den fazlasını işlemeye gücü yetmiyor. Peki hiç mi 4K veya 2K'da kullanamayız? Kullanabiliriz. 4K film ve fotoğrafları açmak için gayet yeterli bir kart.

Aslında çoğu kart her çözünürlüğü destekler ama işlemeye gücü yetmez.

Şimdi sorunun monitörle ilgili olan kısmına gelelim. 1080P'yi 27" ve üstünde önermiyoruz çünkü santimetre kareye gereğinden fazla piksel düşüyor. Bu ne demek? Piksellerin olması gerektiğinden büyük gözükmesi demek.

Ancak şu da var sevgili arkadaşim int... üzerinden bir şey izleyeceksen sisteme bağlı monitör çözünurlugunde izlersin 1080p de 2k yada 4k değil , hatta bazı 2k monitör ler 2k da değil de 1080p de gösterir bunun sebebini bilmiyorum şu an da kullandığım monitör yotube 2k bazı film sitelerinde 2k ve 4k gösterebiliyor eski monitör de sadece 1080p izleme seçeneği vardı .

Ancak şu da var sevgili arkadaşim int... üzerinden bir şey izleyeceksen sisteme bağlı monitör çözünurlugunde izlersin 1080p de 2k yada 4k değil , hatta bazı 2k monitör ler 2k da değil de 1080p de gösterir bunun sebebini bilmiyorum şu an da kullandığım monitör yotube 2k bazı film sitelerinde 2k ve 4k gösterebiliyor eski monitör de sadece 1080p izleme seçeneği vardı .
E tamam ben kullanabilirsin demedim ki?

Geri
Yukarı