240 Hz monitör önerisi

Diğer markalarda farklı isimler altında aynı özellikler mevcut. Zowie dyac, NVIDIA Ulmb'dir. Aynı özellik Aorus tarafında aım stabiliser; ASUS tarafında elmb olarak geçer mesela. Black eq zaten neredeyse her monitörde var artık. Vibrance ayarı da GPU yazılımlarında zaten mevcut. Açıkçası şu an Zowie, piyasanın çok gerisinde. Çoğu model şu an en azından FreeSync sunarken Zowie sunmuyor.

KD25F'te dahili ses kartı, sistem bilgileri için OSD, Game assist (Crosshair vs.), pıp & pbp, FreeSync (G-Sync uyumlu) gibi hoş özellikler var. Crosshair hariç hiçbiri aşırı bir avantaj sağlamıyor tabii ama "olsa güzel olur" tarzı özellikler.

Öncelikle ulmb, elmb, stabiliser ve dyac aynı amaca hizmet etseler de, aynı şekilde çalışmıyorlar ve dolayısı ile aynı sonuçları vermiyorlar.

Dyac elmb ve ulmb ile karşılaştırıldığında hem brightness, hem contrast hem de keskinlik açısından çok daha iyi sonuç veriyor. Bunun testleri internette var, bakabilirsin.

Ayrıca dyac ve ulmb vb. teknolojilerin çalışma prensipleri birbirinden çok farklı.

Ulbm, elmb ve stabiliser, Black frame ekleyerek, yani blur yaratan Frame'i karartarak blur düşürmeye yarayan bir teknoloji ve dolayısı ile yine normalden daha az olsa da ghosting ve blur oluşmakta. Ayrıca Dyac'e göre çok daha fazla ınput lag ekliyor ki bu da rekabetçi seviyede oynanan FPS oyunlarında gerçekten kritik ve oyuncu performansına direkt negatif etki eden bir durum.

Öte yandan dyac MS konusunda efsane olan CRT monitörlerin mantığı kullanılarak, yazılım değil, panel modifikasyonu ile yapılan bir teknoloji, Black frame eklemek yerine, arkaışığın bir sonraki frame gelene kadar tamamen kapatılması mantığı ile çalışıyor. Dolayısı ile çok daha stabil, neredeyse sıfır bulanıklık ve çok daha az input lag ile çalışan bir teknoloji.

Black Equalizer'ın çakma versiyonları var evet farklı monitörlerde, fakat hiçbiri orijinal Black equalizer kadar doğal renk doğruluğunda ve akıcı değil.

Vibrance konusunda yine evet NVIDIA'nın da Vibrance'ı var fakat bu yine yazılım olarak yapılan bir vibrance teknolojisi, Zowie'de bunun donanımsal versiyonu var, monitörün üzünde. Hatta prosettings'ten bakacak olursan, birçok oyuncu zaten hem digital vibrance yazılımını hem Zowie color vibrance yazılımını beraber kullanıp, çok daha absürd renk ayarları ile oynuyorlar. Bunlar karşılaştırılacak, birbirine alternatif gösterilecek şeyler değil, aksine birbirlerini tamamlayan, güçlendiren iki farklı donanım ve yazılım özelliği.

Zowie profesyonel ve rekabetçi oyuncular için ürün geliştiren bir firma, dolayısı ile ürünlerinde G-Sync ve FreeSync olmaması kadar doğal bir şey yok. Çünkü turnuvalarda zaten High end makinelar ve High end monitörler kullanılıyor, bu noktada bir senkronizasyon, performans artırımı durumlarına gerek duyulmuyor, aksine vertical Sync başta olmak üzere senkronizasyon teknolojisi biliyorsun ki ınput lag yaratarak monitör ve ekran kartı arasındaki frame senkronunu sağlıyor. Input lag rekabetçi seviyede gerçekten mümkün olduğunca sıfırlanması gereken bir değer. Belki de en önemli değer.

Öte yandan evet screen tearing, her ne kadar üst seviye makine ve monitör olsa da, az da olsa olmakta fakat Pro oyuncular için sırf screen tearingi ortadan kaldırmak için, öküz gibi inputlag koymak pek de cazip değil. Keza onların turnuvalarda "olm adamı vurdum lan ölmedi" deme lüksü yok.

Piyasa'nın çok gerisinde olan bir marka, nasıl hala esl, dreamhack, starladder vb. turnuvaların tüm CS:GO ve PUBG ayaklarında kullanılan bir monitör oluyor? Farklı hatta çakışan markaların sponsorluklarında olan turnuvalarda, monitörün logosunun üzerine kocaman sticker yapıştırılarak hala kullanılmaya devam ediyor bu monitörler. Arada 2 ay önce Samsung'un yaptığı gibi yeni çıkardıkları 27 inç, 2K IPS panelli monitörlerinin sponsor olduğu turnuvalar görüyoruz tabii ama anında yok oluyor o modeller, çünkü 27 inç, IPS panel ve 2K çözünürlükte FPS oyunu oynanmaz. Bu kadar kafası basıyor Samsung vb. firmaların aklı espora. Onlar için espor = oyun. Fakat Zowie, Predator, HyperX, SteelSeries ve Razer gibi markalar, yer yer Logitech'i de ekleyebiliriz, oyun ve Espor'un birbirinden çok farklı iki kavram olduğunun ve esporcular ve oyuncuların birbirlerinden çok farklı ihtiyaçları olduğunun farkında olan firmalar. Elmayla armutu karıştırmayalım.

Pip, pbp, Sync teknolojileri rekabetçi seviyede önemsenen teknolojiler değil, özellikle asisted Crosshair falan kullanan bir profesyonel oyuncu ortaya çıkarsa, büyük alay konusu olur.

Daha casual oyuncular ve oyunlar için önerin belki uygun olabilir "keza dahili hoparlör'ün de CS:GO ve PUBG ranked sisteminde pek bir faydası yok" ama iş FPS oyunlarını rekabetçi seviyede oynamaya, turnuva seviyesinde oynamaya geldiğinde Zowie ile illa bir marka kıyaslayacaksanız bu Predator falan olsun ki Predator Asya'da çok güçlü bir marka olmasına rağmen, yine de FPS oyunlarında Zowie tercih ediliyor, Predator'u daha çok MOBA ve RTS oyunlarında görüyoruz.

Son düzenleme:
Tamam da, FreeSync var diye kullanılmak zorunda değil. Turnuva oyuncusu tabii ki kullanmaz ama aynı monitörü adam evine alsa ve yeni bir aaa oyunu FreeSync/G-Sync ile oynamak istese yapamayacak. 240 Hz'de de 240 FPS altı almak iğrenç olacak. Turnuvaya monitör toplamıyoruz konuda. Ev kullanıcısına göre geride zaten. E-spor kulvarında da rakipsiz değil aslında.

Tamam da, FreeSync var diye kullanılmak zorunda değil. Turnuva oyuncusu tabii ki kullanmaz ama aynı monitörü adam evine alsa ve yeni bir aaa oyunu FreeSync/G-Sync ile oynamak istese yapamayacak. 240 Hz'de de 240 FPS altı almak iğrenç olacak. Turnuvaya monitör toplamıyoruz konuda. Ev kullanıcısına göre geride zaten. E-spor kulvarında da rakipsiz değil aslında.

240Hz kullandınız mı da "240 Hz'de de 240 FPS altı almak iğrenç olacak. " Diyorsunuz?

Güle güle kullanın montaj hakkında sıkıntı yaşarsanız konu açabilirsiniz.

Öncelikle şu düzeltmeyi yapayım, 240FPS alabileceğin aaa oyun pek yok. Şu an bildiğim kadarı ile 240Hz'den faydalanabileceğin yani 240+ FPS veren oyunlar quake champions, PUBG, CS:GO, ow vb. rekabetçi oyunlar.

O yüzden zaten FreeSync - gsync ve 240Hz fantazisi için biraz erken. 144Hz konusunda olabilir ama söylediğin, fakat yine aaa oyunlar zaten daha çok 2K 4K HDR vb. görsel özelliklere göre tasarlanıyor ki, bu noktada zaten 2K ya da 4K bir monitörde şu an 144Hz alabileceğin maksimum Hz, hatta çoğu 60FPS Max çıkıyor.

4K 2K, HDR gibi bir monitör arıyorsan zaten CS:GO'yu ciddi anlamda oynamıyorsundur. Ya da benim gibiler var mesela, hem rekabetçi seviyede CS:GO ve ow oynayan, hem de bir yandan assassin's Creed vs. oynayan. Bunun için en ideal çözüm, 2 monitör almak. Biri atıyorum Zowie XL2546 ya da o kadar bütçe yoksa XL2411P mesela. Diğeri de IPS panel 4K HDR dcıp3 %90 üstü, yine 400+ nit brightnesslı falan bir monitör koyabilirsin yanına, FreeSync ya da Gsync'i olan. Tertemiz istediğin oyunu oynarsın. LG kendi IPS panelini üretiyor, bu konuda iyi. BenQ yine IPS panel konusunda da iyi, Zowie'den farklı olarak.

