240 Hertz monitör önerisi

XL2546K Yaklaşık 2,5 Aydır deneyimledim gerçekten çok başarılı beğendiğimi dile getirmiştim.
DyAc+ Premium, AMA High da kullandım. Bugünden itibaren DyAc+ Off olarak kullanmaya başladım AMA High da yine. Açıkçası DyAc+ açık olmadan ben daha çok sevdim. Yaklaşık 1 saattir deneyimliyorum, biraz daha böyle kullanmaya deneyeceğim bariz olarak çok daha seri geldi.

DyAc açıkken smooth bir hissiyat sanki g-sync açıkmış gibi hissediyorum yavaşlatıyor beni. Kapatınca daha keskin daha seri tam benlik hale geliyor diyebilrim. Monitör masaüstünde bile daha iyi, daha seri geliyor.
Evet, DyAc kapalıyken daha seri gelmesi normal çünkü DyAc teknolojisi ekran kartından gelen görüntüyü işler. Bu da gecikme süresini arttırır.
Sormak istediğim XL2540K galiba bunun DyAc olmayanı ama panel farkları var, kalite olarak fark var mı bilemiyorum. Bundan ona düşmeye değer mi DyAc kullanmayacağım muhtemelen. Rtings'de XL2546K daha seri olduğunu söylüyor. Daha iyiyse tabi panel ve giriş gecikmesi olarak bu durabilir. DyAc muhtemelen kapalı devam edeceğim. Siz ne dersiniz bu konu hakkında?
Neden düşmek istiyorsunuz? XL2546K her anlamda daha iyi bir monitör.

Evet, DyAc kapalıyken daha seri gelmesi normal çünkü DyAc teknolojisi ekran kartından gelen görüntüyü işler. Bu da gecikme süresini arttırır.

Neden düşmek istiyorsunuz? XL2546K her anlamda daha iyi bir monitör.
Yok hocam düşmek istemiyorum merak ettim sadece. Şuan bu konuda da teorik olarak verdiğiniz tüm bilgileri uygulamalı olarak tecrübe ediyorum buda çok güzel hissiyat veriyor. DyAc kapalı iken flick atarken çamur gibi oluyor AMA Premium da bilhassa. Hep söylediğiniz gibi sadece önemli olan input lag değeri değil overshooting,ghosting vb... dediğiniz temiz görüntü olayını şimdi çok net anlıyorum.

Asus kullanırken kör gibi monitör kullanıyormuşum şimdi DyAc kapalı iken ghostingi falan çok net görüyorum.

Biraz da DyAc kapalı kullanıp farkı anlamak istiyorum. Hangisi hoşuma giderse o şekilde kullanacağım. Bu soruyu şundan da sordum forumda yaptığımız istişarelerde DyAc+ hep öne geçiriyordu XL2546Kyı fakat DyAc+ kullanmayıp bu monitörde kalmak mantıklı olur mu diye sordum birde. Çünkü ben de çok ısrar ettim IPS ekrana göre TN DyAc+ kullanmasak bile daha hızlı diye düşünüyordum hep. Ve baktığımızda CS GO oyuncuları bazıları kullanıyor bazıları kullanmıyor ama hala Zowie BenQ XL2546K yada XL2566K 360 Hertz olanı tercih ediyorlar.

Hala günümüzde 1080p için 360 yakında oledler de 500 hertzini çıkarırlar. Artık OLEDler iyice yaygınlaşıncaya kadar muhtemelen çok uzun yıllar kullanırıım bu monitörü OLED 1080p yada 2K geçerim 500 hertzlere.

Biraz da DyAc kapalı kullanıp farkı anlamak istiyorum. Hangisi hoşuma giderse o şekilde kullanacağım. Bu soruyu şundan da sordum forumda yaptığımız istişarelerde DyAc+ hep öne geçiriyordu XL2546Kyı fakat DyAc+ kullanmayıp bu monitörde kalmak mantıklı olur mu diye sordum birde. Çünkü ben de çok ısrar ettim IPS ekrana göre TN DyAc+ kullanmasak bile daha hızlı diye düşünüyordum hep. Ve baktığımızda CS GO oyuncuları bazıları kullanıyor bazıları kullanmıyor ama hala Zowie BenQ XL2546K yada XL2566K 360 Hertz olanı tercih ediyorlar.
Aslına bakarsanız bazıları DyAc+ kullanmadıkları halde TN panele alıştıkları için kullanıyor çünkü TN panelin uniformitysi başka bir kıvamda oluyor. Onlar haricinde AW2521H ve PG259QN gibi IPS monitörler kullananlar var.

Baktığın BenQ modeli FPS oyuncularının en tier monitörü. ASUS'a hiç bakma bile. Aynı ıskalada değiller.
Sen karar ver ben sana yardımcı olayım. Ben FPS olarak Apex oynuyorum ve IPS ASUS monitör kullanıyorum. Sıfır sıkıntı yaşıyorum hatta o kadar keyif alıyorum ki anlatamam.
Güzel renkler görmek hoşuma gidiyor.
IPS değerlendireceksen bütçe belirt. TN'ye hayatımı verdim TN ile devam edeceğim diyorsa BenQ al gitsin.
Hocam şuan mevcut monitörünüz nedir paylaşır mısınız.

Aslına bakarsanız bazıları DyAc+ kullanmadıkları halde TN panele alıştıkları için kullanıyor çünkü TN panelin uniformitysi başka bir kıvamda oluyor. Onlar haricinde AW2521H ve PG259QN gibi IPS monitörler kullananlar var.
Anladım hocam. DyAc+ kesinlikle güzel teknoloji. Şuan kapalı devam edeceğim, Muhtemelen benim için bu IPS 360 Hertzler bu monitörden iyi hissettirmez gibi geliyor hocam. Şuan çok memnunum hızı rengi kalitesi çok başarılı gerçekten.

Hocam şuan mevcut monitörünüz nedir paylaşır mısınız.
MSI Optix MAG301RF hocam.

Edit:
İncelemesini şu konuda yaptım:
Anladım hocam. DyAc+ kesinlikle güzel teknoloji. Şuan kapalı devam edeceğim, Muhtemelen benim için bu IPS 360 Hertzler bu monitörden iyi hissettirmez gibi geliyor hocam. Şuan çok memnunum hızı rengi kalitesi çok başarılı gerçekten.
Deneyimlerinizi aktarmaya devam edin hocam ancak IPS monitörlere karşı önyargı oluşturmayın.

Son düzenleme:
MSI Optix MAG301RF hocam.

Edit:
İncelemesini şu konuda yaptım:

Deneyimlerinizi aktarmaya devam edin hocam ancak IPS monitörlere karşı önyargı oluşturmayın.
Hocam şuan deseniz ki DyAc kullanmıyorsunuz madem bu 2 iki modelden birini daha hızlı olacak en kısa süre içinde hemen değişirim size öyle söyleyeyim. Teknoloji güzel bir şey denemek merak ediyor insan tabii ki de. 😅

@P R O F O U N D
Hocam selamlar, nasılsın umarım iyisinizdir. Konuyu tekrardan hortlatıyorum. XL2546K kullanmaya devam etmekteyim XL2566K ile upgrade yapmama gerek var mı?

Asus MG248QR 144 Hertzden, 240 hertz XL2546K geçince hertz olarak bahsediyorum çok "woow" olmadım açıkçası, 360 hertz fark yaratır mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı