240 Hz monitör mü yoksa işlemci mi alınmalı?

Offender

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selamlar.

Lafı hiç uzatmadan konuya giriş yapmak istiyorum; öncelikle benim şu anda halihazırda kullandığım bilgisayarımın özellikleri:
  • İşlemci: Intel i5 6500K 3.2 GHz
  • Ekran kartı: ASUS GeForce GTX 1060 STRIX 6 GB
  • Anakart: ASUS B150M PRO GAMING
  • Son olarak 16 GB Cosair'in RAM'i mevcut.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara sorum ise şu şekilde; ben CS:GO oyuncusuyum. Son zamanlarda 240Hz monitörlere merak saldım ve bir tane almak istiyorum fakat araştırdığım kadarıyla FPS ile HZ birbirine denk veya FPS'in Hz'den fazla olması daha avantajlı bir durummuş tersine göre. Dolayısıyla şimdilerde aklıma takılan bir konu da "acaba monitörden önce işlemci mi değiştirmeliyim?" Oldu. Şu anki geneli düşük olan oyun içi görüntü ayalarımla 160-270 arası FPS alıyorum bunu 240+ tutabilmem için işlemci değiştirmem yeterli olur mu, olur ise tavsiyeniz hangi işlemci olur? Tavsiyelerinize açığım, herkese şimdiden teşekkürler.

Bence şu anki monitörün çok kötüyse kullanılmaz durumdaysa 144Hz alabilirsin 240Hz'e şu anlık gerek yok gibi. Ama şu anki monitörün idare edecek durumdaysa ve çok profesyonel derecede oyun oynamıyosan işlemci alınabilir. Son olarak almak istediğiniz 240Hz monitör kaç TL belki 240 Hz yerine 144Hz monitör + işlemci bile alınabilir.

Bence şu anki monitörün çok kötüyse kullanılmaz durumdaysa 144Hz alabilirsin 240Hz'e şu anlık gerek yok gibi. Ama şu anki monitörün idare edecek durumdaysa ve çok profesyonel derecede oyun oynamıyosan işlemci alınabilir. Son olarak almak istediğiniz 240Hz monitör kaç TL belki 240 Hz yerine 144Hz monitör + işlemci bile alınabilir.

Şu an kullandığım monitör ViewSonic XG2401 144Hz, ortalama bir 240Hz monitör alacak bütçem var ama 240 FPS üzeri almayı tercih ederim. Monitörü erteleyip sadece kesenin ağzını fazla da açmadan işlemci değiştirip bu sorunu çözebilir miyim emin olamadım.

Şu an kullandığım monitör ViewSonic XG2401 144Hz, ortalama bir 240Hz monitör alacak bütçem var ama 240 FPS üzeri almayı tercih ederim. Monitörü erteleyip sadece kesenin ağzını fazla da açmadan işlemci değiştirip bu sorunu çözebilir miyim emin olamadım.

Düşündüğüm monitör 4500TL, bunu cevaplamayı unutmuşum pardon.

Geri
Yukarı