Bunun ikisini de tek monitörle yapmak istediğin anda işler karışıyor zaten. Olmuyor o iş ne yazık ki, şu an için.

Valla siparişi bekliyorum arkadaşlar.

240Hz kullandınız mı da "240 Hz'de de 240 FPS altı almak iğrenç olacak. " Diyorsunuz?

Güle güle kullanın montaj hakkında sıkıntı yaşarsanız konu açabilirsiniz.

Birşey ihtiyacım daha var da yardımcı olursanız sevinirim. Benim eski sisteme RAM takviyesi yaptım SSD takviyesi yaptım. İşlemci gerekli bir de 3700X kaldırmaz demişlerdi. En iyi ne alabilirim işlemci olarak?

Sistemin şu anki hali:

240 Hz kullandınız mı da "240 Hz'de de 240 FPS altı almak iğrenç olacak." Diyorsunuz?

Kullandım. Bunu bilmek için illa 240 Hz bir monitör kullanmış olmama da gerek yok. FPS, Hz'den düşükse ekranda yırtılmalar olacak. Şu an 144 Hz kullanıyorum ve özellikle shooter oyunlarında Hz'in altına düştüğüm anda oyun zevkim alt üst oluyor, G-Sync açasım geliyor. Tabii, daha yüksek Hz'lerde yırtılmalar daha az belirgin olur ama ben direkt takılıyorum onlara.

Öncelikle şu düzeltmeyi yapayım, 240FPS alabileceğin aaa oyun pek yok. Şu an bildiğim kadarı ile 240Hz'den faydalanabileceğin yani 240+ FPS veren oyunlar quake champions, PUBG, CS:GO, ow vb. rekabetçi oyunlar.

Ben de onu diyorum zaten! O yüzden FreeSync'in olması küçük de olsa bir artı. Bir oyunu profesyonel olarak oynuyor diye yeni veya başka oyunları oynamayacak değil.

O yüzden zaten FreeSync - gsync ve 240 Hz fantazisi için biraz erken. 144 Hz konusunda olabilir ama söylediğin, fakat yine aaa oyunlar zaten daha çok 2K 4K HDR vb. görsel özelliklere göre tasarlanıyor ki, bu noktada zaten 2K ya da 4K bir monitörde şu an 144 Hz alabileceğin maksimum Hz, hatta çoğu 60 FPS Max çıkıyor.

"2K/4K için tasarlıyoruz bu oyunu." Diyen bir geliştirici görmedim ben henüz. Bazı oyunları o çözünürlüklerde oynamak tabii ki daha iyi olabilir ama 1080P 240 Hz monitörü olan adam "benim bu oyunu güzelce oynayabilmem için daha yüksek çözünürlüğe sahip bir monitör almam gerekiyor." Demez. İşte tam bu noktada FreeSync/G-Sync compatible olsa daha iyi olur.

4K 2K, HDR gibi bir monitör arıyorsan zaten CS:GO'yu ciddi anlamda oynamıyorsundur. Ya da benim gibiler var mesela, hem rekabetçi seviyede CS:GO ve ow oynayan, hem de bir yandan assassin's Creed vs. oynayan.

Aynısını söylüyorum. 2 sene öncesine kadar ben de CS'yi profesyonel seviyede oynuyordum (sonra okulun daha önemli olduğunu hatırlayıp bıraktım vs.) ama ara sıra aaa oyunlar oynamak istiyordum.

Bunun için en ideal çözüm, 2 monitör almak. Biri atıyorum Zowie XL2546 ya da o kadar bütçe yoksa XL2411P mesela.

İdeali tabii bu ama hayat çoğu zaman ideallerimizle paralel olamıyor. Bu durumda "best of both worlds" tarzı bir monitör daha mantıklı, bunu söylüyorum sadece.

"2K/4K için tasarlıyoruz bu oyunu." Diyen bir geliştirici görmedim ben henüz. Bazı oyunları o çözünürlüklerde oynamak tabii ki daha iyi olabilir ama 1080P 240 Hz monitörü olan adam "benim bu oyunu güzelce oynayabilmem için daha yüksek çözünürlüğe sahip bir monitör almam gerekiyor." Demez. İşte tam bu noktada FreeSync/G-Sync compatible olsa daha iyi olur.

Yazdıklarından sadece bu noktaya katılmıyorum, zaten aşağı yukarı aynı yerlerde dolanıyoruz fikirlerimizde. Fakat God of War'ından tut, RDR2'ye, ac Oddysey'den tut birçok son döneme damga vurmuş oyunlar, yüksek çözünürlük ve yüksek renk doğruluğu ile keyfi çıkan oyunlar. HDR teknolojisinin bu kadar popüler olması ve üzerinde birçok spekülasyon dönmesinin nedeni bu.

Yani Kratos'la gezerken, baltasını sallama animasyonunun 60FPS ve 144FPS arasındaki farkından çok, o savrulma hareketinde oynayan her kasın gözükmesi, gökyüzündeki renk tonları, ağaçların tonları ve detayları ile keyif veriyor, yani en azından bana o şekilde keyif veriyor :)

Best of both worlds kısmı işte bana "worst of both worlds" gibi geliyor.

Öte yandan senin de dediğin gibi bu işler bütçe işleri. Yani 2 monitör evet birçok insan için ne yazık ki pek olası değil. Fakat bende de tek monitör alacak bütçe olsaydı, iki işi de yarım yamalak yapan bir monitördense, bir tarafta çok güçlü olan bir monitör alıp, diğerine tahammül etmeye çalışırdım sanırım :) ki bunu da büyük ihtimalle TN panel hızlı bir monitör alıp, diğer casual oyun keyfimi televizyondan tatmin etmeye çalışırdım herhalde. Fakat bu tamamen kişisel bir tercih tabii, hangi tarz oyunları ne kadar oynadığınla alakalı.

Selam arkadaşlar konuyu hortlatayım istedim monitörüm elime ulaştı XL2546 montajını gerçekleştirdim. Ancak benim eski monitörüm sanırım aşırı kaliteliymiş çok bir fark göremedim. Tabiki çok iyi bir monitör ancak fiyatı edeceğini düşünmüyorum. Alacak olan varsa 144Hz'de işinizi görecektir. Ben şahsen memnun kalmadım. Fiyatına göre beklentim çok yüksekti. Bir de USB girişleri çalışmıyor acaba onun için ekstra bir kablo mu takmamız gerekli? Belki de sürekli 240FPS+ almadığım için tatmin etmemiştir. Daha sistemin parçaları gelmedi. Şu anda sabit 200 FPS alıyorum ama yayın önemli yayın açınca direkt 150FPS düşüyor. Sizce aşağıdaki sistem değişikliğinden sonra yayında FPS 250-300 olur mu?
Sistem:
Ryzen 5 1400 -> Ryzen 5 3600X.
Galax GTX 1060 6 GB.
B350M Mortar.
2666MHz 2x4 RAM -> 3200MHz 2x8 RAM.
@denizsevim

Selam arkadaşlar konuyu hortlatayım istedim monitörüm elime ulaştı XL2546 montajını gerçekleştirdim. Ancak benim eski monitörüm sanırım aşırı kaliteliymiş çok bir fark göremedim. Tabiki çok iyi bir monitör ancak fiyatı edeceğini düşünmüyorum. Alacak olan varsa 144Hz'de işinizi görecektir. Ben şahsen memnun kalmadım. Fiyatına göre beklentim çok yüksekti. Bir de USB girişleri çalışmıyor acaba onun için ekstra bir kablo mu takmamız gerekli? Belki de sürekli 240FPS+ almadığım için tatmin etmemiştir. Daha sistemin parçaları gelmedi. Şu anda sabit 200 FPS alıyorum ama yayın önemli yayın açınca direkt 150FPS düşüyor. Sizce aşağıdaki sistem değişikliğinden sonra yayında FPS 250-300 olur mu?
Sistem:
Ryzen 5 1400 -> Ryzen 5 3600X.
Galax GTX 1060 6 GB.
B350M Mortar.
2666MHz 2x4 RAM -> 3200MHz 2x8 RAM.
@denizsevim

240FPS almadığınız için size 240Hz sunamıyor ancak bu Upgrade'ler çok iddialı. 240FPS üstünü görürsünz.

Yeni konular

Geri
Yukarı