2400 MHz RAM'ı 3466 MHz yapma

Asyalee

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ekran kartı
Gigabyte GTX 1650 GDDR6
Anakart
ASUS TUF B450M-Plus II
İşlemci
Ryzen 5 5600
Öncelikle selam, Corsair'ın Vengeance LPX 2400 MHz (CMK16GX4M2A2400C14) RAM'lerini kullanıyorum. İlk overclock deneyimim RAM'ler oldu. Forumda biraz araştırmayla neleri değiştirmem gerektiğine baktım ve BIOS'u kurcalamaya başladım, RAM'leri 3466 MHz'ye kadar çıkartabildim. Konuyu açmamın sebebi CL, voltaj vb. parametrelerin daha iyisi olabilir mi diye bilen arkadaşların fikirlerini merak ettiğimden aslında.
Prime95 ile 18 dakika kadar test ettim, sistemde bir sorun olmadı.
Voltaj: 1.42

cachemem.png

Öncelikle selam, Corsair'ın Vengeance LPX 2400 MHz (CMK16GX4M2A2400C14) RAM'lerini kullanıyorum. İlk overclock deneyimim RAM'ler oldu. Forumda biraz araştırmayla neleri değiştirmem gerektiğine baktım ve BIOS'u kurcalamaya başladım, RAM'leri 3466 MHz'ye kadar çıkartabildim. Konuyu açmamın sebebi CL, voltaj vb. parametrelerin daha iyisi olabilir mi diye bilen arkadaşların fikirlerini merak ettiğimden aslında.
Prime95 ile 18 dakika kadar test ettim, sistemde bir sorun olmadı.
Voltaj: 1.42

Eki Görüntüle 1426028
Zen timings indirip ss atabilir misin?

Bu sekilde.

1655747877214.png

tWR 16 yapip tRTP 8 yaptiktan sonra SCL ile bitenleri 4 yap.

Eki Görüntüle 1426091

Geardownmode kapat.

BIOS kaydından sonra açıldı daha sonrasında biraz fazla yavaş geldi sistem reboot attım. 1. Mavi ekranda IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını verdi, 2. Mavi ekranda MEMORY_MANAGEMENT hatası aldım. 3. Mavi ekranda Cache ile ilgiliydi.

Login ekranında şifreyi yazdıktan sonra alıyorum mavi ekranları.

BIOS kaydından sonra açıldı daha sonrasında biraz fazla yavaş geldi sistem reboot attım. 1. Mavi ekranda IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını verdi, 2. Mavi ekranda MEMORY_MANAGEMENT hatası aldım. 3. Mavi ekranda Cache ile ilgiliydi.

Login ekranında şifreyi yazdıktan sonra alıyorum mavi ekranları.
Geri al o yaptiklarini o zaman ilk haliyle kullan. Buyuk ihtimal ram samsung c die o yuzden zor oclamasi baya zamanlama olarak .

Geri al o yaptiklarini o zaman ilk haliyle kullan. Buyuk ihtimal ram samsung c die o yuzden zor oclamasi baya zamanlama olarak .
Hynix MFR sanırım Components'deki numaradan öyle anlıyorum en azından. :)

Voltaj 1.42 fazla mıdır? 2400 MHz'de 1.20 voltajla çalışıyordu bir sorun olur mu?

Ekran Alıntısı.PNG

Hynix MFR sanırım Components'deki numaradan öyle anlıyorum en azından. :)

Voltaj 1.42 fazla mıdır? 2400 MHz'de 1.20 voltajla çalışıyordu bir sorun olur mu?

Eki Görüntüle 1426129
Ah benim 2133luk ramlerin aynisi bu. Ryzen Dram calculatoru kullanarak alt zamanlamalarida yapabilirsin. MFR hakkinda bilgisi olan kisi sayisi cok azdir.

Geri
Yukarı