24 Mbit hız Fiber mi?

Quick1

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 24Mb/s download 2 Mb/s upload hızına sahibim. VDSL modeme sahibim. Bu fiber mi oluyor? Altyapım destekliyor yani. Tarifemi 50 Mb/s'ye arttırma şansım var mı?

Telefon kablosu ile yapılan her bağlantı ADSL-VDSL sınıflarına girer. Fiber için ya modeme Ethernet kablosu ile giriş olması gerek, yada özel Fiber modeme çiftli optik kablo gelmesi gerek. Bildiğim kadarıyla son kullanıcıya doğrudan fiber satan tek firma Superonline. Turk Telekom 1Gbps paket satın almadığınız sürece VDSL, Uydunet de 100Mbps maksimum hızla koaksiyel kablo ile bağlantı kuruyor.
Fiber>Koaksiyel>>>>xDSL diyebiliriz.

16'ya kadar ADSL
100'e kadar VDSL
100'den sonra Fiber diye biliyorum tabi sonrasında. Süper Fiber adında 1K Gb/s hızında hat gelir mi bilemem :D

TürkTelekom fiber / HiperNet diye VDSL'yi fiber namıyla veriyor müşterilere.

Son düzenleme:
16'ya kadar ADSL
100'e kadar VDSL
100'den sonra Fiber diye biliyorum tabi sonrasında. Süper Fiber adında 1K Gb/s hızında hat gelir mi bilemem :D

TürkTelekom fiber / HiperNet diye VDSL'yi fiber namıyla veriyor müşterilere.
1K Gbps bilmiyorum ancak, normal bir fiberoptik kablo ile 100Gbps kadar simetrik transfer sağlanabiliyor diye biliyorum.
Fiber ile de 10-24-50-100Mbps gibi hızları alabilirsiniz. Fiberin farkı Telefon kablosu ile olmaması. Ya ethernet ya da optik kablo ile olması.

Öncellikle VDSL teknolojisi Santralden fiber kabloyla mahalledeki saha dolabına kadar gelir. Ordan da bakır kablo olan telefon kablosuyla evinize ulaşır. VDSL de 100 Mbps'ye kadar hız alınabilir ancak bu saha dolabınıza olan uzaklığa göre değişeceği için ölçüm yaptırmalısınız.

Öncellikle VDSL teknolojisi Santralden fiber kabloyla mahalledeki saha dolabına kadar gelir. Ordan da bakır kablo olan telefon kablosuyla evinize ulaşır. VDSL de 100 Mbps'ye kadar hız alınabilir ancak bu saha dolabınıza olan uzaklığa göre değişeceği için ölçüm yaptırmalısınız.
Yani modem ile dolap arası bakır kablo nekadar kısa olursa okadar performanslı mı olur internet?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı