2400 MHz belleğe overclock yapma

Orthros

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

AB350M GAMING 3 anakartım ve Corsair Value select 8x2 16 GB 2400 MHz RAM'lerim var.

BIOS'dan MHz değerlerini artırıp deniyorum. 2800'e kadar kademeli olarak artırdım bir sıkıntı çıkmadı. Bana gözle görülür bir faydası olur mu örneğin 3000'e falan çeksem.

Bu yaptığım işlemin bana ne gibi bir zararı olur?

Ayrıca MHz yükseldikçe CL değeri de yükselir mi?

MHz yükseldikçe CL değeri de yükselir. Raminizi maks MHz'sinde kullanmanızı öneririm. Silikon kalitesi gibi bir konu var zarar görebilir.

Tek risk bana sorarsanız BIOS'un vereceği otomatik SoC, VDDP, VDDG, DRAM voltajları ve ProcODT, CAD_BUS değerleri. Bu değerlerin belirtirseniz ne kadar sağlıklı bir overclock olduğu hakkında kafa yorabiliriz.

DRAM voltajı dışında tüm bu değerleri BIOS size göstermese bile(Auto ayarladıysanız Auto yazıyor net değer göstermiyor) Ryzen Master ile öğrenebilirsiniz. Göstermediği tek değer DRAM voltajı sanırım.

Not: Ayrıca işlemcinizi belirtmeniz iyi olur genel olarak bu tür konularda, önemli bir etken sonuç olarak.

Son düzenleme:
Tek risk bana sorarsanız BIOS'un vereceği otomatik SoC, VDDP, VDDG, DRAM voltajları ve ProcODT, CAD_BUS değerleri. Bu değerlerin belirtirseniz ne kadar sağlıklı bir overclock olduğu hakkında kafa yorabiliriz.

DRAM voltajı dışında tüm bu değerleri BIOS size göstermese bile(Auto ayarladıysanız Auto yazıyor net değer göstermiyor) Ryzen Master ile öğrenebilirsiniz. Göstermediği tek değer DRAM voltajı sanırım.

Not: Ayrıca işlemcinizi belirtmeniz iyi olur genel olarak bu tür konularda, önemli bir etken sonuç olarak.
İşlemcim R3 2200G

Voltaj değeri Ryzen Master'da 1.2 olarak gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı