240 Hz monitörde 240'tan düşük FPS almak

O zaman şöyle bir noktalama yapalım. Masaüstünde 144 Hz kullanıyoruz. 144 kareyi rahatlıkla görebiliyoruz ve akıcılığının net farkındayız. Bazı oyunlarda da 150'nin altına hiç düşmüyor FPS. Ancak bazı oyunlarda FPS 144'ün altına düştüğünde (100-110-120) gözler 144 kare görmeye alıştığından ve daha az kare gördüğümüz için görüntüde takılma ve kasma hissi yaşıyoruz. Bunu şöyle de açıklayabiliriz. 144 Hz monitörle masaüstünde mouse'u sağ sol oynatın. Sonrasında ayarlardan 60 Hertz ya da 100 Hertz gibi değerlere çekin ve mouse'u bir daha oynatın. Fark açıkça belli olacak. Bahsettiğim olay bu. Göz aşinalığı diyelim.
işte o kasma hissi input lag'dır

@Mysa 40 kare daha az görmek sence de akıcılığı bozmaz mı? Bunu donanım sorunuymuş gibi algılama. İnsanın göz aşinalığı olarak düşün. 280 Hertz görüyorsun ve bir anda 40 kare daha az görüntü görmeye başlıyorsun. Elbette görüntü ikiye bölünmüş kadar fark olduğunu iddia etmiyorum. Dikkat edildiğinde fark edildiğini savunuyorum.

@Mecra'ya da bu konuda katılıyorum. 144 Hz monitörde 150 FPS almakla 200'ün üstüne FPS almanın farkı hissedilebiliyor. Neye dayanarak bunu ben de bilmiyorum. Emin olun bunu kendiniz deneyimlediğinizde hissediyorsunuz. Bunu psikolojik olarak da nitelendirebilirsiniz. Örnek olarak 150 FPS alıyorsundur ve bir anda 200'ün üstünde almaya başlarsın, sonuç olarak farklılık yaşandığı için bir beklenti içerisine girersin ve "bu daha iyi hissettiriyor" diye düşünebilirsin. Ancak bu öyle değil. FPS sayacını kapattığımda da 144 Hz monitörde 150 ile 200+ FPS'in farkını hissiyat olarak anlayabiliyorum. Elbette belki 144'den daha fazla kare görmüyorum orası kesin ancak değişik ve iyi hissettiren bir olayı var. Bunu bu şekilde deneyimleyen herkes bana katılacaktır.

@iGY 6 Atladığın nokta 280 fps'deki kayıp 40 kare ile 140 fps deki kayıp 40 karenin lagı aynı gecikmede olmuyor. 300 fps lerdeki 40 kare kaybı normal bir insanın fark etmesi çok çok zor. Blind testler var onlarca linus'un falan yaptığı, shroud vs. proların fark edemediği milisaniye laglardan bahsediyoruz.

Mecra hocamın dediğine ben de kısmen katılıyorum son cümlelere kadar. Ama 240-360hz monitörü verimli kullanmak için 500 fps almak gibi bir şart tabii ki söz konusu değil, ama evet bu değerler alınsa çok daha akıcı olur.

@Mysa 240 Hz ile 360 Hz arasındaki farkı anlayabiliyorsak 280 Hz ile 240 Hz arasındaki 40 kayıp kareyi de anlamamız mümkündür diye düşünüyorum. İşin giriş gecikmesi kısmına söyleyebilecek bir şeyim yok. Farklı çözünürlüklerde farklı giriş gecikmesi değerleri bile elde edilebiliyor çünkü.

Bende 144 hz var.Cs go da fps 144 altına inince gerçekten 20 fps gibi kasıyor ama diğer oyunlarda ( 13.cuma gibi) 80 fps ile oynuyorum ve full akıcı, kasmanın k si bile olmuyor.
Ben şimdi csgo da 180 - 250 arası fpsde oynuyorum ama apexte 80-100 fps arası oynuyorum şuan ben bi monitöre karar verdim 165hz ozaman apexte kasıyomuş gibi mi hissedicem ben çok oyun oynuyorum 80 fps aldığım oyunda 300fps aldığım oyunda var ama genel aldım fps 80 - 140 diyebiliriz bunun için 165hz almayı düşünüyorum yani açıkçası 144 alıcaktım beğendiğim monitör 165 olduğu için ne yapmalıyım ayarlada ekran hertz değeri orda hem 165hz hemde genelde otomatik çıkıyo otomatik seçsem yinede dediğin gibi olur mu ona göre alıcam

Yani 240hz monitörde 150 fps alan kullanıcı; 60hz monitörde 60fps alan kullanıcıya göre daha kötü deneyim yaşıyor diyorsunuz. Doğru muyum? :D
Tabii ki hayır. Çok daha düşük FPS değerlerinde arasında çokta aman aman fark olmayacağını dile getirmek istedim. Sizin dediğiniz senaryoda bu durum söz konusu bile değil. Eğer optimizasyon sıkıntılı 2010 yılının Metro serisinden bir oyun onuyorsun diyelim. Burada bazen 60 FPS'ten bile aşşağılara inildiğinde bu Hz değerlerinin pek de birbirinden farkı olmayacağını dile getirdim.

Agalar tam olarak tartıştığınız konu ile alakalı bendede bir problem var. Monitörüm LG Marka 240 hz özellikle csgo da 400+ fps alıyorum ona rağmen akıcı gelmiyor oynarken. Rtx3080ti ekran kartı ve i9 12900k işlemcim var.2x16 5600 mhz ram var.1000w 80+gold güç kaynağı mevcut ama halen anlam veremiyorum

Arkadaşlar kaynağınız nedir bunları savunurken allah aşkına? 144 den 120 ye düşen fps'in yarattığı gecikme hissi milisaniye bakımından, 240 dan 140 a düştüğünden daha yüksek o yüzden 144hz ve altı monitörlerde o kasıyor hissini alabilirsiniz.

Yalnız böyle 60hz de 60 almak akıcıdır, 240 da 140 almak akıcı değildir demek kesinlikle yanlış yönlendirmektir. Yapmayın, etmeyin. Bunu diyenlerin kaçı 240hz üzeri monitör kullanıyor? Boşuna mı sync, overdrive vb. teknolojiler var :D
Valla ne yalan söyleyeyim 240hz monitörüm var sistem 6700xt R5 5600 Steam pubg oynuyorum fps 100 lere bazen sis gelince 90 lara düşüyor sanırsın 20 fps alıyorum hissi veriyor bir türlü çözemedim ama rdr 2 de full ultra grafiklerde 80 70 fps de oyun yağ gibi akıyor çözemedim bir türlü bu sorunu en son monitörü satıp 144 hz sağlam bir monitör alıcam :D

Yeni konular

Geri
Yukarı